Wiadomości z Świętochłowic

Drzewa w centrum Świętochłowic zostaną wycięte? Znamy stanowisko miasta

 • Dodano: 2021-03-30 15:00

W centrum Miasto Świętochłowice, wzdłuż znacznej części ulic Katowickiej i Wojska Polskiego, na wielu drzewach pojawiły się zauważalne z daleka cyfry. Wzbudziło to emocje i wywołało plotki sugerujące, że drzewa te będą wycinane. Świętochłowicki magistrat postanowił wyjaśnić tę sprawę.

- Spieszymy uspokoić, że oznaczenia naniesiono jedynie w celu inwentaryzacji w związku z przygotowaniami do inwestycji Centrum Przesiadkowego "Mijanka" wraz z przebudową skrzyżowania ulic Katowickiej i Wojska Polskiego. Jasno podkreślamy, że drzewa zostają, a oznaczenia cyfrowe na nich, służą wyłącznie zwyczajowej inwentaryzacji na terenie planowanej inwestycji - czytamy na Facebook'owym profilu "Rzecznik Prasowy Świętochłowice".


Centrum Przesiadkowe "Mijanka"

Warto przypomnieć, że Urząd Miasta w Świętochłowicach poinformował niedawno, że projekt Centrum Przesiadkowego "Mijanka" wraz z przebudową skrzyżowania ulic Katowickiej i Wojska Polskiego jest przedmiotem wielu uzgodnień. Budowa przystanku kolejowego przy Mijance także staje się realna.

Podczas rozmów prowadzonych na początku marca przez przedstawicieli świętochłowickiego magistratu z projektantem nowoprojektowanego TUNELU oraz przedstawicielami PKP PLK i GZM, ustalono, że nowy tunel zostanie zaprojektowany tak, aby wyjść naprzeciw założeniom planowanego układu torowego kolei metropolitarnej oraz nowego przystanku kolejowego "Mijanka”. Dodatkowo w tunelu mają znaleźć się wejścia na perony przyszłego przystanku kolejowego.

– Warto rozmawiać i tworzyć projekt, który będzie nie tylko dobry teraz, ale także w przyszłości, by nie blokować rozwoju Świętochłowic. Cieszę się, że wspólnymi siłami dążymy do przebudowy tego ważnego skrzyżowania, a także budowy nowego przystanku kolejowego, który w połączeniu z Centrum Przesiadkowym "Mijanka" stanie się centralnym węzłem komunikacji publicznej w Świętochłowicach. Dziękuję za zaangażowanie panu posłowi Jerzemu Polaczkowi, który pilotował sprawę od samego początku i pomógł w wielu aspektach – mówił wówczas Adam Trzebinczyk, zastępca prezydenta Miasta Świętochłowice.

Obecnie trwają prace projektowe w ramach przedmiotowego opracowania. Kompletna wielobranżowa dokumentacja projektowa powinna być gotowa w ciągu najbliższego roku, tak aby możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w 2023 roku (posiadając zapewnienie finansowania zadania inwestycyjnego).

Centrum Przesiadkowe "Mijanka"

Komentarze (17)    dodaj »

 • karlus ze Hugobergu

  Jo sie yno pytom pojakymu sam niyma żodnego artykuliku uo stawie"Kalina".Widać ta bomba ekologiczno żodnego sam grzipiorka tak richtig niy interesuje.Niycały kilimeter uod Magistratu a tukej niy poradza nic znoś na tyn tymat.[...]stwa poradzicie sam szkraflać 24 godziny na doba ale uo STAWIE"KALINA" tyj EKOLOGICZNYJ BOMBIE Swion ani słowa.Niyma wos gańba wy dziynnikorze z bożyj łaski!Mom wielo nadzieja że tyn wpis zostanie opublikowany a niy skasowany.Bjercie sie do roboty posorze łod siedmiu boleści coby wom flegowanie natury i ochrona środowiska we naszyn małym Hajmcie - świony niy śmierkła.

