Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dawid Kostempski nie będzie radnym? Były prezydent zapowiada odwołanie od decyzji sądu

 • Dodano: 2019-06-04 12:00, aktualizacja: 2019-06-04 13:51

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Dawida Kostempskiego na uchwałę podjętą przez świętochłowicką Radę Miasta w sprawie uchylenia mu mandatu radnego. Były prezydent, a obecnie radny, nie ustępuje i zamierza odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

25 marca Rada Miasta Świętochłowice uchyliła dwa mandaty: Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Rada Miasta Świętochłowice podjęła 25 marca dwie uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnych Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza. Zarówno byłemu prezydentowi miasta jaki jego byłemu zastępcy postawiono zarzut, jakoby Świętochłowice nie stanowiły centrum ich aktywności życiowej, a to jest jednym z warunków ubiegania się o mandat radnego. W takim wypadku wybór osoby na stanowisko radnego powinien zgodnie z prawem zostać unieważniony.

Zarówno Kostempski jak i Karcz odwołali się od decyzji Rady Miasta, ale o ile w przypadku tego drugiego Wojewoda Śląski jako organ nadzorczy podjął decyzję o unieważnieniu uchwały, to sprawa byłego prezydenta potoczyła się zupełnie inaczej. Radny Kostempski odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten jego zażalenie odrzucił, podtrzymując tym samym uchwałę w mocy.

Dawidowi Kostempskiemu pozostała ostatnia instytucja odwoławcza - Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Pomijając już kwestie prawne, trzeba przyznać, że były prezydent podczas wyborów cieszył się zaufaniem znacznej części świętochłowiczan, co sam zainteresowany podkreślił w swoim oświadczeniu w serwisie Facebook:

8701 głosów Świętochłowiczan w wyborach prezydenckich i 571 głosów w wyborach do rady miejskiej - to wymiar ogromnego zaufania jakim obdarzyliście Państwo mnie osobiście w wyborach samorządowych. Ten wynik pokazał z jednej strony skalę zaufania, ale jest również dla mnie osobistym zobowiązaniem wobec każdego z Państwa. Zobowiązaniem do pracy i wpływania na sprawy naszego miasta. Budowania go, rozwijania zgodnie z najlepszym doświadczeniem i wiedzą - pisze na portalu Facebook radny Kostempski.

Radny Dawid Kostempski nie zgadza się z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zapowiada odwołanie

Dura lex, sed lex - a zatem nawet gdyby zdecydowana większość świętochłowiczan stała murem za byłym prezydentem, zgodnie z prawem nie może on piastować mandatu radnego, jeżeli nie zamieszkuje na stałe w Świętochłowicach. Niemniej radny nie zgadza się z takim postanowieniem wojewódzkiego sądu i zapowiada apelację do NSA:

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wprawdzie oddalił złożoną przez mnie skargę na uchwałę Rady Miejskiej z 25 marca dotyczącą wygaszenia mojego mandatu radnego. Szanuję i respektuję ten wyrok, ale z takim rozstrzygnięciem tej sprawy się nie zgadzam. I właśnie dlatego zamierzam odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To ostateczna instancja. To ona tak naprawdę zdecyduje, co będzie z moim mandatem. Wyrok WSA jest nieprawomocny, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przed NSA dalej będę wykonywać obowiązki radnego - pisze w oświadczeniu Dawid Kostempski - dlatego nie poddam się i dalej będę walczył, bo uważam, że Świętochłowicom potrzebna jest rozsądna, prorozwojowa opozycja, która będzie pracowała dla dobra miasta sprawując funkcję kontrolną wobec prezydenta i proponując dobre dla nas wszystkich rozwiązania.

Komentarze (56)    dodaj komentarz »

 • Mmm

  ma prawo odwołać się do NSA. I tyle.

 • Baczny obserwator

  Jacuś sam dostałeś pracę po protekcji i to jeszcze w firmie którą wcześniej opluwałeś o długach nie wspomnę.

