Wiadomości z Świętochłowic

Co powstanie w domkach fińskich w Piaśnikach? Trwa nabór pomysłów

 • Dodano: 2021-01-26 12:30

To już ostatni moment, aby zgłosić chęć zainteresowania pięcioma „domkami fińskimi” w Piaśnikach i złożyć deklarację w urzędzie. Co powinno w nich powstać?„Fińskie domki” w świętochłowickich Piaśnikach powstały w latach 30. ubiegłego wieku. W 2017 roku planowano je wyburzyć z uwagi na fatalny stan techniczny. Na ich miejscu miało powstać osiedle mieszkaniowe. Tak się jednak nie stało. Finalnie władze miasta podjęły decyzję o ich odnowie i termomodernizacji.

Powierzchnia domków przy ul. Chorzowskiej wynosi ok. 140 m kw plus klatka schodowa. Po przeprowadzonym remoncie mają służyć mieszkańcom jako siedziby organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń. Obecnie trwa nabór deklaracji od stowarzyszeń i organizacji, które chciałyby tam ulokować swoje siedziby.

Stwórz miejsce kreatywnego spędzania czasu dla mieszkańców Świętochłowic! – zachęcają urzędnicy.

Zgłoszenia można przesyłać na adres media@swietochlowice.pl już tylko do 31 stycznia 2021 roku. W mailu należy podać swoje dane kontaktowe oraz krótką informację o pomyśle na zagospodarowanie powierzchni świętochłowickich „domków fińskich”.

Do dyspozycji zostaną oddane pomieszczenia o różnych metrażach, także tereny wokół budynków – idealne miejsca na ogrody społeczne, miejskie strefy relaksu lub łąki kwietne dla pszczół. Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń zostaną udostępnione, gdy tylko ruszą prace remontowe – podkreślają przedstawiciele magistratu.

Odpowiedzi na dodatkowe pytania można uzyskać dzwoniąc na numer tel. 32 349 18 26.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • leopold

  Zastanawiałem się nad [...]em. Ale ponieważ tu ogólny [...] panuje to interes by nie wypaliła może w domku zrobić po 10-12 pokoików, na dole portier i pokoiki na godziny jak Banaś w Krakowie. Ale to też słabe. Klienty uprawiją sex zabawy tanio i łonie natury. Nic innego nie ma tam szans, a więc te remont to kasa w błoto - nie do odzyskania. Ponieważ ci co mieli coś obiecane w kampanii wyborczej już ta nie mieszkają i nie wrócą to można wrócić do koncepcji Dawidowej i sprzedać, zburzyć i zagospodarować bez angażowania środków z kasy miasta.

 • DzierzgońSKY

  Ja powtórzę ro co już w temacie było napisane.Jeden domek pozostawić, resztę wyburzyć. Ten pozostały wyremontować z zachowaniem stylu, stworzyć w nim chociażby coś w jakby "małej filii MDK" Pozostanie i pamiątka po domkach i powstanie coś na piaśnickiej kulturalnej pustyni. Wiem, jest tam biblioteka, ale młodzież i dzieci do niej tłumnie nie walą. A może obiecywany przez p. Begera posterunek Policji, a może coś innego pożytecznego ?

 • jorg

  zburzyć te rudery szpecą otoczenie

 • Obserwator

  Miasto ma się rozwijać, unowocześniać, a tymczasem za pieniądze których nie ma tworzy się skansen, choć taki już istnieje nieopodal w chorzowskim parku ...

 • voytek81

  To jest skutek kłapaniem dziobem przed wyborami a teraz bejger usiłuje sobie poradzić z gorącym kartoflem, który sam sobie w łapki podrzucił. Brawo on ! Nie za swoje to mu wolno ?

 • Hugon

  Komentarze zdaje się od Dorki z fejsbuka taki nasz lokalny "autorytet" i "wzór wszelkich cnót" . Pozdrowienia dla Alicji.

 • DzierzgońSKY

  Te domki to takie "domki fińskie" jak blok w którym mieszka Koszmar z Jodłowej to "apartamentowiec" Domki fińskie to twór powojenny pochodzący z Finlandii będący zapłatą za kupiony w Polsce węgiel. Te piaśnickie wybudowano w latach 30. ub. wieku i są to tzw. "zidlongi" a nie "finy" No cóż ale jak widać broker., wózkowy i straganiarz i z kalendarium, i z historią pomimo swojej super wiedzy mają kłopoty.

 • Piko

  Zaczynają mnie w[...]ać te żądy nieudaczników ,ciągłe kłótnie i pomówienia zamiast się wziąść do solidnej roboty to tylko robią wszystko żeby być przy korycie , wybiorą nowego to patrzy jak obczaić teren i po paru miesiącach kradnie tak jak stary, jesteście warci tyle samo co wasi poprzednicy powinni mieszkańcy tego biednego miasta wywieźć was na taczkach .Brzydzę się wami,

 • Hanus

  Do słownie ,,rozd-- czuć w drobny mak" , grunt sprzedać dowloperowi

 • um

  tak, tak - relaks, łąki, pszczoły obok podwójnego torowiska; przenajmądrzejszą trójcę z begerem na czele i jego 11-tu mentalnych niewolników tam przenieście

 • Ksiondz

  Meczet

 • Robert

  Przeciąganie tematu. Już tyle razy podano, że rusza remont tych ruder a tu dalej takie artykuły typu,, hmmm co by tu zrobić? " może ma ktoś jakiś pomysł? Może warzywniak, może ekskluzywny wychodek? Te domki już się stały największą kompromitacją urzędującego prezydenta. Miś na miarę naszych czasów. Delfin miał swoje misie a beger też musi mieć swoje.

 • guma z batek

  Panie Sołtys przestań się pan wreszcie ośmieszać! Proszę poczytać swoje obietnice wyborcze wtedy pan sobie przypomni co miało być z tymi domkami! Widać że tymi pańskimi kłamstwami wyborczymi można sobie podetrzeć cztery litery, taka to pańska wiarygodność jest. Oszukał pan Ruch Ślązaków oszukuje pan i mieszkańców!

 • Cezary

  Co to jest ruch ślązaków, czy takie coś istnieje, co robią, jakie sukcesy, ilość członków, średnia wieku ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.