Wiadomości z Świętochłowic

UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - czym jest i jak je zdobyć?

  • Dodano: 2019-10-21 08:45, aktualizacja: 2019-10-21 08:57

W tej chwili mamy wyjątkową możliwość, by rozliczyć PIT przez internet, posługując się specjalnym programem uwzględniającym najnowsze zmiany. Można również skorzystać z systemu Twój e-PIT, gdzie to Krajowa Administracja Skarbowa wyśle w 2019 roku rozliczenie podatnika do akceptacji (lub wprowadzenia w nim zmian). Jednak zawsze wtedy, gdy wysyłamy deklarację podatkową przez internet, musimy pobrać specjalne potwierdzenie - Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Co to takiego i jak je pobrać? O tym opowiadamy w artykule!

Czym dokładnie jest UPO?

UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które potwierdza elektroniczną wysyłkę deklaracji podatkowej do skarbówki. Brak takiego potwierdzenia może oznaczać, że coś poszło nie tak. W razie jakichkolwiek problemów nie mamy też dowodu, że rzeczywiście wysłaliśmy deklarację. Dlatego tak istotne jest jej poprawne pobranie - co nie jest wcale szczególnie trudne. UPO trafia do podatnika, kiedy poprawnie wypełniona deklaracja trafi do urzędu skarbowego. Pobrany dokument należy przechowywać przez 5 lat (na wszelki wypadek). Po wypełnieniu deklaracji (a w przypadku rozliczenia PIT 2020 również po zaakceptowaniu tej wysłanej przez skarbówkę) podatnik otrzymuje specjalny numer referencyjny, dzięki któremu może sprawdzić status zeznania podatkowego. Jeśli cała deklaracja zostaje zweryfikowana i zaakceptowana, podatnik otrzymuje dokument UPO. Zazwyczaj trwa to kilka minut, jednak zwiększone zainteresowanie wysyłką deklaracji PIT przez internet sprawia, że czas ten może się znacznie wydłużyć. Nie należy się więc stresować, jeśli wszystko potrwa kilka czy kilkanaście godzin.

Kiedy można pobrać UPO?

Warto dowiedzieć się jak wyglądają statusy wysłanych drogą elektroniczną deklaracji PIT. Pozwala to oszczędzić sobie stresu, gdyż wiemy, że wszystko odbywa się poprawnie. Najpierw nasza deklaracja otrzymuje status 200, co oznacza pozytywne przetworzenie przez urząd skarbowy. Wówczas będziemy mogli pobrać UPO. Nie będzie to możliwe, jeśli deklaracja otrzymała inny status - w zależności od tego jaki, trzeba będzie w stosowny sposób interweniować. Numer statusu 300 oznacza brak dokumentu, 401 weryfikację negatywną, a na przykład 414 błąd w danych autoryzacyjnych w dokumencie. Możemy również spotkać się z następującymi komunikatami:

  • 101 - proszę o ponowne przesłanie dokumentu
  • 301 - dokument w trakcie przetwarzania
  • 302 - dokument wstępnie przetworzony
  • 303 - dokument w trakcie weryfikacji podpisu.
W jaki sposób pobrać UPO?

Pozostaje jeszcze kwestia poprawnego pobrania dokumentu UPO, który trzeba następnie zapisać w bezpiecznym miejscu. Dokładne miejsce, skąd można pobrać UPO, różni się nieco od siebie, w zależności od tego czego używamy do rozliczenia PIT. Istnieją przecież różne programy, a w 2020 roku będzie można skorzystać z gotowej deklaracji dostępnej w systemie Twój e-PIT. Zwykle jednak wszystko jest tak rozplanowane, by było dobrze widoczne i wyświetlało się na głównej stronie. Znajdziemy tam link do pobrania UPO, co można zrobić w formacie PDF. Jeśli jednak wystąpił jakiś problem i zapomnieliśmy o tym, możemy również skorzystać z innych sposobów:

  1. Posłużyć się numerem referencyjnym, by pobrać UPO.
  2. Skontaktować się z działem technicznym systemu e-deklaracje, by odzyskać swój dokument UPO.
  3. Skontaktować się z urzędem skarbowym, by sprawdzić status deklaracji i zyskać dostęp do UPO.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.