Wiadomości z Świętochłowic

100 lat kościoła w Chropaczowie

 • Dodano: 2013-04-28 20:30, aktualizacja: 2015-12-07 10:02
Już za kilka dni swoją 100 rocznicę powstania będzie obchodzić kościół Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie. Z tej okazji przygotowano wystawę historycznych zdjęć.
 
Budowa kościoła w Chropaczowie rozpoczęła się w 1910 roku, by zakończyć w 1912. Jednak to dopiero 1 maja 1913 roku kościół został poświęcony przez księdza dziekana Franciszeka Tylla w asyście księży wikarych Growiczka i Sonsale. Uroczyste kazanie wygłosił wtedy ksiądz proboszcz Wincenty Musialik. Kościół od samego początku był nękany przez szkody górnicze. W 1930 roku odpadający tynk zabił parafianina, ale to dopiero w 1963 roku zamknięto ostatecznie kościół.  Już rok później powstał nowy kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, którego także dotknęła katastrofa – pożar w 1975 roku. Po kilkudziesięciu dniach świątynia została odbudowana, a w 1986 roku, po 23 latach, parafia wraca do swojego pierwszego kościoła i tak po dziś dzień służy on mieszkańcom Chropaczowa. 
 
Dla upamiętnienia 100 rocznicy poświęcenia kościoła obok kościoła w tzw. małym kościele urządzono wystawę historycznych zdjęć związanych z kościołem jak i całym Chropaczowem. Można zobaczyć wiele unikatowych fotografii, na których zobaczymy nieistniejące budynki, jak i te które doczekały do naszych czasów. Wywieszone są także prace plastyczne stworzone przez dzieci z Chropaczowa o kościele. Warto się przejść choćby na chwilę zobaczyć jak kiedyś wyglądał kościół lub sam Chropaczów. Można się także dowiedzieć wielu ciekawych informacji oraz zdecydowanie więcej o historii niż powyżej.
 
W dokładną setną rocznicę poświęcenia kościoła o godzinie 11:00 będzie miała uroczysta msza święta z udziałem arcybiskupa Wiktora Skworca oraz księży związanych i wywodzących się z parafii w Chropaczowie. Na msze zaproszeni są także wszyscy mieszkańcy Chropaczowa, którzy chcą podziękować za swoją świątynię.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Jo

  Bardzo fajny Proboszcz.Dba o kościół oraz parafian.Fajna wystawa.

 • grzes

  MAmy świetnych Proboszczów oby takich wiecej !!

 • Klerikens

  O cholerka, proszę pogadać z proboszczem Panie Grzesiu, aby kandydował na Prezydenta miasta w najbliższych wyborach jeśli taki świetny ;)

 • grzes

  Klerinkes !! Mi chodziło o forme kierowania itp a nie ...szkoda gadać !! a ak zwyklle opatrznie ktoś rozumie !!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.