Wiadomości z Świętochłowic

70 urodziny Joanny Bartel, aktorki ze Świętochłowic. Co dziś porabia?

 • Dodano: 2021-12-29 08:00, aktualizacja: 2021-12-29 10:02

29 grudnia swoje 70 urodziny obchodzi Joanna Bartel. Aktorka urodziła się oraz wychowała w Świętochłowicach. Co dzisiaj porabia artystka? 

Joanna Bartel – aktorka ze Świętochłowic 

Ta popularna artystka kabaretowa, aktorka, wokalistka oraz konferansjerka, pochodzi ze Świętochłowic, gdzie urodziła się 29 grudnia 1951 r. Studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas studiów występowała w bytomskim kabarecie studenckim „Pyrlik”. Joanna Bartel związana jest ze Śląskiem także zawodowo. Często wcielała się w rolę Ślązaczki, m.in w programie Dyżurny Satyryk Kraju w Polsacie. Podkładała również głos do zapowiedzi przystanków w Tramwajach Śląskich. W 2004 roku otrzymała nagrodę Hanysa, przyznawaną przez kabaret Rak ludziom znanym, lubianym i zasłużonym dla Śląska, zaś w 2017 przyznano jej statuetkę Osobowość Śląska. O byciu Ślązaczką mówi tak:

- Czuję się obywatelką świata, ale jestem dumna z tego, że jestem Ślązaczką z krwi i kości, z dziada pradziada. Uwielbiam godoć. Zresztą, ludzie tego ode mnie wymagają, gdy mnie spotykają - mówiła aktorka w jednym z wywiadów. 

Jak do tej pory jej największą kreacją filmową była rola Andzi w komediowym serialu "Święta wojna", który podbił serca telewidzów i był emitowany do 2008 roku. Na fali popularności tej produkcji artystka zaczęła pojawiać się w reklamach, popularnych programach rozrywkowych oraz kabaretach. Aktorka prowadziła także autorskie programy "Tok Szok" i "ABS Asia Bartel Show". Zagrała również w "Skazanym na bluesa". W 2019 roku została ambasadorką kampanii „Zdrowy Senior”.

Co dzisiaj porabia aktorka? 

Joanna Bartel przeprowadziła się z ukochanego Śląska nad morze. Obecnie mieszka na Wyspie Wolin niedaleko plaży. Od kilku lat aktorka coraz rzadziej pokazuje się w mediach, a od ponad roku jest bezrobotna, do czego przyczyniły się m.in. pandemia, problemy ze zdrowiem, a także śmierć ukochanej mamy.  W jednym z wywiadów artystka zdradziła, iż ostatnio poświęca się swoim pasjom - szyciu i malowaniu. Bartel nie myśli jednak o stałym przejściu na emeryturę. Artystka deklaruje, że bardzo tęskni za graniem i publicznością, a także zapewnia, że gdy tylko pozwolą na to warunki, powróci na scenę. Pomimo przeciwności losu aktorka przyznaje, że jest bardzo szczęśliwa. 

- Jest mi po prostu świetnie. Bardzo zżyłam się tu z ludźmi. Mam wspaniałych sąsiadów. Okolica też jest przepiękna. Mój dom stoi sam w środku lasu. Mam widok na jezioro, na którym za chwilę zakwitną nenufary i grążele. Do morza mam trzy kilometry. Przychodzą koty, latem jest pełno świerszczy, teraz przylatują żurawie. Dziki niestety też są. Ja po prostu jestem pośrodku natury. Czuję się tu bezpiecznie – mówi Bartel.

Komentarze (15)    dodaj »

 • gość

  Wszystko na łopa gorole na Śląsk a hanysy do gorolowic

 • Henryk Onysek

  Dużo zdrowia i dosiego roku

 • Ryba

  Wspaniała artystka, wspaniały człowiek, wspaniała Slazaczka !!!Samych wspaniałości z okazji Urodzin !!!

 • świętochłowiczanka

  Super babka, chodziłam z nią do liceum

 • krist

  Andzia ma to COŚ !!!!

 • Wilfred

  Największe Ślonzoki Hanke i Bartel przekludzili sie nad morze. Już im urok ślonskich hołd i familoków, kery tak wysławiajom niy starczo?

 • gość

  [...]isz! to,że handke więcej pływo na shifie po karaibach nie oznaczo, że nie bywo sam.

 • Świony

  Bardzij Hanysy, ale co z tego? Jo tyż zech się urodził na Swionach i jakby by mnie było stać tyż bych wyjechał nad Adriatyk z tym że nikt i nic by mi Ślaskiej krwi nie wygasił bp ŚLĄSKOŚCI SIĘ NIE WSTYDZA czego nie można pedziec o gorolach którzy z kartoflanym nocholen udowaja że nie są że wsi

 • Enst

  Dokładnie.

 • gość

  ale co dokładnie co?

 • Grałam w berciku

  Ja ją znam z bycia niemiłym dla epizodystów.

 • gość

  widać ,że cienka byłaś. a kręcenie filmu to nie pudelek , tylko ciężka robota i trzeba tam porządku , a nie przypsiółek.

 • Czysty Hanys.

  Uwielbiam Panią Joannę Bartel.

 • Fanfan

  Zowiszcza frelce,tego że tak cudnie wyglondo i że nad morzem siedzi ,ah. Sto lot , Pani Aśko !

 • Świiony

  Gryfino NASZO Frela

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również