Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dawid Kostempski został ostatecznie pozbawiony mandatu radnego!

 • Dodano: 2019-12-20 09:00, aktualizacja: 2019-12-21 08:36

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie pozbawienia mandatu radnego Dawida Kostempskiego. Czy to oznacza koniec kariery byłego prezydenta w Świętochłowicach?

Radni wygasili mandat Dawida Kostempskiego w marcu

Warto przypomnieć, że świętochłowiccy radni wygasili mandat Dawida Kostempskiego w marcu. W uzasadnieniu przekonywali, że Kostempski tak naprawdę mieszka w Katowicach, a to oznacza, że radnym Świętochłowic być nie może. Prezydent Daniel Beger dowodził na marcowej sesji, że mieszkanie w Świętochłowicach, w którym ma mieszkać Kostempski, nie pojawia się w jego oświadczeniu majątkowym i że w samych Świętochłowicach były prezydent "nie jest rozpoznawalny". W uchwale przywołano też zeznania świadków, którzy nie potwierdzali, że Kostempski jest systematycznie widywany na ul. Polnej, gdzie rzekomo mieszka.

Tak w marcu sprawę komentował sam Dawid Kostempski.

- Ja od kilku dobrych lat, od 2014 roku zamieszkuję w Świętochłowicach przy ulicy Polnej i też jest mnóstwo przesłanek i okoliczności świadczących o tym, że tak się dzieje. Między innymi w 2015 roku sprawę tą badała właściwa prokuratura, która umorzyła postępowanie i nie znalazła absolutnie żadnych przesłanek do tego, iż stale nie zamieszkuję i nie prowadzę swoich funkcji życiowych na terenie miasta. - mówił były prezydent Dawid Kostempski. - Dzisiejszy projekt uchwały dotyczący zarówno mnie, jak i radnego Bartosza Karcza uważamy za polityczną hucpę, za kolejną próbę odwrócenia uwagi od swojej nieudolności w zarządzaniu miastem, jak również braku wizji w zarządzaniu Świętochłowicami - dodał.

NSA podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

W marcu Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Dawida Kostempskiego w sprawie uchwały wygaszającej jego mandat radnego. Zgodnie z prawem radny ponownie odwołał się od tej decyzji - tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wczoraj (19 grudnia) usłyszeliśmy ostateczny wyrok. NSA podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - tym samym Dawid Kostempski stracił mandat radnego.

Sprawę skomentował prezydent Świętochłowic - Daniel Beger.

- Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy marcową uchwałę o wygaszeniu mandatu Dawida Kostempskiego. Wcześniej skargę byłego prezydenta na decyzję radnych odrzucił również Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wnosząc pod obrady tę uchwałę, byłem przekonany, że to krok w stronę prawdy. Były prezydent nie mieszkał i nie mieszka w Świętochłowicach. Tym samym ubiegając się o mandat radnego w naszym mieście, złamał prawo. Dziś ostatecznie potwierdził to sąd. Zwyciężyła prawda, a sprawiedliwości stało się zadość. Tylko tyle i aż tyle - napisał Daniel Beger. - Mam nadzieję, że osoba, która od przyszłego roku będzie Państwa reprezentować w Radzie Miejskiej, będzie otwarta na merytoryczną dyskusję i pracę na rzecz naszej społeczności - dodał.

Dawid Kostempski zapowiada, że nie zamierza wycofać się z pracy na rzecz mieszkańców Świętochłowic

Do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego odniósł się również Dawid Kostempski. W swoim oświadczeniu stwierdził, że "wyrok NSA to efekt krucjaty politycznej Daniela Begera, który zainicjował postępowanie mające w jego mniemaniu wypchnąć radnego z codziennego życia świętochłowickiej społeczności".

- Dziś zostałem pozbawiony mandatu radnego, wskutek działań zmierzających do próby pozbawienia mnie możliwości bieżącego udziału w życiu publicznym Świętochłowic. Wyrok NSA to efekt krucjaty politycznej Daniela Begera, który zainicjował postępowanie mające w jego mniemaniu wypchnąć mnie z codziennego życia świętochłowickiej społeczności. W ostatnich wyborach zostałem wybrany Państwa głosami i niezależnie od dzisiejszej decyzji NSA będę moje zobowiązania wobec Was wypełniał. Do pracy dla Naszej Małej Ojczyzny nie potrzebuję ani mandatu, ani diety radnego. Świętochłowice, to miejsce, w którym dorastałem, w którym żyję i dla którego chcę pracować. Będę tak jak dotychczas do dyspozycji każdego z Państwa, pod telefonem, na ulicy, a kiedy trzeba u Państwa w domach - napisał Dawid Kostempski.

Były prezydent zaznaczył także, że nie zamierza wycofać się z pracy na rzecz mieszkańców Świętochłowic.

- Po roku funkcjonowania Daniela Begera na stanowisku prezydenta wszyscy wyraźnie widzimy, że miasto jest zaniedbane, źle zarządzane i fatalnie oceniane przed organy nadzorcze. Dlatego My wszyscy - którym zależy, którzy się nie boją, którzy chcą by Świętochłowice, wróciły na ścieżkę rozwoju - musimy wspólnie pracować na rzecz naszego wspólnego dobra - Świętochłowic. Kruczki prawne Daniela Begera nie zmieniają jednego - jestem do Waszej dyspozycji jak dotychczas - każdego dnia - napisał Kostempski.

