Wiadomości z Świętochłowic

Dziś obchodzimy Katarzynki - święto skierowane do panów!

  • Dodano: 2023-11-24 08:00, aktualizacja: 2023-11-21 10:37

Panowie, prosimy o uwagę, bo właśnie dziś obchodzimy święto stworzone właśnie dla was! Katarzynki to męski odpowiednik Andrzejek – w ten dzień kawalerowie wróżą sobie wzajemnie, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich przyszłych małżonkach!

Święto specjalnie dla kawalerów

Katarzynki to, w porównaniu do Andrzejek obchodzonych 30 listopada, nieco zapomniane święto. Obchody rozpoczynają się 24 listopada wieczorem, kiedy to kawalerowie siadają wspólnie i rozpoczynają wróżby – najczęściej dotyczą one ślubu i odnalezienia odpowiedniej partnerki życiowej. W XVIII i XIX wieku zarówno Andrzejki, jak i Katarzynki, były bardzo chętnie celebrowane, szczególnie na wsiach.

Dlaczego Katarzynki?

Nazwa święta została zaczerpnięta od św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać wspaniałą kobietę i w przyszłości stworzyć z nią szczęśliwy związek. Losy św. Katarzyny nie są do końca znane – najprawdopodobniej była ona młodą dziewczyną, pochodzącą z bogatej rodziny z Aleksandrii. Miała być wyjątkowo piękna i mądra, ale zrezygnowała z zamążpójścia na rzecz ślubów czystości. W wieku 18 lat zmarła śmiercią męczeńską. 

Jak wróżyć w Katarzynki?

Jakie wróżby organizowano na Katarzynki? Jedną z nich było umieszczenie ptasiego pióra pod poduszką – wówczas w snach kawalera miał pojawić się ptak, który miał symbolizować jego przyszłą żonę. Jeżeli była to biała kura, miał poślubić młodą dziewczynę, a gdy czarna – wdowę. Kura z kurczakami symbolizowała wdowę z dziećmi, sowa mądrą, lecz nieurodziwą wybrankę a gołąb – piękną, lecz niemądrą. Najgorszym znakiem był siwy koń – oznaczał, że kawaler pozostanie nim już do końca życia.

Pod poduszkami kawalerów pojawiały się nie tylko ptasie pióra, lecz również damska bielizna! Miała ona umacniać czar i sprawić, że wróżby będą bardziej rzeczywiste.

Organizowano także wróżby z kubkami; do każdego z nich wkładano inny element – obrączkę, zwiastującą ożenek, monetę będącą symbolem bogactwa oraz kłos, który symbolizuje dobrostan. Jeden z kubków pozostawał pusty – ten kawaler, który go wylosował, chwilowo nie mógł liczyć ani na zmianę stanu cywilnego, bogactwo ani dobrostan.

Czy współcześnie obchodzi się Katarzynki?

Niestety święto kawalerów zostało zapomniane na rzecz Andrzejek, w które wróżą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obchodzić oba święta osobno – to wspaniała okazja do świetnej zabawy z przyjaciółmi!

Komentarze (1)    dodaj »

  • TŚ

    To święto tramwajarzy i kolejarzy. Święta Katarzyna jest ich patronką.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również