Wiadomości z Świętochłowic

Budynek przy Bukowego 17 w Świętochłowicach – dalsze losy [ANKIETA]

 • Dodano: 2021-03-04 08:15, aktualizacja: 2021-03-17 06:15

We wtorek władze miasta oraz przedstawiciele MPGL i Straży Pożarnej odwiedzili zabytkowy budynek przy ulicy Bukowego 17, który od kilku lat jest opuszczony.

2 marca 2021 r. prezydent Daniel Beger oraz jego zastępcy Sławomir Pośpiech wraz z przedstawicielami MPGL w osobie m.in. prezesa Tomasza Lemańskiego oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach Arkadiusz Labocha odwiedzili i dokonali inspekcji budynku przy ulicy Bukowego 17. Celem tej wizyty było zobaczenie w jakim obecnie stanie jest budynek i zastanowienie się nad jego przyszłością.

Chcemy zapytać Was jaka Waszym zdaniem powinna być przyszłość tego budynku (wiedząc, że koszt remontu to ok. 10 mln zł, a wartość budynku to ok. 1 mln zł). Ankietę znajdziecie poniżej.

Historia budynku przy ul. Bukowego 17

Okazały, trzypiętrowy gmach został zbudowany w latach 1904 – 1906 jako siedziba Szkoły Ludowej nr IV. Uroczystość poświecenia odbyła się 3 stycznia 1907 r. Po 1951 r. zmieniono nazwę na Szkołę Podstawową nr 14, w latach 1977 – 1994 mieściło się tu Liceum Medyczne, potem Liceum Ekonomiczne i od 2003 r. Zespół Szkół Ekonomiczno – Informatycznych. W 2013 r. budynek stał się siedzibą Domu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Od 2019 pozostaje on opuszczony

Okres Powstań Śląskich był bardzo burzliwy w dziejach Lipin. Tutaj właśnie, w budynku przy ul. Bukowego w sierpniu 1920 r. zakwaterowana była sotnia SIPO (Sicherheitspolizei) licząca 150 uzbrojonych policjantów. 20 sierpnia 1920 r. (podczas II powstania śląskiego) uzbrojeni powstańcy z okolicznych miejscowości udali się pod koszary SIPO, otoczyli je i zmusili sotnię do kapitulacji. Po złożeniu broni oddział SIPO odmaszerował do Królewskiej Huty. Powstańcy przebywali w koszarach do 28 sierpnia, sformowali Straż Obywatelską oraz grupy zabezpieczające miejscowe zakłady przemysłowe i urzędy administracyjne.

Podczas III Powstania Śląskiego, 3 maja 1921 r., w budynku szkoły zainstalował się 4. Królewsko –  Hucki Pułk Piechoty im. Czwartaków, dowodzony przez podporucznika Karola Gajdzika (1883-1955). 22 maja Pułk, przemianowany na 10 Pułk Piechoty Grupy „Wschód”, opuścił koszary i skierował się w okolice Kędzierzyna i Koźla.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń 10 listopada 1992 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku ówczesnego Liceum Medycznego. Tablicę ufundował Zarząd Miasta Świętochłowice.

Co dalej z budynkiem przy ul. Bukowego 17 – ankieta

Komentarze (31)    dodaj »

 • Joker

  Casyno

 • Tomek

  Na inspekcji się zakończy. Miasto nie ma pieniędzy i pomysłu. Dzielnica też do atrakcyjnych nie należy.

 • Xxx

  Myślę że można by otworzyć szkołe podstawową

 • fryzjer

  Jacek myśli że już go nic nie zaskoczy ale info o alince powali

 • bob budowniczy

  Ta rudera jest cało ankrowano,kto to mo zamiar remontować? Za 10 baniek można postawić nowy i lepszy.

 • Taki kaprys

  Sprzedać temu jedynemu znanemu deweloperowi Świętochłowic niech sobie tam postawi co chce, z zastrzeżeniem że jeżeli będą tam lokale mieszkalne to najmniej pięć mieszkań przekazać miastu na lokale socjalne.

 • Halina Matwijów

  Kto wycenił ten budynek na 1 milion? Małe domki jednorodzinne są cenniejsze? Deweloper ile bierze? Nie macie pomysłu na tak wartościowy pod względem historycznym budynek? Sprzedajcie deweloperowi za milion +teren gratis, a postawi baraki warte 10 milionów. Kłopot będzie z głowy. Już tu nic porządnego nie może być. Banki, hotele, ośrodki kultury, apartamenty, biblioteki, kluby seniora, siłownie w takich pięknych obiektach bywają, a u nas w barakach. Może zrównać z ziemią i piękne baraki postawić?

 • Ewa Sz

  Ma Pani całkowitą rację sama kończyłam liceum medyczne w tym budynku jak można było dopuścić do takiej dewastacji

 • Mieszkaniec

  Milion? Ja bym za ten gruz nie zapłacił 100 000zl

 • Greg

  Kebabownia i sklep z alkoholem 24/7

 • Picuś glancuś

  Tylko niech go nie zamieniają na mieszkania socjalne, bo przykładem może być w tym względzie dawna szkoła nr 3, gdzie dostali "potrzebujący" mieszkania za przysłowiową złotówkę i doprowadzili dom do ruiny.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również