Wiadomości z Świętochłowic

Czym jest zakaz konkurencji?

  • Dodano: 2021-03-19 14:30, aktualizacja: 2021-03-22 10:05

Czy możliwe jest zakazanie podejmowania działań konkurencyjnych? Tak, pod warunkiem, że zostanie zawarta odpowiednia umowa pomiędzy pracownikiem a jego przełożonym. Zakaz konkurencji jest więc pojęciem, które pojawia się na gruncie prawa pracy. Warto więc wiedzieć na czym dokładnie polega.

Adwokat i prawo pracy

Adwokaci i radcowie prawni oferują naprawdę szeroki zakres usług, dotyczy to także poradnictwa oraz sporządzania odpowiedniego rodzaju umów. Zakaz konkurencji pojawiający się na gruncie prawa pracy nie jest tutaj wyjątkiem – doświadczony prawnik nie tylko wyjaśni zawiłości pojawiające się przy tym pojęciu, ale także podpowie jak prawidłowo skonstruować wspomniany zakaz, tak aby był jak najbardziej skuteczny, a przy tym zgodny z prawem.

Gdzie znaleźć dobrego adwokata od spraw prawa pracy? Można to zrobić na wiele różnych sposobów np. poprzez polecenie ze strony rodziny lub znajomych. Dosyć często ludzie sięgają jednak do wyszukiwarek internetowych, aby szybko wybrać interesującego ich prawnika.

Poszukiwania prawnika praktycznie zawsze wiążą się z kwestią ceny za jego usługi – jest to jeden z podstawowych wyznaczników w polskim społeczeństwie. Oczywiście skuteczny adwokat wcale nie musi być drogi, choć z drugiej strony nie powinien oferować swoich usług za darmo lub po tzw. kosztach.

Czym jest zakaz konkurencji?

Zgodnie z treścią art. 1011 Kodeksu pracy, w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

Warto już teraz podkreślić, że pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w KP.

Zawarcie umowy o zakazie konkurencji następuje zwykle z inicjatywy pracodawcy, zamierzającego w ten sposób chronić własne interesy. Strony zawierające tego rodzaju umowę mogą ułożyć stosunek prawny, według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) tego stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Istotna treść tej umowy podlega ustaleniu według reguł wykładni oświadczeń woli. Tak więc, w procesie wykładni tej umowy należy raczej badać zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Ponadto strony powinny wykonywać tego rodzaju wzajemne zobowiązanie zgodnie z jego treścią oraz w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu, a także zasadom współżycia społecznego lub istniejącym w tym zakresie ustalonym zwyczajom.

W umowie o zakazie konkurencji prawo odstąpienia od umowy musi zawierać wyraźne oznaczenie terminu, w którym może być wykonane. Natomiast wyraźne oznaczenie tego terminu nie musi oznaczać, że niedopuszczalne jest jego oznaczenie poprzez odesłanie do innego postanowienia umowy.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat więcej informacji w artykule: Zakaz konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy i po jego rozwiązaniu

Pomoc prawna w prawie pracy

Prawo pracy jest niezwykle delikatną dziedziną, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę pozycji pracownika. Przepisy co prawda są w tej materii dosyć jednoznaczne, jednak próby ich egzekucji to zupełnie inna historia. Walka z obecnym lub byłym pracodawcą nie jest ani przyjemna, ani łatwa – szczególnie, gdy odbywa się na sali sądowej. Wsparcie doświadczonego prawnika jest więc bardzo istotne.

Procedura dochodzenia praw pracowniczych może być złożona, a przez to rozciągnięta w czasie. Każdorazowo należy dokonać analizy okoliczności całej sprawy i dopiero wówczas zaproponować klientowi konkretne rozwiązania prawne. Jeśli się na nie zgodzi, bez problemu można zainicjować całą sprawę, czasami unikając nawet drogi sądowej.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów
ul. Dominikańska 1a,
35-077 Rzeszów
+48173070766

https://ktmh.pl/kancelaria/adwokat-rzeszow/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.