Problem z obliczaniem wynagrodzenia sprowadza się przede wszystkim do tego, jaką kwotę przedstawia nam pracodawca, a jaką rzeczywiście dostajemy w dniu wypłaty. Różnice w zarobkach brutto i netto spowodowane są przez podatki. Istnieją jednak sposoby na obliczanie wynagrodzenia „na rękę”, które z perspektywy zatrudnionego jest najważniejszą informacją na umowie o pracę.
Brutto vs netto
Wynagrodzenie brutto tak naprawdę to koszt, jaki ponosi pracodawca za utrzymanie pracownika oraz składki ZUS, które musi zapłacić. Z punktu widzenia zatrudnionego te informacje są zbędne, ponieważ interesuje go jedynie to, ile dostaje na rękę. Tę kwotę nazywamy wynagrodzeniem netto. Jest to dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Dotyczy to również dodatków do pensji, lecz nie wszystkich (np. odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe są zwolnione z oskładkowania).
Ustalanie wynagrodzenia
Podstawowym problem przy ustalania wynagrodzenia netto jest brak wiedzy większości obywateli na temat wysokości poszczególnych składek oraz tego, w jaki sposób są one pobierane i dzielone między pracodawcę a pracownika. Pomocne w obliczaniu wynagrodzenia mogą być osoby z tego typu wiedzą np. doradcy podatkowi, urzędnicy państwowi zajmujący się prawem pracy. O wiele szybszym i tańszym sposobem jest wykorzystanie darmowych aplikacji online obliczających wynagrodzenie pracownika. Jedną z nich jest kalkulator brutto netto.
Kalkulatory internetowe
Aplikacje do obliczania wynagrodzenia tzw. kalkulatory możemy znaleźć m.in. na portalu Pracuj.pl. W prosty i przystępny sposób przedstawiają one zarobki w oparciu o wybraną przez nas umowę. Ich algorytm bierze pod uwagę rok podatkowy i poszczególne składki, a także wyznacza roczny dochód oraz porównuje wysokość wynagrodzenia na różnych typach umów. W ten sposób możemy w bardzo szybki sposób przeanalizować zyskowność oferty pracy.