Wiadomości / Atrakcje Śląska Świętochłowice  

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach — ewolucja straży pożarnej

  • Dodano: 2025-01-10 19:52:00

Historia pożarnictwa to niezwykła opowieść o zawodzie strażaka, sposobach ratowania ludzi oraz walki z żywiołem, które zmieniały się na przestrzeni lat wraz z rozwojem technologicznym. Zabytkowe wozy strażackie, sztandary, hełmy czy sikawki to dziedzictwo straży pożarnej, przybliżające charakter jej zadań, pozwalające zrozumieć fascynujący i niebezpieczny zawód strażaka. Jednym z miejsc, w którym można wysłuchać historii pożarnictwa, jest Centralne Muzeum Pożarnictwa, znajdujące się w Mysłowicach. 

Czym zajmuje się Muzeum Pożarnictwa?

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach funkcjonuje od 14 września 1975 roku. Pierwotną lokalizacją była ulica Powstańców, jednak w 1979 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu przy ulicy Stadionowej. CMP znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki oraz jest przyłączone do struktur Państwowej Straży Pożarnej. 

Muzeum przechowuje, gromadzi, dokumentuje oraz eksponuje dorobek i dziedzictwo polskiego pożarnictwa. Placówka znajdująca się w Mysłowicach jest największym tego typu obiektem w Polsce, przechowując blisko 4 tysiące eksponatów, prowadząc przy tym następujące wydziały tematyczne: 

  • Wydział Dokumentacji Zbiorów
  • Wydział Historii Pożarnictwa
  • Wydział Naukowo-Oświatowy
  • Wydział Finansowy
  • Wydział Kwatermistrzowski
  • Wydział Administracyjno-Kadrowy
  • Wydział Konserwacji-Zbiorów

Na miejscu działa również biblioteka, z której można skorzystać po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora CMP, a przechowywane przez nią książki przybliżą zainteresowanym ewolucję sprzętu pożarniczego czy przebieg różnych wypadków, katastrof i wydarzeń.

Eksponaty i historia straży pożarnej 

W mysłowickim obiekcie prowadzone są wyjątkowe zbiory ukazujące dziedzictwo polskiej straży pożarnej. Najbogatszą kolekcją eksponatów jest wystawa sikawek ręcznych oraz powozowych, używanych do walki z żywiołem. Odwiedzający wystawę mają okazję zobaczyć dokładny rozwój sprzętów i technologii używanych przez straż pożarną — najstarszy obiekt pochodzi z 1717 roku i jest nim sikawka konna wykonana w opactwie Cystersów w Henrykowie.

Równie imponującym zbiorem jest ekspozycja stała przedstawiająca wozy strażackie pochodzące z różnych okresów historycznych. CMP gromadzi samochody zarówno z początku XX wieku, jak i współczesne pojazdy, jeżdżące po drogach XXI wieku. Zainteresowani zobaczą tutaj wozy takie jak Benz-Gaggenau z 1913 roku, Star P 25 z 1957 roku czy specjalistyczny samochód pożarniczy - autodrabina Magirus z 1927 roku, odkrywając zmotoryzowany aspekt straży pożarnej.

Kolekcją, która także nawiązuje do strażackiej technologii, jest wystawa motopomp. Okazy pochodzące zarówno z Polski jak i z innych krajów, a także z różnych okresów historycznych — od XX międzywojennego do lat 80. ukazują zmiany w wyposażeniu, służącym do gaszenia pożarów. 

CMP to nie tylko wystawy związane z technologią i sprzętem strażackim. W muzeum podziwiać można ekspozycję historycznych sztandarów z całego kraju, różnorodne pod względem wizualnym mundury bojowe oraz galowe, a także hełmy pochodzące nawet z XIX wieku! Najstarszym hełmem znajdującym się w CMP jest hełm pochodzący z 1860 roku. 

Muzeum posiada również różnorodne ekspozycje czasowe, nawiązujące do historii zawodu strażaka. 

Oferta edukacyjna CMP 

Centralne Muzeum Pożarnictwa prowadzi bogatą ofertę lekcji muzealnych przeznaczonych nie tylko dla wszystkich typów szkół, ale również dla dorosłych. Podczas zajęć młodsi uczestnicy mogą poznać podstawy pierwszej pomocy, dowiedzieć jak zachować się w trakcie pożaru domu, odkryć, na czym polega zawód strażaka, a także zaznajomić się z działaniem numeru alarmowego. 

Dla starszych odwiedzających muzeum przygotowało lekcje z historycznego zakresu pracy strażaka i jej rozwoju, a także roli kobiet w straży pożarnej, czy przedstawienia pożarnictwa w sztuce, literaturze i architekturze. 

Zwiedzanie muzeum — cennik i godziny otwarcia 

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. 

Cennik biletów prezentuje się następująco 

  • Bilet normalny: 15 zł
  • Bilet ulgowy: 8 zł
  • Bilet grupowy: 8 zł/osoba
  • Lekcja muzealna: 100 zł
  • Usługa przewodnicka: 70 zł

Ponadto wstęp bezpłatny w niedzielę przysługuje osobom zwiedzającym indywidualnie.

Centralne Muzeum Pożarnictwa — scheda straży pożarnej 

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach w niesamowity sposób przybliża historię wyjątkowego zawodu strażaka. Miejsce znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki za sprawą zebranych eksponatów nie tylko ukazuje ewolucję straży pożarnej, ale również jej ogromne znaczenie i trud, z którą wiążą się jej obowiązki.