Wiadomości z Świętochłowic

Kto płaci za holowanie po wypadku

  • Dodano: 2021-12-16 09:00, aktualizacja: 2023-01-09 12:38

Właściciele samochodów w wielu przypadkach obawiają się korzystania z usług pomocy drogowej, bowiem wydaje nam się, że koszty są bardzo wysokie. Należy pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia, dzięki czemu holowanie odbywa się z OC sprawcy. Kto musi zapłacić za lawetę po wypadku? Co pokrywa OC osoby, która spowodowała wypadek? Jaki jest koszt lawety po wypadku? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas nawiązania umowy OC? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Kto musi zapłacić za lawetę po wypadku?

Aby dowiedzieć się, kto będzie musiał płacić za pomoc drogową po wypadku, należy zwrócić uwagę na kodeks postępowania cywilnego. Na podstawie tamtejszych informacji możemy wywnioskować, że osobą odpowiedzialną jest sprawca, zatem koszt pokrywany jest przez obowiązkową polisę OC. Co godne podkreślenia, kodeks cywilny określa również, jaki jest czas na zgłoszenie szkody z OC- w zdecydowanej większości przypadków są to trzy lata. Nieco bardziej problematyczna jest sytuacja, w której szkoda w pojeździe jest stosunkowo duża, w konsekwencji koszt holowania przewyższa środki gwarantowane przez ubezpieczyciela. O ile osoba poszkodowana jest w stanie udokumentować poniesione koszty w związku z holowaniem, wówczas firma przychyla się do roszczeń. Pamiętajmy o tym, że laweta na koszt sprawcy nie należy do najdroższych. Ubezpieczyciel może bowiem porównywać ceny rynkowe, w konsekwencji możliwe jest określenie stawki do zrefundowania. Jeśli poszkodowana osoba zażąda zdecydowanie za dużego odszkodowania, wówczas koszty będą weryfikowane pod względem racjonalności. Co ciekawe, ubezpieczyciel może także odmówić zwrotu kosztów, jeśli doszło jedynie do zarysowania pojazdu i jest on w stanie, który umożliwia bezpieczne kontynuowanie jazdy.

Co pokrywa OC osoby, która spowodowała wypadek?

Wiemy już, kto płaci za holowanie po wypadku. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, co pokrywa OC osoby, która odpowiedzialna jest za spowodowanie wypadku. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oznacza, że odpowiedzialność finansowa przenoszona jest z kierowcy na firmę ubezpieczeniową. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że osoba poszkodowana może liczyć na to, że OC pokryje wszelkie koszty naprawy pojazdu, a także te związane z leczeniem i rehabilitacją. Jeśli dojdzie do złożenia wniosku o zwrot kosztów lawety, wówczas ubezpieczyciel będzie także zmuszony do zapłacenia za usługę pomocy drogowej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dotyczy to nie tylko samego przewiezienia czterokołowca do serwisu, ale również kosztów załadunku pojazdu. W sytuacji, kiedy sprawca nie posiada Autocasco, wówczas będzie musiał naprawić pojazd na własny koszt - dotyczy to także lawety. Możliwe jest zakupienie pakietu assistance, w konsekwencji nie musimy martwić się o kwestię lawety. OC sprawcy pokryje również koszt zastępczego pojazdu, który osoba poszkodowana otrzyma na czas naprawy własnego czterokołowca.

Jaki jest koszt lawety po wypadku?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszt pomocy drogowej po wypadku może być różny. Jest to zależne od kilku kwestii i czynników, o których z pewnością warto wspomnieć. Ogromne znaczenie ma miasto - cenniki holowania w różnych regionach naszego kraju są różne. Przykładowo jeśli do przykrego incydentu doszło daleko od miasta, wówczas niekiedy dolicza się również koszty dojazdu. Kolejną kwestią jest to czy konieczne okaże się zastosowanie specjalistycznego sprzętu, aby umieścić danego czterokołowca na lawecie. Jeśli tak, wówczas cena z pewnością znacząco wzrośnie. Samo umieszczenie pojazdu to koszt od kilkudziesięciu do dwustu złotych. W zależności od tego, do jakiego miejsca samochód będzie przewożony, to zostaną naliczone adekwatne opłaty. Niestety w wielu przypadkach poszkodowany musi w pierwszej kolejności zapłacić za holowanie z własnej kieszeni i dopiero później może ubiegać się o zwrot tych pieniędzy.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas nawiązania umowy OC?

Każdy kierowca musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to skuteczna ochrona przed odpowiedzialnością finansową w przypadku wyrządzenia szkody na zdrowiu lub mieniu. Nawet najlepsi kierowcy mogą popełnić błąd- jest to zupełnie naturalne. Ważne jest jednak, aby przemyśleć wybór ubezpieczyciela i nie podejmować pochopnych decyzji, które mogą okazać się dla nas bardzo niekorzystne. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na wysokość sumy gwarantowanej, którą firma będzie musiała wypłacić, kiedy dojdzie do powstania szkody. Im jest ona wyższa, tym więcej zapłacimy za składkę, jednocześnie będziemy mogli otrzymać więcej pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie możliwości kalkulatora OC - wystarczy podać kilka podstawowych parametrów, aby móc szacunkowo obliczyć, ile będziemy musieli zapłacić za polisę. Zwrot kosztów holowania i wypłaty odszkodowania mogą skutkować utratą zniżek.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.