Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co z Kaliną? Przetarg unieważniony?

 • Dodano: 2018-12-11 09:00

Inwestycja nie jest zagrożona, sygnalizuje magistrat w odpowiedzi na pogłoski o unieważnieniu przetargu na rewitalizację stawu Kalina. Na realizację projektu jednak poczekamy jeszcze jakiś czas. 

Jak informuje nas Urząd Miasta:

Wbrew pojawiającym się wiadomościom, realizacja Umowy o dofinansowanie nr POIS.02.05.00-00-0105/16-00 Projektu „Poprawa, jakość środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice - remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności” nr POIS.02.05.00-00-0105/16 w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 nie jest zagrożona.

- Gmina Świętochłowice zawarła aneks do ww. umowy wydłużający termin kwalifikowalności wydatków aż do 31.12.2022 r. Ponadto Rada Nadzorcza WFOŚiGW podjęła uchwałę o udzieleniu dofinansowania i pożyczki oraz wydłużyła termin na zawarcie umowy pożyczki i dotacji do dnia 31.03.2019 r. – podkreśla prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Biorąc pod uwagę planowany czasokres realizacji inwestycji oraz fakt, iż końcową datą kwalifikowalności wydatków jest 31 grudnia 2023 r. (zgodnie z obowiązującymi Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020) nie możemy mówić o napiętych terminach realizacji inwestycji.

Oświadczenie to, które otrzymaliśmy wczoraj w godzinach wieczornych, jest odpowiedzią na publikację, jaka pojawiła się na fanpage'u miasta w niedzielę.

Pragniemy poinformować,iż listopadowy przetarg pn:”Poprawa jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice - remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności” zwany potocznie rewitalizacją stawu Kalina nie został rozstrzygnięty ze względu na brak ofert.


Gminę obowiązują konkretne terminy w zakresie wyłonienia wykonawcy i wydania pozwolenia na budowę wynikające z umów zawartych z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW,które są coraz bardziej napięte. (pisownia oryginalna)

Komentarze (45)    dodaj komentarz »

 • mart

  Dlaczego wycięto wszystkie drzewa wokół stawu?! Była to jednak jakaś bariera, przynajmniej estetyczna.Nie ma odpowiedzialnego?

 • Kalina

  Czemu mnie obrażacie że smierdze że truje itp..a mieszkacie koło mnie i nie uciekacie i dożywacie starości w zdrowiu i spacerujecie z psami koło mnie..wiec przestańcie narzekać

 • Luki

  Myślę ze potrzeba jeszcze 8 lat :)

 • jorg

  zasypać te g.... i po problemie

 • gość

  no właśnie nie po problemie!

 • Kibol portalu

  Zamiast pitu pitu o Kalinie ,której NIIEE DA SIĘ ZREWITALIZOWAĆ( chyba,że J.P.MORGAN wyłoży kasę),może zacni Naszego miasta ,wezmą się do roboty i pomyślą jak dać robotę ludziom na Lipinach np.Bo narazie to tylko ewidentna walka powyborcza,miedzy D.B i D.K. a światełek na mieście nima:(

 • Macgyver

  Pracy nie ma dla tych którzy jej nie szukają! Sama do chałpy nie przyjdzie. A może pan Prezydent ma osobiście wręczać umowy o pracę!

 • Rumcajs

  Na lipinach macie delta trans tam pracy jest w hu....

 • leopold

  Staw Kalina to zapadlisko górnicze z lat 30 ubiegłego wieku. Skażenie fenolami i innymi stanowi moim zdaniem stan nieodwracalny przy założeniu jakichkolwiek racji również ekonomicznych.Z opisów wynika ,że podsączanie od strony hałdy zachodzi nawet poniżej 18 metrów- poniżej wbitych na tę głębokość larsenów. Jeżeli to ma miejsce to te 18 metrów jest przesiąknięte tymi wonnościami, zatem trzeba by to wykopać i wywieźć??? W proponowanych rozwiązaniach staw nigdy nie będzie stanowił żadnej wartości przyrodniczej i rekreacyjnej zatem skąd ten upór do ładowania kolejnych milionów w to szambo???Dla wątpiących , albo szczęśliwych z faktu uzyskania na ten cel środków zewnętrznych chciałem tylko przypomnieć,że zawsze do tego miasto daje tzw udział własny. Kolejne trwające już ponad 20 lat wygłupy nad tym bajorem pochłonęły już niezły grosz publiczny , a efekt - jak widać a może bardziej czuć. Nie wiem dlaczego żadne badania i ekspertyzy nie rozpatrywały rozwiązania polegającego na zasypaniu tego czegoś raz na zawsze??? Ps. za te utopione tam pieniądze można już dawno było zrobić solidne czyste jeziorko w innym miejscu naszego miasta. Chyba ,że jak zawsze gdzie się pętają publiczne pieniądze " nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go"!!!

 • gość

  tego zbiornika nie da się zasypać . syf zawsze wylezie! trzeba wszystko wybrać zutylizować i wtedy można cokolwiek zrobić z tym terenem. no , ale to była nagroda dla świon od państwa polskiego za najlepszy wynik w plebiscycie i kara dla hajduk przyłączanych do chorzowa za to , że jeszcze bardziej niż świony chciały być niemieckie! nie trzeba było brać tego syfu - dzisiaj byłby to problem chorzowa , a raczej byłby to były problem chorzowa.

 • Zainteresowany

  Z tego co słyszałem to podobno takie ekspertyzy były już robione za Moś-ia. W tym miejscu podobno gromadzą się wody gruntowe, przez co nawet po zasypaniu tego stawu teren w tym miejscu będzie osiadać a woda i tak będzie się przedostawać na powierzchnię. Podobno też osiedle domków jednorodzinnych (nie wiem w jakiej części) mieszczące się na "Hugobergu" odprowadzało do stawu nieczystości. Trzeba by zasięgnąć informacji poprzez wystosowanie pisma z żądaniem dostępu do informacji publicznej, odnośnie danych jakimi dysponuje gmina nt tego "stawu".

 • Puchacz

  Nie można go zasypać bo to zbiornik retencyjny dla okolicy..zalewało by pobliskie domy..

 • Puchacz

  Leopold..znów mnie zaskoczyłeś ale tym razem pozytywnie..rzeczowy tekst bez buraczanej naleciałości i na czasie..ale niestety ten temat zawsze będzie podstawą wszystkich kampanii wyborczych i jeszcze nie jednemu włodarzowi odbije się czkawką..

 • krist

  czy na świonach nie ma innych problemów tylko kalina?

 • gość

  to jest najwiekszy problem świon. reszta to drobiazgi!

 • Lukasz

  Problemem jest sam urząd. Na każde pytanie zadane odnośnie specyfikacji otrzymujemy odpowiedz:"Zgodnie z specyfikacją". Tyle że sama dokumentacja jest niekompletna, zawiera braki. Przy takim podejściu urzędu nikt nie wystartuje do przetargu.

 • Tiruriru

  Kolejna [...]oburza nie wypaliła delfinowe mąciciele! Co jeszcze wymyślą wasze chore ptasie móz[...]ice? Prawda zawsze wyjdzie na jaw.

 • Hieronim

  byle do piątku, potem delfiny won ze świon

 • xx

  Wszystkie delfiny, bo nie są potrzebni w mieście.

 • Müller

  gorolu Oberschlesien ist Deutsch!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.