 • Wyborca z Hugona

  Podobaja mi sie zmiany w mieście , tak to jest że rozwòj znaczy zmiany. Pozdrawiam

 • karlus ze Hugobergu

  to yno take mydlynie ślypiow ze tymi sztomami i tak je za pora miechow po cichu chlastnom i bydzie po ptokach.A tego nowego ajzynbanprzystanka tak po prowdzie nom niy trza,niych bana poleku sie kulo to sie na pufa skocy haha

 • Niezadowolony

  Zamieścić tu jakiś komentarz to wyższa szkoła jazdy

 • My

  Coś ostatnio zdecydowanie za dużo drzew wycinają może w końcu trzeba z tym skończyć bo inaczej my wytniemy ale nie drzewa

 • ardi

  Obecnie dworzec PKP jest w samym centrum miasta a centrum przesiadkowe będzie ok.500m od granicy z Chorzowem.Dla mieszkańców jakiego miasta to centrum przesiadkowe?

 • Johny

  Dokładnie budowa nowego przystanku kolejowego to głupota 1200 metrów i stacja w Chorzowie Batorym. Pociąg nie zdąży się dobrze rozpędzić i będzie musiał chamować obecny układ ma sens 3km do chebzia i 2 do Batorego mamy dobry dworzec kolejowy wystarczy mały remont i poczekalnie odbudować. Jest tyle miejsca bo byłej hucie Florian dlaczego tam nic nie robicie.

 • leopold

  Jak jeszcze pokombinują to jak pociąg jadący w kierunku Katowic stanie w tym centrum to do pierwszych wagonów wsiądą w Batorym, a do ostatnich w Świętochłowicach. Tym sposobem po takiej modernizacji wszyscy skorzystają, a jednak jeden przystanek mniej.

 • Emeryt

  Jak sie tak patrzy na miasto to widac ze najlepiej wychodzi wycinka drzew.

 • 2znaki

  Wycinają na potęgę, wkurza mnie to niesamowicie, może trzeba wyciąć tych którzy na to zezwalają

 • Wyborca

  Delfin wszystko wycinał i jeszcze 100 milionów sobie z miasta dzwignoł złodziejaszek.

 • Robertt

  Zgadza się. Nie jest napisane że nie będą wycięte, tylko że robili inwentaryzację. Ale możemy być spokojni. Żadne centrum przesiadkowe w najbliższych 20 lat nie powstanie. "warto rozmawiać", czarować gawiedź. Nic więcej. Tak na marginesie, pomysł przebudowy skrzyżowania z nowym, szerszym wiaduktem jest spoko. Ale budowa nowego przystanku kolejowego jest już głupotą.

 • zefel

  No estetyka Centrum od razu się poprawiła. Pięknie to wygląda – drzewa pomalowane sprayem. Skoro te drzewa zostaną to ciekaw jestem jak długo te bazgroły będą szpecić drzewa, chyba że teraz będą malować je na czarno. Poza tym w ubiegłym roku wzdłuż ulicy Bytomskiej od kościoła w Piaśnikach w kierunku Łagiewnik też ponumerowano ponad 20 drzew a następnie je wycięto.

 • tak ino pytom

  Jeśli nawet chcieli je oznakować na stałe to można było sprayem malować przez jakiś wzór wyciętych cyfr- żeby to wyglądało jakoś po ludzku.

 • duciol

  To oświadczenie wcale nie oznacza, że nie będą wycięte. Z planów wynika, że raczej będą ponieważ kolidują z centrum przesiadkowym i nowymi ścieżkami rowerowymi.

 • Dzierzgoński

  Szkoda słów. Miasto mikre a ego władzy jak w milionowej metropolii. I jeszcze to centrum na skraju miasta z przystankiem kolejowym na ciemnym zad... u.

 • Ze Świon

  Masz racje, od małego jak jeszcze nie mieliśmy auta i jeździliśmy autobusami to sie zawsze zastanawiałem, dlaczego 6, 7 i 23 nie jeździ przez centrum Świon. Przecież między mijanką a rondem na Zgodzie i tak nie ma przystanku. Autobusy mają jeździć Katowicką i Metalowców a nie Wojska Polskiego i nie trzeba żadnego centrum budować. Ale nowy szerszy most jak najbardziej ma powstać

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również