Wiadomości z Świętochłowic

Co powstanie w domkach fińskich w Piaśnikach? Trwa nabór pomysłów

 • Dodano: 2021-01-26 12:30

To już ostatni moment, aby zgłosić chęć zainteresowania pięcioma „domkami fińskimi” w Piaśnikach i złożyć deklarację w urzędzie. Co powinno w nich powstać?„Fińskie domki” w świętochłowickich Piaśnikach powstały w latach 30. ubiegłego wieku. W 2017 roku planowano je wyburzyć z uwagi na fatalny stan techniczny. Na ich miejscu miało powstać osiedle mieszkaniowe. Tak się jednak nie stało. Finalnie władze miasta podjęły decyzję o ich odnowie i termomodernizacji.

Powierzchnia domków przy ul. Chorzowskiej wynosi ok. 140 m kw plus klatka schodowa. Po przeprowadzonym remoncie mają służyć mieszkańcom jako siedziby organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń. Obecnie trwa nabór deklaracji od stowarzyszeń i organizacji, które chciałyby tam ulokować swoje siedziby.

Stwórz miejsce kreatywnego spędzania czasu dla mieszkańców Świętochłowic! – zachęcają urzędnicy.

Zgłoszenia można przesyłać na adres media@swietochlowice.pl już tylko do 31 stycznia 2021 roku. W mailu należy podać swoje dane kontaktowe oraz krótką informację o pomyśle na zagospodarowanie powierzchni świętochłowickich „domków fińskich”.

Do dyspozycji zostaną oddane pomieszczenia o różnych metrażach, także tereny wokół budynków – idealne miejsca na ogrody społeczne, miejskie strefy relaksu lub łąki kwietne dla pszczół. Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń zostaną udostępnione, gdy tylko ruszą prace remontowe – podkreślają przedstawiciele magistratu.

Odpowiedzi na dodatkowe pytania można uzyskać dzwoniąc na numer tel. 32 349 18 26.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • leopold

  Zastanawiałem się nad [...]em. Ale ponieważ tu ogólny [...] panuje to interes by nie wypaliła może w domku zrobić po 10-12 pokoików, na dole portier i pokoiki na godziny jak Banaś w Krakowie. Ale to też słabe. Klienty uprawiją sex zabawy tanio i łonie natury. Nic innego nie ma tam szans, a więc te remont to kasa w błoto - nie do odzyskania. Ponieważ ci co mieli coś obiecane w kampanii wyborczej już ta nie mieszkają i nie wrócą to można wrócić do koncepcji Dawidowej i sprzedać, zburzyć i zagospodarować bez angażowania środków z kasy miasta.

 • DzierzgońSKY

  Ja powtórzę ro co już w temacie było napisane.Jeden domek pozostawić, resztę wyburzyć. Ten pozostały wyremontować z zachowaniem stylu, stworzyć w nim chociażby coś w jakby "małej filii MDK" Pozostanie i pamiątka po domkach i powstanie coś na piaśnickiej kulturalnej pustyni. Wiem, jest tam biblioteka, ale młodzież i dzieci do niej tłumnie nie walą. A może obiecywany przez p. Begera posterunek Policji, a może coś innego pożytecznego ?

 • jorg

  zburzyć te rudery szpecą otoczenie

 • Obserwator

  Miasto ma się rozwijać, unowocześniać, a tymczasem za pieniądze których nie ma tworzy się skansen, choć taki już istnieje nieopodal w chorzowskim parku ...

 • voytek81

  To jest skutek kłapaniem dziobem przed wyborami a teraz bejger usiłuje sobie poradzić z gorącym kartoflem, który sam sobie w łapki podrzucił. Brawo on ! Nie za swoje to mu wolno ?

 • Hugon

  Komentarze zdaje się od Dorki z fejsbuka taki nasz lokalny "autorytet" i "wzór wszelkich cnót" . Pozdrowienia dla Alicji.

 • DzierzgońSKY

  Te domki to takie "domki fińskie" jak blok w którym mieszka Koszmar z Jodłowej to "apartamentowiec" Domki fińskie to twór powojenny pochodzący z Finlandii będący zapłatą za kupiony w Polsce węgiel. Te piaśnickie wybudowano w latach 30. ub. wieku i są to tzw. "zidlongi" a nie "finy" No cóż ale jak widać broker., wózkowy i straganiarz i z kalendarium, i z historią pomimo swojej super wiedzy mają kłopoty.

 • Piko

  Zaczynają mnie w[...]ać te żądy nieudaczników ,ciągłe kłótnie i pomówienia zamiast się wziąść do solidnej roboty to tylko robią wszystko żeby być przy korycie , wybiorą nowego to patrzy jak obczaić teren i po paru miesiącach kradnie tak jak stary, jesteście warci tyle samo co wasi poprzednicy powinni mieszkańcy tego biednego miasta wywieźć was na taczkach .Brzydzę się wami,

 • Hanus

  Do słownie ,,rozd-- czuć w drobny mak" , grunt sprzedać dowloperowi

 • um

  tak, tak - relaks, łąki, pszczoły obok podwójnego torowiska; przenajmądrzejszą trójcę z begerem na czele i jego 11-tu mentalnych niewolników tam przenieście

 • Ksiondz

  Meczet

 • Robert

  Przeciąganie tematu. Już tyle razy podano, że rusza remont tych ruder a tu dalej takie artykuły typu,, hmmm co by tu zrobić? " może ma ktoś jakiś pomysł? Może warzywniak, może ekskluzywny wychodek? Te domki już się stały największą kompromitacją urzędującego prezydenta. Miś na miarę naszych czasów. Delfin miał swoje misie a beger też musi mieć swoje.

 • guma z batek

  Panie Sołtys przestań się pan wreszcie ośmieszać! Proszę poczytać swoje obietnice wyborcze wtedy pan sobie przypomni co miało być z tymi domkami! Widać że tymi pańskimi kłamstwami wyborczymi można sobie podetrzeć cztery litery, taka to pańska wiarygodność jest. Oszukał pan Ruch Ślązaków oszukuje pan i mieszkańców!

 • Cezary

  Co to jest ruch ślązaków, czy takie coś istnieje, co robią, jakie sukcesy, ilość członków, średnia wieku ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.