Wiadomości z Świętochłowic

Henryk Mercik: Tramwaj z tektury jest główną atrakcją Muzeum Powstań Śląskich

  • Dodano: 2019-06-19 07:00, aktualizacja: 2019-06-20 11:46

Henryk Mercik ze Śląskiej Partii Regionalnej w wywiadzie przeprowadzonym przez red. Michała Cieślę z portalu Silesia24.pl negatywnie ocenił Muzeum Powstań Śląskich. Na reakcję byłego prezydenta, Dawida Kostempskiego, nie trzeba było długo czekać. - Heńku Drogi, albo nie byłeś u nas w Świętochłowicach, albo nie uważałeś zwiedzając muzeum - napisał na swoim facebookowym profilu.

Przypomnijmy, że rozmowa dotyczyła m.in. odrzuceniu projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny oraz świętowania setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, ponieważ w miniony weekend w Pszczynie zainaugurowano obchody rocznicowe. 


- Całe to świętowanie ma taki operetkowy wymiar – zaznaczył Henryk Mercik. Dodał też, że „jeżdżenie powstańczym cugiem do Warszawy” – to nie jest poważne świętowanie. Poważnie świętować to zasiąść do stołu po stu latach. To znaczy dyskutować, wyciągać wnioski i spojrzeć na historię w sposób obiektywny. Nie da się świętować takiego jubileuszu osobno – podkreślił.


Zaznaczył też, że województwo opolskie zorganizowało obchody jubileuszowe całkowicie inaczej, bardziej dojrzale.


- Mamy w tej chwili dwa województwa, dwa sposoby świętowania, dwa muzea, a każde z nich jest takie sobie - można powiedzieć, bo tutaj w Świętochłowicach najbardziej pamiętaną przez dzieci rzeczą jest pół tramwaju z papendekla – powiedział Henryk Mercik.


Sformułowanie to wywołało błyskawiczną reakcję Dawida Kostempskiego, byłego prezydenta Świętochłowic.


- Dziś Henryk Mercik, były członek zarządu województwa śląskiego ... dezawuował działalność świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich mówiąc, że jego jedyną atrakcją jest „pół tramwaju z papendekla”. Heńku Drogi, albo nie byłeś u nas w Świętochłowicach, albo nie uważałeś zwiedzając muzeum, które przez wielu odwiedzających porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest wyposażone w moc atrakcji - w ekrany dotykowe, edukacyjne gry multimedialne, czy w wirtualnego przewodnika – napisał na swoim facebookowym profilu Dawid Kostempski.


Były prezydent dodał też, że instytucja została utworzona z budżetu miasta i dzięki wysiłkowi świętochłowiczan.


- Na koniec jedno sprostowanie. Tramwajowi, o którym byłeś łaskaw wspomnieć, też nie przyjrzałeś się z właściwą uwagą. Jest wykonany z solidnego drewna, a nie papendekla. Dlatego zapraszam Cię serdecznie do Świętochłowic! Pomogę Ci, oprowadzę i razem odkryjemy Muzeum Powstań Śląskich na nowo – apeluje Kostempski.

Komentarze (22)    dodaj »

  • Grzesiek

    Prawdziwe pieniądze robi się tylko na "słomianych, legalnych" inwestycjach. Brzmi znajomo?

  • leopold

    Dawid to wzorcowy wytwór poprzedniej epoki i wspaniały przykład bohaterów Barei jakich pokazywał w swoich dziełach piętnujących komunę. Szkoda,że nie żyje bo u nas ma materiał na kilka filmów i seriali!!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również