Wiadomości z Świętochłowic

Dyscyplinarne zwolnienie dyrektor świętochłowickiego PUP nastąpiło z naruszeniem prawa

  • Dodano: 2020-03-24 14:30

Na początku marca zapadł wyrok sadu w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego byłej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach, Hanny Przewoźniak. "Sąd orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie mnie przez Prezydenta Miasta Świętochłowice nastąpiło z naruszeniem prawa" - poinformowała była dyrektor na swoim profilu facebookowym. 

Hanna Przewoźniak została zwolniona dyscyplinarnie przez prezydenta Świętochłowic Daniela Begera na początku maja ubiegłego roku, a więc po sesji rady miasta z 29 kwietnia, której tematem przewodnim był program naprawczy dla pogrążonego w finansowej zapaści miasta. Podczas dyskusji głos zabrała między innymi właśnie Hanna Przewoźniak, sprawująca jeszcze wówczas stanowisko dyrektor świętochłowickiego PUP, która wskazała na elementy planu, jakie uważała za złe. 

Hanna Przewoźniak: "sąd orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie mnie przez prezydenta nastąpiło z naruszeniem prawa" 

W uzasadnieniu wypowiedzenia przyczyną rozwiązania umowy miało być ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które - wedle pisma nadesłanego pocztą - miało polegać na niewykonywaniu, publicznym kwestionowaniu, otwartym sprzeciwianiu się zadaniom powierzonym przez pracodawcę. Ponadto zarzucone jej było samowolne uczestnictwo w obradach sesji, chociaż została na nie zaproszona przez sprawującą wówczas jeszcze urząd wiceprezydent miasta, Sonię Kwaśny. 

W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że moje wystąpienie podczas sesji było rzeczowe, merytoryczne i nie było wymierzone przeciw pracodawcy, wręcz przeciwnie – wystąpiłam, by bronić interesów Powiatowego Urzędu Pracy i podległych pracowników. Uzasadniając wyrok Sąd podkreślił, że nie zaistniały powody do dyscyplinarnego zwolnienia i odrzucił w tym zakresie wszystkie argumenty Pozwanego - poinformowała Hanna Przewoźniak. 

Do sprawy wyroku sądu odniósł się wiceprezydent Świętochłowic Adam Trzebińczyk

Sprawę wyroku sądu skomentował Adam Trzebińczyk:

Była pani dyrektor nie chciała podjąć się wprowadzenia zmian statutu oraz regulaminu organizacyjnego PUP. Tymczasem były one konieczne dla ratowania finansów miasta i uniknięcia zwolnień. Konieczność ta związana była też z potrzebą rozsądnego zarządzania kadrami w dobie spadku bezrobocia [styczeń 2019 r. 7,6% - styczeń 2020 r. 6%], co przekładało się na coraz mniejszą liczbę obsługiwanych mieszkańców [odpowiednio z 927 do 728 osób] przez tę samą liczbę urzędników. 

 Pełne oświadczenie wiceprezydenta w tej sprawie zostało opublikowane na jego profilu w mediach społecznościowych: 

 

Po sesji z 29 kwietnia 2019 roku zwolniona została pod podobnymi zarzutami również Danuta Piątek była dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach. 

Komentarze (27)    dodaj »

  • swion

    Urząd pracy to niepotrzebna instytucja, każdy kto chce pracy to ją sam znajdzie, jedna wielka ściema. Dyrektorka dała się ewidentnie podpuścić przez byłą vice prezydent i poniosła słuszną odpowiedzialność, teraz w urzędzie pracy nieco normalniej i dużo taniej.

  • tikitaka

    Moje gratulacje w tym tempie o podwyżce wody napiszecie w wrześniu!

  • gość

    czy specjalista biznesu z barskiej neguje wyroki sądu? rozbawił mnie

  • Mieszkaniec

    Też się zdziwilem no ale jak siedzi cicho to musi czymś się wykazać

  • vovtek81

    Kiedy ONI (wiecie kto) mają czas w UM na swoją robotę ? Zajmują się tworzeniem wykresów, prezentacji, stawianiem namiotów, przecinaniem wstęg (nawet do lodówki) reprezentowaniem, erzacpotkaniami, kawowaniem itp. A potem tworzenie dokumentów negowanych co rusz przez nadzór wojewody czy RIO.

  • mieszkaniec

    Jeszcze mają czas na hejtowanie w necie, prowadzeniem nielegalnych działań operacyjnych i ogólną inwigilację mieszkańców.

  • vovtek81

    Przez grzeczność o tym nie wspomniałem :)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również