Wiadomości z Świętochłowic

7. rocznica urodzin Muzeum Powstań Śląskich. Dziś wspominamy jego historię  

  • Dodano: 2021-10-18 07:00, aktualizacja: 2021-10-17 18:51

Dokładnie 7 lat temu, 18 października 2014 roku, Muzeum Powstań Śląskich zostało otwarte dla zwiedzających. Z tej okazji placówka zorganizowała specjalne obchody. Dziś wspominamy historię perły Świętochłowic. 

Historia Muzeum Powstań Śląskich 

Pomysł utworzenia Muzeum Powstań Śląskich powstał w 2011 roku, który decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego obchodzony był w regionie jako Rok Pamięci Powstań Śląskich. Placówka została powołana do życia uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach.  Dawniej budynek był także siedzibą niemieckiej policji, po II wojnie światowej milicji, a w latach 90. miejskiej policji. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległ podczas pożaru w noc sylwestrową z 1999 na 2000 roku. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji obiektu - były one realizowane przy udziale środków z Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koszt realizacji wyniósł 9,5 mln zł, w tym ponad 7,7 mln zł ze środków UE.

Dla zwiedzających placówka została otwarta w dniu 18 października 2014 roku. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. abp Wiktor Skworc, prof. Jerzy Buzek oraz Elżbieta Bieńkowska.  

- Takie miejsce, które mówi bardzo wyraźnie o pamiątkach powstań śląskich, które mówi, jakie one były i które przypomina to także młodym ludziom w sposób interaktywny, było nam wszystkim potrzebne - podkreślił podczas otwarcia członek komitetu honorowego budowy muzeum, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. 

Muzeum Powstań Śląskich powstało w geometrycznym środku regionu, w którym od ponad dwustu lat rozwija się ludzka działalność dająca miejsce pracy, odpoczynku i czynnego działania.  

- My tu wszyscy obecni, a także setki tysięcy ludzi związanych ze Śląskiem, jesteśmy spadkobiercami tego, co dały nam Powstania Śląskie. Czujemy się spadkobiercami polskiego, europejskiego Śląska” - mówił Buzek. 

Do zadań placówki należy ochrona dóbr dziedzictwa, dotyczących dziejów Powstań Śląskich oraz historii miasta Świętochłowice. 

Co czeka na odwiedzających? 

Muzeum nadano charakter centrum edukacyjnego z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami - zamiast gablotek są m.in. oryginalne lub zrekonstruowane eksponaty, np. tramwaj i wóz bojowy. Znaczna część ekspozycji ma charakter multimedialny i interaktywny. Muzeum jest również przystosowane do zwiedzania przez grupy mieszane językowo. 

Ekspozycja obejmuje cztery kondygnacje: parter, 1 i 2 piętro oraz antresolę. Na ponad 1000 m2 wszystko, począwszy od eksponatów po wystrój wnętrz i dźwięk, przenosi zwiedzających w czasy powstańców tak, aby jak najpełniej przedstawić historię Powstań Śląskich. 

Parter przenosi odwiedzającego do czasów poprzedzających powstania. Obejmuje pokaz filmowy oraz wizytę w sali "Świętochłowice AD 1919", w której przygotowano test wiedzy, zdjęcia archiwalne oraz kilka ciekawostek multimedialnych. 

1 i 2 piętro to podróż w czasy, kiedy ważyły się losy Śląska. Jest pokój stylizowany na mieszkanie powstańca oraz bytomska ulica przed Hotelem Lomnitz będącym w ówczesną siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Zbiór niemieckich i polskich propagandowych plakatów dostępny jest dla turysty w prezentacji multimedialnej, a drukarnia stylizowana na tą z czasów plebiscytu pozwala własnoręcznie odcisnąć pieczęć z przekazem nawołującym do głosowania. 

Ostatnia część Muzeum Powstań Śląskich zabiera odwiedzającego w czasy toczących się walk III powstania, znajdziemy tam zatem samochód pancerny i gabloty z historyczną bronią palną. Całość uzupełniają interaktywne prezentacje. Przez całą ekspozycję prowadzi nas wirtualny przewodnik sprawiając, że zwiedzanie muzeum jest niezwykle ciekawe. 

- Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy – czytamy na stronie muzeum. 

Muzeum jest placówką całoroczną, czynną codziennie (w sobotę nieczynne). Wstęp jest płatny (poza niedzielami, gdy jest bezpłatny). 

Obchody 7. urodzin Muzeum Powstań Śląskich 

Choć rocznica otwarcia muzeum przypada dokładnie dzisiaj, 18 października, mieszkańcy Świętochłowic mogli świętować już wczoraj. Z okazji 7. urodzin Muzeum Powstań Śląskich, dla odwiedzających przygotowano specjalną ofertę. Na uczestników czekały takie atrakcje, jak: 

  • Projekcja filmu „Powstania Śląskie. Muzyczne historie” i spotkanie z twórcą filmu Mirosławem Basajem oraz Grzegorzem Płonką, 
  • Promocja VII tomu Almanachu Powstańczego (materiały pokonferencyjne „Kształtowanie się granic na Górnym Śląsku po plebiscycie w 1921 roku”), 
  • Opowieść Aliny Bednarz i dr. hab. Katarzyny Tobór-Osadnik „Patriotki ze Śląska – kobiece historie”, 
  • Mapping “100-lecie Powstań Śląskich". 

W tym dniu obiekt był otwarty od 13.00 do 18.00. Wstęp był bezpłatny. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Pytajnik

    W ciągu 7 lat ilu było zwiedzających?

  • tak ino

    Historię budynku zaczynać od tego, że budynek należał do niemieckiej policji? A gdzie siedziba zarządu dóbr Donnersmarcków, albo to, że projekt budynku zrobili Zillmannowie, którzy są odpowiedzialni chociażby za Nikisz?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również