Mandat Dawida Kostempskiego już wkrótce zostanie wygaszony przez Komisarza Wyborczego. Miejsce radnego w Radzie Miasta Świętochłowice powinien zająć Grzegorz Gniełka - kolejny na liście wyborczej.

Dawid Kostempski

Związany przez lata z PO Dawid Kostempski przez ostatnie dwie kadencje rządził Świętochłowicami, wcześniej był radnym w Katowicach, kierował Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym, próbował zostać szefem śląskiej PO. Jesienią 2018 roku minimalnie przegrał wybory prezydenckie, został wybrany jedynie na radnego. Później wystartował w wyborach do Senatu. Pod koniec sierpnia br. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej podjęła decyzję o wyrzuceniu Dawida Kostempskiego z Platformy Obywatelskiej - wszystko za sprawą powołania przez niego komitetu wyborców o nazwie Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski. Ostatecznie Dawid Kostempski nie zdobył mandatu senatora. Przegrał z Dorotą Tobiszowską - kandydującą z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

Komentarze (82)    dodaj komentarz »

 • Bracik

  DAWID TAKI WSTYD DLA TATY I MAMY .... WSZYSCY KENNEDY LICZYLI NA CIEBIE A TU SAME UPOKORZENIA , WYRZUCENIA , SKANDALE I KOMPROMITACJE

 • Pik	aczu

  Całą to patologiczną rodzine do wiezienia gdzie jest ich miejsce...

 • Karol

  KOSTEMPSKI WON

 • Jork77

  Teraz do więzienia wszystkich tych kostempskich całą rodzinę...

 • sąsiadka z Polnej

  Teraz kolej panie DK na regulowanie należności, mecenas i pozostali czekają ...

 • ADa

  Pewnikiem nie zapłaci jak za meble .... tsk jak barbi za kiecki :-)

 • z miasta

  wydział hejtu przeniesiony do mpgl utworzony przez dłużnika a teraz tam kierownika ds. rozwoju (!) i opalonego a teraz dyrektora (!) w nagrode za dostarczanie foto i info dla hejterów z bandy begera będzie teraz kombinować jak rownoczesnie lizac [...]e prezydentowi i ruchowi slazakow... tylko dlaczego za nasze pieniądze ?

 • Ewa

  ŁYSY DELFIN KOLEKCJONER PORAŻEK .... Buuuuuuuuuuu

 • Lucyfer

  O tym pierwszym to szkoda już wspominać,to jest chodzący przykład kulawego prawa w naszym kraju.Ludzie za batonik wartości 1.50 idą siedzieć a taka szumowina łazi na wolności i nadal łamie prawo. A pan opalony lub jak kto woli żelek już niedługo będzie miał swoje pięć minut,co ma wisieć nie utonie to tylko kwestia czasu.

 • Kamil D

  Kostempski ty i twoj stary z PZPR WON ZE ŚWION [...]uchy

 • G.N. Sw-ce

  Brawo, ten człowiek po trupach do celu, tym raze mu sie nie udało .On nie ma żadnych zasad i honoru , zgnoi najlepszego kolegę , oby osiągnąć swój cel.

 • Wyborca

  Ten łysiejący pseudointeligent własną matke by sprzedał. OSZUST

 • Jolka99

  Brawo ten Kostus idzie po trupach sprzedał by swoją matkę chyba żeby tylko osiągnąć cel szumowina daj spokój Świętochłowic om.

 • Fan

  Karcz i Kostempski doprowadzili miasto na skraj bankructwa 100 milionów zadłużenia miasta po 8 latach. Wasze miejsce jest za kratkami , a nie na mieście gdzie pod wpływem alkoholu mamicie ludzi. Alkohol dodaje wam odwagi bo wstyd przed ludźmi co ???

 • Janina

  Ja uważam, że przepis o zamieszkiwaniu w mieście, gdzie się pełni funkcję radnego, czy prezydenta - jest niepotrzebny. W wielu przpadkach taki dojeżdżający więcej zrobi niż miejscowy. Popatrzcie na przykłady Mosia, Kożucha, Kostempskiego czy Begera.

 • Kennedy

  Nareszcie sie pozbyliśmy tego prymitywa z naszego miasta uffffffff

 • leopold

  Do Sejmu też ludzi np. z Bangladeszu.

 • Wyborca z Hugona

  Lysy delfinie , zaplac stolarzowi za meble i oddaj ludziom pieniadze zlodzieju. Kradniesz jak twoja matka przed laty ??? Kostempscy = ZŁODZIEJSKIE PARCHY Z KIELECKIEJ WSI ! ! ! ! !

 • on

  Wszyscy składają życzenia a Magda znów hejt

 • Kostempski won ze Świon

  Kostempski won ze Świon

  • Kostempski won ze Świon
   2019-12-22 20:39
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.