Wiadomości z Świętochłowic

Absolutorium rzutem na taśmę, ale wotum zaufania dla prezydenta brak

 • Dodano: 2021-06-16 11:30

Ostatnia sesja Rady Miasta w Świętochłowicach przebiegła nad wyraz dynamicznie i nieoczekiwanie. Radni mieli zdecydować czy prezydent otrzyma absolutorium i wotum zaufania. Nie wszystko poszło tak, jak powinno. Zawiniła technika.


Prezydent Daniel Beger nie otrzymał wotum zaufania. Dziesięciu radnych było "za", dziesięciu "przeciw" (Stowarzyszenie Razem dla Świętochłowic, Koalicja Obywatelska i Ruch Ślązaków), a jeden się wstrzymał (Adam Jankowiak). Przypomnijmy, że to wymóg wprowadzony w 2018 roku. Jeżeli radni nie udzielą prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada może podjąć decyzję o podjęciu uchwały o przeprowadzeniu referendum.

Absolutorium z problemami

Gdy doszło do głosowania w sprawie przyznania prezydentowi absolutorium z wykonanego budżetu, sprawy się skomplikowały. Rozkład głosów wyglądał podobnie, tyle tylko, że do akcji wkroczyła radna Jadwiga Garbaciok, która nie mogła połączyć się zdalnie. Przewodniczący kilka razy wywoływał jej nazwisko, ale radna nie była w stanie zareagować. Zawiniła technika i łącze internetowe.

Radna uczestniczyła w sesji online, ale od samego początku miała problemy z łączem. Kiedy trwało głosowanie, na sali sesyjnej nagle rozległ się dźwięk telefonu. Radna miała skontaktować się z jednym z radnych - Jackiem Kamińskim, a ten przekazał telefon przewodniczącemu Rady Miasta – Zbigniewowi Nowakowi. Z kolei on przyłożył telefon do mikrofonu i radni usłyszeli tylko „jestem za”. W ten sposób radna miała oddać swój głos za przyznaniem absolutorium prezydentowi. W efekcie szala zwycięstwa przechyliła się na rzecz prezydenta, a dając wynik 11 głosów "za", 2 "przeciw" i 7 wstrzymujących się. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Jak przyznaje opozycyjny radny Bartosz Karcz sprawa znajdzie finał u wojewody śląskiego.

- Taka forma oddania głosu była wtedy niedopuszczalna. Jeżeli radny bierze udział zdalnie w obradach to powinien to robić przez system elektroniczny, który weryfikuje jego tożsamość. Nie wiadomo przecież, kto był po drugiej stronie telefonu? Czy to faktycznie była radna Garbaciok? – wskazują przedstawiciele.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Nowak przyznał, że został zaskoczony rozwojem wypadków i on także ma dziś wątpliwości co do formy głosowania. Dodał też, że mógł ogłosić przerwę, aby radna spokojnie zalogowała się do systemu. Przerwa została ogłoszona, ale tuż po głosowaniu nad absolutorium.

Spór o głos radnej, będącej małżonką prezydenta

Podczas sesji pojawił się jeden zaskakujący pomysł, a część radnych skomentowała, że to przykład seksistowskiego zachowania. O co chodziło?

- Czy w głosowaniu (nad przyznaniem wotum zaufania prezydentowi – przy. red.) powinna brać udział pani radna Agnieszka Beger? Z całym szacunkiem do pani radnej. Bo ja nie ma nic do pani, ale ewidentnie można się zastanawiać czy nie zachodzi tu konflikt interesów? – pytał radny Bartosz Karcz.

Radny Rafał Łataś kontrował:

- Dawno takiego wniosku nie słyszałem. Pani Agnieszka Beger nie jest tu jako żona prezydenta, ale radna, który ma taki sam mandat jak my wszyscy siedzący.

Głos zabrał także Mariusz Kubas, który wskazał, że to faktycznie niekomfortowa, dziwna sytuacja, że żona prezydenta zasiada w Radzie Miasta.

– Rozmawialiśmy o tym w trakcie wyborów, jak jeszcze Daniel Beger z nami rozmawiał, zapewniał nas, że może być taka sytuacja, jak dziś ma miejsce. Zapewniał, żeby uniknąć takich sytuacji, jak on obejmie urząd prezydenta, to pani radna zrezygnuje mandatu. Tak się nie stało - mówiłradny Mariusz Kubas.

Zasadniczo tego typu kwestie powinny być jednak rozpatrzone na początku kadencji. Wiadomo, że prędzej czy później dojdzie do pewnych niezręczności. Radna została wybrana przez świętochłowiczan. Po zwycięstwie Daniela Begera w wyborach prezydenckich nie zrezygnowała z przyznanego mandatu, bo też nie ma takiego przepisu. Jednakże w czasie kadencji trzeba się liczyć z pewnymi niezręcznościami, które mogą mieć miejsce z tego tytułu.

- Kimże my jesteśmy, żeby podważać werdykt wyborców? To wyborcy wybrali panią Agnieszkę Beger, a nie prezydent. Ludzie na nią zagłosowali – radny Łataś. 

