Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK) i bez wątpienia, warto zwracać na nią uwagę, czy występuje w odpowiednich ilościach w diecie. Wiele osób może ją kojarzyć z określeń takich jak “witamina płodności”, czy też “witamina młodości”, a wszystko z uwagi na jej prozdrowotne właściwości orbitujące wokół spraw z nimi związanych. Witamina E jest także silnym antyoksydantem, a to oznacza, że niweluje działanie wolnych rodników tlenowych w organizmie człowieka. Te natomiast, odpowiadają m.in. za procesy starzenia się organizmu oraz mogą wywoływać wiele chorób, także tych nowotworowych. To z tego powodu coraz częściej można się spotkać m.in. z witaminą E w różnego rodzaju produktach, a jej wpływ na “młodość” ma także przełożenie na jej obecność w wielu różnych kosmetykach - nie tylko dla kobiet. Warto się zatem przyjrzeć temu, czy jest się w stanie dostarczyć jej prawidłowe ilości za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety, a tym samym dowiedzieć się, czy warto ją suplementować.
Witamina E i jej naturalne źródła występowania
Witamina E to tak naprawdę 2 grupy związków, które określa się tokoferolami oraz tokotrienolami. Łącznie składa się na to 8 substancji, które mają zbliżone działanie, jednak różnią się na poziomie budowy cząsteczek. To sugeruje, że można się z nią spotkać w wielu produktach spożywczych i faktycznie tak jest. Witamina E występuje przede wszystkim w olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy), czy też migdałach, orzechach laskowych oraz zarodkach nasion zbóż.
Jednak na tym nie kończą się naturalne źródła witaminy E. Jest ona obecna także w brzoskwiniach, czarnych porzeczkach, pomidorach, brokułach, czy brukselce. Jej bogatym źródłem są także ryby takie jak łosoś, śledź, czy też mintaj, a nie brakuje jej także w przetworach mlecznych. Na tym jednak nie koniec. Witamina E jest obecna w produktach takich jak ciemne pieczywo oraz kasze.
Jak widać produktów zawierających witaminę E jest wiele i na pewno każda osoba posiada w swojej codziennej diecie chociaż część z nich, a dzięki temu dostarcza ją do organizmu. Jednak czy są to wystarczające ilości? Z reguły tak, jednak z różnych przyczyn, nie zawsze mogą one gwarantować jej odpowiedni poziom. Witamina E z uwagi na swoje właściwości, powinna być w takich sytuacjach suplementowana, aby nie dopuścić do jej niedoboru.
Czy warto suplementować witaminę E?
Oczywiście w tej sytuacji należy rozjaśnić podstawową kwestię. Wszelkiego rodzaju suplementów diety, nie należy nadużywać, do czego bardzo wiele osób ma skłonności. Jednak gdy faktycznie jest ona zalecana przez specjalistę, wtedy należy po nią sięgnąć, aby nie nabawić się groźnych chorób, czy też dolegliwości. Na pytanie, czy warto suplementować witaminę E, należy odpowiedzieć wprost - tak, jeśli faktycznie jest taka potrzeba. Jednak przekonać do tego najlepiej mogą korzyści wynikające z jej suplementacji.
Poza wspomnianym już wpływem witaminy E na układ rozrodczy (szczególnie u mężczyzn) oraz na procesy starzenia się organizmu, jest ona istotnym składnikiem także z uwagi na wydolność mięśni. Co więcej, reguluje poziom cholesterolu w organizmie, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie oczu. Ponadto, witamina E reguluje ekspresję genów oraz uczestniczy w wielu procesach metabolicznych. To powoduje, że ma znaczenie także dla prawidłowego rozwoju płodu.
Należy jednak pamiętać, że organizm człowieka jest dużo bardziej złożonym mechanizmem, niż się może wielu osobom wydawać. Z tego względu, warto dbać nie tylko o poziom witaminy E, czy też innych związków tego typu, ale także o wszystkie inne składniki odżywcze, które w większości przypadków można osiągnąć za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety. Natomiast gdyby nie było to możliwe, warto pamiętać o sklepie SFD, w którym są dostępne wszelkiego rodzaju suplementy diety oraz odżywki.