Wiadomości z Świętochłowic

4 kamienice na Lipinach przejdą metamorfozę!

 • Dodano: 2023-06-15 13:15

Prezydent Daniel Beger ogłosił, że budynki zlokalizowane przy ulicy Chorzowskiej 91-93, 87-89, Imieli 4 oraz Walissa 9 zmienią się nie do poznania! 90% kosztów związanych z remontem kamienic zostanie pokrytych w ramach Rządowego Programu Polski Ład.

Odzyskają dawny blask

Prezydent Świętochłowic podpisał umowę z firmą MIDPOL-INVESTMENT, która ma 14 miesięcy na rewitalizację 4 kamienic znajdujących się w dzielnicy Lipiny: Przy Chorzowskiej 91-93 oraz 87-89, Imieli 4 oraz Walissa 9. Prace będą obejmowały remont elewacji, dachów, wymianę pokryć dachowych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont klatek schodowych i dziedzińca wewnętrznego.

- Nasza firma specjalizuje się w renowacjach zabytkowych budynków. Mamy doświadczenie w tego typu remontach, w tym także na Śląsku. Będziemy czyścić elewację, uzupełniać ubytki. Da to piękny efekt wizualny. Jednak to nie wszystko. Rewitalizacja głównie poprawi warunki bytowe mieszkających tam osób. Chcemy odzyskać ducha tych pięknych budynków. Na całość prac mamy ponad rok, będziemy starali się jednak skrócić okres działań – mówi Arkadiusz Ghiuri, wykonawca inwestycji.

Cała inwestycja pochłonie koszty w wysokości ponad 5,3 miliona złotych. 90% tej kwoty, czyli ponad 4,8 miliona złotych zostanie sfinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Transformacja Lipin

Remont kolejnych kamienic to krok w stronę odnawiania zdegradowanego terenu Lipin. Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej wyremontowało w tej dzielnicy elewacje i klatki schodowe budynków przy ul. Chorzowskiej 99 i Św. Jana 1 i 2. Dodatkowo trwają przygotowania do zapewnienia ciepła sieciowego mieszkańcom części budynków w obrębie ulic Chorzowskiej, Św. Jana, Walissa, Imieli i Ks. Michalskiego. Dodatkowo zbudowano 36 toalet wraz z wentylacją w mieszkaniach mieszczących się w trzech kamienicach komunalnych przy ul. Chorzowskiej, Świerczyny i Barlickiego. 

- Lipiny to jest jedna z tych dzielnic metropolii, która ma największy potencjał i my go wydobędziemy. Jestem przekonany, że już niebawem o Lipinach będziemy mówić nie tylko w kontekście pięknych procesji Bożego Ciała, ale również w wymiarze dziedzictwa architektonicznego. Rozpoczęliśmy proces przywracania pierwotnego stanu budynków oraz ich piękna i blasku. Takich kamienic jest jednak dużo więcej. Powoli tworzymy współczesne Lipiny odwzorowujące i nawiązujące do tego, to co najlepsze w tej dzielnicy – podsumował prezydent Świętochłowic, Daniel Beger. 

Komentarze (7)    dodaj »

 • Lipiniorz

  Brawo!! Będzie co okradać, dewastować i demolować! Dziękujemy bardzo!

 • sandomingo

  A następnie czynsze w tych budynkach przejdą odpowiednią metamorfozę!

 • Luftikus

  wy dwaj, widać niy mocie wjynkszych problymow,zamias faflać fleki do roboty

 • gość

  luftikus - dyć jo był w robocie! ino w robocie moga [...]ć alajny! w doma mom fest srogo baba i jeżech pod laciem!

 • Mieszkaniec

  Na Lipinach cz w Lipinach? Smutna pisownia

 • gość

  bo są dwie szkoły wymowy: hanyska i gorolska. różnice są piękne.

 • Ünkel Fredii

  Jeszcze ta zakamuflowana opcja niemiecką wg Jarka trzeba pamiętać przy wyborach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również