Sesje Rady Miasta w Świętochłowicach zawsze budzą emocje. Odbywają się w atmosferze wzajemnych oskarżeń i przepychanek słownych. Wielokrotnie radni zamiast skupić się na merytorycznej dyskusji, wzajemnie komentują swoje wypowiedzi, dogadują sobie, a nawet się obrażają, co oddala ich od głównego celu obrad. Ostatnie posiedzenie jest tego przykładem.

Komentarze (42)    dodaj »

 • Klawisz

  KARCZ POSZEDL [...] W PASIAKI

 • SW

  KOSTEMPSKI ODDAJ NASZE 100 MILIONÓW .

 • Mieszkaniec

  Kwestia Pani radnej Beger to konflikt interesu podobnie jak małżeństwa nauczycielskie typu on dyrektor A ona żona podwładna logiczne dla myslacych

 • Gabriela Z i Jacek Sz

  panie prezydencie mamy kolejne dlugi, umorzy pan?

 • Rozczarowany

  Zachowanie i traktowanie mieszkańców Świętochłowic przez Pana Pośpiecha budzi bardzo wiele zastrzeżeń co prezydentowi pasuje jesli zaczną od siebie nie będzie przepychanek na sesjach

 • karlus ze Hugobergu

  jego baba ponoć ślonzoczka tak godo FB i wiki, jo sie ino pytom czy łod pokolyń tako richtig abo tako łod 1945 znaczy przysmyczono we kofrze zza buga czyli cera .....

 • Bracia Grimm

  Głupota ludzka nie ma granic .Hejt bluzgi narzekania........a po kolejnych wyborach......Świeki , Gerdy ,Nowaki i inne trole znowu dostaną te same stołki .Po co te narzekania.Wybieracie nonstop tych samych krety. w. to macie chcecie.Trzeba być debilem żeby nie zrozumieć prostego faktu,ze Prezio się zmienia ale Rada Miejska nie i Tu Jest Problem.

 • Mieszkaniec

  Ile to już lat Zbigniew N SIEDZI w radzie miasta, jakimi sukcesami dla miasta może się pochwalić?!Czy cokolwiek zrobił dla mnie miasta jak chociażby podniósł przysłowiowy papierek z Ziemi aby wyrzucić do kosza czy wniosi zamęt?

 • Mieszkaniec

  Zaś niy godej bo strugo

 • Korea

  Wystrugoł 3 niedżwiedzie i postawioł u siebie pod łoknym.

 • Ślązaczka

  Tylko głupi nie widzi co Pisowiec robi z naszego miasta. Śmietnik, wystarczy przejść ulicami, wszędzie bałagan, śmieci, nawet kwiatów nie ma. A pensje i premie na poziomie Londynu. Gorol jest gorol, a Wy biedni daliście się nabrać na jego puste słowa.

 • Sąsiad

  Kubas słoma z butów !

 • ehhh

  "Jak przyznaje opozycyjny radny Bartosz Karcz sprawa znajdzie finał u wojewody śląskiego." I co to da? Beger popiera otwarcie PiS, a Wojewoda jest wybierany przez PiS. Chyba wiadomo jaki będzie finał.

 • zefel

  Najlepszy manewr Begerów był w czasie wyborów a mianowicie kandydowanie w dwóch różnych okręgach żeby przypadkiem jeden drugiemu nie zabrał głosów.

 • MM

  Czyli podobnie jak Karcz i Kostempski nieprawdaż?

 • Mieszkaniec

  Tylko DK/BK coś po sobie zostawili jak chociażby dwie wieże, basen, czy muzeum i oczywiście mityczne zadłużenie 100mln.A Beger co? NIC poza "sprzedażą" muzeum PiS. A może spłaci(ł) dług 100mln...ktorego nie było 8)

 • Chrop

  I długu do spłacenia na 100 lat

 • żabcia

  Dokładnie, strategia Begera na kadencję ,,wszystko to delfin" wielu dało się nabrać...a tu pisowiec w każdym calu...kolesiostwo, kupowanie radnych bez kręgosłupu moralnego..znamy to...byle kasa...dobra zmiana jak na pisowca przystało...czyli teraz k..a MY...nie mamy pana płaszcza i co nam zrobicie? hahah NIC!

 • Mieszkaniec

  Właśnie się na fb dowiedziałem o uposażeniach begera HaHaHa. Jako prezydent członek w różnych spółkach rocznie pobiera UWAGA214 000zl!!! DWIEŚCIE CZTERNAŚCIE TYSIĘCY. A to przecież Kostempskiemu zarzucał pychę HAHAHAWiększość mieszkańców nawet nie potrafi do tylu policzyć HAHAHA... A MIASTO? WYSTARCZY WYJŚĆ NA ULICĘ. A SUKCESY? WYSTARCZY WYJŚĆ NA ULICE! A ROZWÓJ I INWESTYCJE?WYSTARCZY WYJŚĆ NA ULICE. A REMONTY KAMIENIC.. III DOMKÓW FIŃSKICH?!! WYSTARCZY WYJŚĆ NA ULICE. LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!!!!!?

 • Pippa Middleton

  Przecież od początku było wiadomo że to karierowicz (kto miał oczy ten widział)....absolwent politologii zatrudniony chyba z łaski na polibudzie za 3 tys...to co miał zrobić? w politykę! a kto krótkowzroczny to na niego głosował i tak mu się scufaliło więc doi ile wlezie...a nóż widelec znów wybiorą....haha

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również