 • Komentator

  Wiecie kto na tym najbardziej skorzysta? Karcz. Bo wreszcie się pozbędzie balastu kostempskiego. Z resztą życzę mu tego bo to mądry facet. To on powinien być prezydentem. Był by 5 razy lepszy od kostempskiego i Bergera razem wziętych

 • Ala

  Bartku kochany. Dejwid tobie tak sute premie dawał. A ta brzydko o nim

 • Do Komentatora

  Bartek - ładnie to tak pisać o swoim byłym szefie?

 • drabik

  Serio Bartek pisze te komentarze? No po prostu żenua do cwadratu!

 • voytek81

  Karcz sam o sobie to napisałeś? Byłeś vice i jesteś współautorem bankructwa Naszego Miasta więc oszczędź mieszkańcom takich uwag o sobie - w końcu podobno wykształcony jesteś ... Ps współudział w bankurctwie należy też przypisać radnym stowarzyszenia "razem.." ktorym przewodzisz ... Tyle lat straconych dla miasta ...

 • hanus

  Mieszkaniec obudź się z letargu bo ci ta złośliwość zaszkodziła. W Świętochłowicach naj większe zmiany nastąpiły przy DK. i nikt mu tego nie weź nie. Tylko nieudacznik tych zmian nie widzi.

 • ech

  Inne ościenne miasta się rozwijają - powstają nowe firmy,są remonty dróg, kamienic - powstają nowe budynki, upiększane są tereny. Niestety tego nie widziałem w Świętochłowicach.

 • Spodmalborka

  Bo my wybraliśmy na prezydenta gościa znikąd ....

 • voytek81

  Wystarczy spojrzeć w statystki GUS - więc zobacz te zmiany w przeciągu ostatnich lat jak miasto za panowania kostemspkiego, karcza i radnych stowarzyszenia "razem..." upadało ... Tam są fakty a nie "fejk njiusy"

 • mieszkaniec

  A jaki On rozwój miasta zapewnił? Ile kosztowało uzbrojenie terenów koło DTŚ - tzw. Martynszacht, a raptem powstała tam tylko stacja paliw. O reszcie nawet nie wspomnę. A tak wielce chce stać na straży praworządności w mieście. Opozycja pracująca dla dobra miasta? hehe dobry żart - mieli 8 lat i klepali wszystkie uchwały co tylko mogli, bez zastanowienia. A miasto pogrążało się w długach. Na kredyt można prawie wszystko, ale co z tego jak się nie ma za co go spłacać. Też mógłbym kupić dom na Nowym Paryżu na kredyt, ale kto go za mnie spłaci? Finanse miejskie powinny być tak samo prowadzone jak własne! Ciekawe czy Pan DK też pozwolił by se na branie kredytów, wiedząc, że nie będzie miał za co ich spłacić.

 • gość

  35 procent rocznego budżetu miasta to nie dług! większość młodych ludzi bierze mieszkanie i ma długi przekraczające ich dziesięcioletni budżet domowy! dochody miasta rosły od dekady , inwestycje w mieście były, przebudowy dróg też ..... to ,że ty nie ogarniasz to sorry - nigdy nie będziesz prezydentem i dobrze!

 • Mieszkanka

  Proszę konkretnej jeżeli chodzi o te inwestycje bo nie wiem o co chodzi .

 • Komornik

  Barteczku nasz "Kochany" z RDS zatem krótkie pytanie. Dlaczego nie placiliscie ZUS i składek do KZK w terminie? Dlatego że w miescie tak dobrze sie finansowo działo?

 • gość

  ???? chyba masz jakieś urojenia widząc wszędzie ludzi z poprzedniego układu! ja proponowałbym zmianę lekarza - najlepiej na ortopedę bo ten od głowy już za późno! w lodówce też widzisz zamiast sera Bartka? jak seks uprawiasz to też jęczysz to imię? :D :D :D widzisz , ja akurat nie stawiałem ani na ekipę kostempskiego , ani na aktualnego ... obecny jest cieńki , a kostempski wygryzł właściwego kandydata po na stanowisko prezydenta tego miasta i to nie było ok. prezydentem był nie najgorszym i sporo po mosiu naprawił , ale komu to piszę? biedzie umysłowej wszędzie węszącej spisek!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.