Zabytkowy budynek przy ul. dr. Bukowego 17 w Świętochłowicach nie ma szczęścia do kupców. Wybudowany w 1906 roku gmach dawnej szkoły po raz pierwszy wystawiono na sprzedaż 17 marca tego roku. Z kolei 22 marca 2023 roku opublikowano ogłoszenie o drugim przetargu. Odbędzie się 26 maja o godz. 10.00. Czy tym razem znajdzie się nabywca?
Dawna szkoła na sprzedaż w cenie mieszkania
Obiekt przy ul. dr. Bukowego 17 w Świętochłowicach należy do gminy. Ta jednak postanowiła go sprzedać. Jak się okazuje, nie jest to łatwa sztuka. Za pierwszym razem się nie udało. Teraz prezydent miasta Świętochłowice ogłosił II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości.
- Oferowany na sprzedaż teren znajduje się w odległości ok. 4 km od ś cisłego centrum miasta. Bliskie sąsiedztwo stanowi zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, pojedyncze punkty usługowo-handlowe, cmentarz parafialny oraz budynki stanowiące pustostany. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działki po obrysie zewnętrznym granic tworzą kształt regularny, zbliżony do kwadratu. Teren nieruchomości poza obrysem budynku w większej części utwardzony jest asfaltem, pozostałą część gruntu stanowi pasy zieleni. Nieruchomość posiada pełne uzbrojenie terenu – czytamy w ogłoszeniu dotyczącym przetargu.
Ile kosztuje budynek dawnej szkoły w Lipinach?
Cena wywoławcza wynosi 560 000,00 zł. To niewiele jak na tak dużą nieruchomość. W podobnej cenie można kupić mieszkania wybudowane na nowym świętochłowickim osiedlu. Warto dodać, że wcześniej budynek ten planowano sprzedać za ok. 650 tysięcy złotych. Podczas przetargu zorganizowanego w marcu 2022 roku został on jednak wylicytowany za 865 tysięcy złotych przez spółkę Black Stone Capital z Warszawy, aczkolwiek nie doszło do finalizacji zakupu. Jeszcze wcześniej, bo w 2021 cena wywoławcza wynosiła 590 tys. zł.
Na terenie nieruchomości znajduje się dawny budynek użyteczności publicznej, w przeszłości pełniący funkcje szkoły. Należy podkreślić, że obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. To jednak nie wszystko, bowiem jest on dodatkowo chroniony na mocy postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że wszystkie plany dotyczące zagospodarowania tego terenu muszą być uzgodnione i zatwierdzone przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Budynek, który stanowi zabudowę nieruchomości, posiada:
- powierzchnię użytkową wynoszącą 957,47 m2,
- powierzchnię komunikacji 369,70 m2,
- 4 kondygnacje, w tym 1 podziemna.
- wybudowany jest w technologii tradycyjnej–murowany, z cegły klinkierowej,
- dach wielospadowy o konstrukcji drewnianej, kryty papą,
- tynki cementowo – wapienne pomalowane farbą emulsyjną i olejną,
- w pomieszczeniach sanitarnych częściowo położone płytki ceramiczne,
- na klatkach schodowych i korytarzach – lastrico,
- w pomieszczeniach wykładzina PCV lub starego typu parkiet albo płytki ceramiczne.
- w budynku sieci: wodociągowa, elektryczna, kanalizacyjna, gazowa, ogrzewanie centralne z kotłowni lokalnej znajdującej się na kondygnacji piwnicznej.
Jakie może być przeznaczenie obiektu?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego precyzuje, że przeznaczenie podstawowe to zabudowa usługowa.
Przeznaczenie dopuszczalne: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna zlokalizowana na kondygnacjach naziemnych za wyjątkiem pierwszej. W zakresie zasad zabudowy i zagospodarowania terenów ustala się: adaptację istniejących budynków, zakaz lokalizacji garaży wolnostojących oraz pomieszczeń gospodarczych wolnostojących – czytamy w dokumentacji przetargowej.
Przypomnijmy, że okazały, trzypiętrowy gmach został zbudowany w latach 1904 – 1906. Mieściła się tu wówczas siedziba Szkoły Ludowej nr IV. Gmach poświęcono 3 stycznia 1907 roku. Z biegiem lat szkołą zmieniła nazwę. Od 1951 roku była to Szkoła Podstawowa nr 14, a w latach 1977 – 1994 mieściło się tu Liceum Medyczne, potem Liceum Ekonomiczne, a od 2003 roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Informatycznych. Z kolei w 2013 roku budynek stał się siedzibą Domu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Kres korzystania z nieruchomości nastał w 2019 roku. Od tego czasu jest on opuszczony.
Warto przypomnieć też okres Powstań Śląskich. Wtedy bowiem w budynku przy ul. Bukowego (w sierpniu 1920 roku) zakwaterowana była sotnia SIPO (Sicherheitspolizei) licząca 150 uzbrojonych policjantów. 20 sierpnia 1920 r. (podczas II powstania śląskiego) uzbrojeni powstańcy z okolicznych miejscowości udali się pod koszary SIPO, otoczyli je i zmusili sotnię do kapitulacji. Po złożeniu broni oddział SIPO odmaszerował do Królewskiej Huty.
Powstańcy przebywali w koszarach do 28 sierpnia, sformowali Straż Obywatelską oraz grupy zabezpieczające miejscowe zakłady przemysłowe i urzędy administracyjne.
Podczas III Powstania Śląskiego, 3 maja 1921 r., w budynku szkoły zainstalował się 4. Królewsko – Hucki Pułk Piechoty im. Czwartaków, dowodzony przez podporucznika Karola Gajdzika (1883-1955). 22 maja Pułk, przemianowany na 10 Pułk Piechoty Grupy „Wschód”, opuścił koszary i skierował się w okolice Kędzierzyna i Koźla.
Aby upamiętnić te wydarzenia, na elewacji budynku umieszczono tablicę pamiątkową, której odsłonięcie miało miejsce 10 listopada 1992 roku.