Wiadomości z Świętochłowic

Henryk Mercik: Tramwaj z tektury jest główną atrakcją Muzeum Powstań Śląskich

 • Dodano: 2019-06-19 07:00, aktualizacja: 2019-06-20 11:46

Henryk Mercik ze Śląskiej Partii Regionalnej w wywiadzie przeprowadzonym przez red. Michała Cieślę z portalu Silesia24.pl negatywnie ocenił Muzeum Powstań Śląskich. Na reakcję byłego prezydenta, Dawida Kostempskiego, nie trzeba było długo czekać. - Heńku Drogi, albo nie byłeś u nas w Świętochłowicach, albo nie uważałeś zwiedzając muzeum - napisał na swoim facebookowym profilu.

Przypomnijmy, że rozmowa dotyczyła m.in. odrzuceniu projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny oraz świętowania setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, ponieważ w miniony weekend w Pszczynie zainaugurowano obchody rocznicowe. 


- Całe to świętowanie ma taki operetkowy wymiar – zaznaczył Henryk Mercik. Dodał też, że „jeżdżenie powstańczym cugiem do Warszawy” – to nie jest poważne świętowanie. Poważnie świętować to zasiąść do stołu po stu latach. To znaczy dyskutować, wyciągać wnioski i spojrzeć na historię w sposób obiektywny. Nie da się świętować takiego jubileuszu osobno – podkreślił.


Zaznaczył też, że województwo opolskie zorganizowało obchody jubileuszowe całkowicie inaczej, bardziej dojrzale.


- Mamy w tej chwili dwa województwa, dwa sposoby świętowania, dwa muzea, a każde z nich jest takie sobie - można powiedzieć, bo tutaj w Świętochłowicach najbardziej pamiętaną przez dzieci rzeczą jest pół tramwaju z papendekla – powiedział Henryk Mercik.


Sformułowanie to wywołało błyskawiczną reakcję Dawida Kostempskiego, byłego prezydenta Świętochłowic.


- Dziś Henryk Mercik, były członek zarządu województwa śląskiego ... dezawuował działalność świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich mówiąc, że jego jedyną atrakcją jest „pół tramwaju z papendekla”. Heńku Drogi, albo nie byłeś u nas w Świętochłowicach, albo nie uważałeś zwiedzając muzeum, które przez wielu odwiedzających porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest wyposażone w moc atrakcji - w ekrany dotykowe, edukacyjne gry multimedialne, czy w wirtualnego przewodnika – napisał na swoim facebookowym profilu Dawid Kostempski.


Były prezydent dodał też, że instytucja została utworzona z budżetu miasta i dzięki wysiłkowi świętochłowiczan.


- Na koniec jedno sprostowanie. Tramwajowi, o którym byłeś łaskaw wspomnieć, też nie przyjrzałeś się z właściwą uwagą. Jest wykonany z solidnego drewna, a nie papendekla. Dlatego zapraszam Cię serdecznie do Świętochłowic! Pomogę Ci, oprowadzę i razem odkryjemy Muzeum Powstań Śląskich na nowo – apeluje Kostempski.

Komentarze (22)    dodaj »

 • De ja vu

  Dawid to król białych słoni

 • Fado

  Dziś podzieje się na sesji. zobaczymy co z tego wyniknie

 • Hanys

  Jak na znaczenie i zyski dla przedwojennej Polski z przejęcia Śląska jego przemysłu,majątku , a także udziału Śląska w rozbudowie Polski taki kształt i postać muzeum to zwykła kpina. Na dodatek w budynku dzisiejszego muzeum bezpośrednio po wojnie mieściła się katownia także dla zwykłych Ślązaków.

 • Driver

  Jeżeli chodzi Ci o UB to mieściło się ono w obecnym MOPS.

 • Hanys

  Uwięzionych przetrzymywano w Hali Targowej i piwnicach dzisiejszego muzeum .

 • Abc

  Brawo ludzie ze swion. Macie fajne muzeum jedyne w regionie a plujecie jakby wam to narzucil jakiś okupant. Nieważne kto wybudował ważne że jest o to dobre. A jak wy tego nie uszanujecie to nie oczekujcie że inni będą to i was szanowali.

 • Guru

  Jak mają tego nie robić jak sam nowy prestdent miasta tak czyni

 • Andrzej

  Nie zauważyłem, żeby tak robil

 • Kminek

  Możeś ślepy .... propaganda sukcesu

 • enst

  Wiele osób, które znam, dzięki temu Muzeum zaczęło Świętochłowice kojarzyć właśnie z oryginalnym Muzeum Powstań Śląskich, a nie z biedą czy problemami społecznymi. Dzięki temu można powiedzieć, że "wróciliśmy" na mapę kulturalną województwa.Ja tam się cieszę jako rodowity mieszkaniec miasta i Ślązak, że taka placówka powstała, i zachęcam osoby spoza miasta czy Górnego Śląska do odwiedzenia Świętochłowic.

 • Klara

  Dokładnie! Muzeum posiada olbrzymią wartość. Jest dobrze oceniane przez specjalistów!

 • voytek81

  trafny komentarz - jak już stoi to niech stoi i bądźmy dumni z niego, zachęcajmy do odwiedzenia znajomych, samym muzeum poprzednicy nie doprowadzili do bankructwa Naszego Miasta wiec szanujmy to co mamy, ponieważ nie ukrywajmy nie mamy się czym szczycić i chwalić

 • Konrad

  Muzeum akurat wyróżnia nas na tle innych miast... więc jest się czym chwalić. a drugiego Muzeum Śląskiego tu nie postawimy

 • Kris

  A szkoda! ;p Choc teraz okazuje się, że to muzeum w Katowicach bez sensu budowali tak głęboko w ziemie, bo obok wyrastają gigantyczne wieżowce, a miała być tam tylko niska zabudowa. więc też kasa poszła w błoto. A miało być tak pięknie :)

 • mieszkaniec

  Mercik ma rację, całe podsumowanie prezydentury Kostempskiego to tramwaj z papendekla i rozwalony stadion. Nigdy więcej tego pana w Świonach

 • Klara

  Z drugą częścią wypowiedzi mogę się zgodzić :P

 • leopold

  Trzeba uwiecznić stan stadionu po haniebnym czynie Dawida . Będzie miał jak znalazł na plakaty w następne swoich kolejnych kampaniach, bo na pewno będzie nadal kandydował, startował i trzepał pianę na wszystkich możliwych frontach - zapamiętały w swoim mniemanym geniuszu i uszczęśliwianiu kolejnych naiwnych wyborców. On jak większość jego politycznej kasty nie dopuszcza do siebie doniosłego spieprzenia tego miasta !!!! Nadal sławi swój bezkresny geniusz managera i cudownego dzieciątka POwskiej polityki!!!

 • Jura

  Co ma stadion do wiatraka - muzem?

 • Mariola

  "Były prezydent dodał też, że gmach został wybudowany z budżetu miasta i dzięki wysiłkowi świętochłowiczan." Albo pan Kostempski się przejęzyczył, albo redaktor wykazał się brakiem wiedzy. Gmach wybudował książę Henckel von Donnersmarck, jako siedzibę Zarządu swoich dóbr, a z budżetu miasta i dotacji Unii Europejskiej dokonano remontu i adaptacji na muzeum.

 • Jessica

  ciekawe, a pożyczka to pies??

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również