Wiadomości z Świętochłowic

Industriada 2023 w Świętochłowicach: Sprawdź program wydarzenia!

  • Dodano: 2023-05-26 07:45, aktualizacja: 2023-05-27 21:03

Industriada zbliża się wielkimi krokami. W 2023 roku odbędzie się już 14. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem miłośnicy industrialnej historii będą mogli zwiedzić 17 czerwca aż 46 obiektów znajdujących się w 29 miejscowościach. W sumie zaplanowano aż 443 wydarzenia, spośród których 369 będzie bezpłatnych. Co zaplanowano w Świętochłowicach? Sprawdziliśmy!

Industriada 2023 w Świętochłowicach: Program

W Świętochłowicach imprezy z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano przy Wieżach KWK Polska przy ul. ul. Wojska Polskiego 16D.

Sobota, 17 czerwca 2023

  • 12:00 – 18:00 Na kartach Muzeum – wystawa

Autorska wystawa Muzeum Powstań Śląskich jest fascynującą ekspozycją, która dokładnie przedstawia historię i przebieg wszystkich powstań śląskich oraz plebiscytu. Prezentowane na planszach informacje wzbudzają nie tylko zainteresowanie, ale również wzbogacają wiedzę na temat niezwykle istotnych wydarzeń dla historii Śląska i Polski.

  • 12:00 – 21:00 Świętochłowiccy Artyści – wystawa malarska

Wystawa różnorakich prac ludzi na co dzień mieszkających i pracujących w Świętochłowicach. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace fotografów, malarzy, rzeźbiarzy czy tatuażystów. 

  • 12:00 – 15:00 Śląska Skała – happening

Inauguracja projektu Ilony Kanclerz – „Śląska Skała” Świętochłowice, który składa się z trzech części – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miasta Świętochłowice. Projekt ma na celu aktywizację mieszkańców Świętochłowic. W ramach projektu zostanie zwołane śniadanie prasowe, podczas którego zostanie przeprowadzony wywiad ze znawcą świętochłowickiej historii, poprowadzone zostaną warsztaty malowania śląskich wzorów na współczesnych ubraniach, jak i przerabianie śląskich strojów i dopasowywanie elementów do współczesnych stylizacji. Pokaz strojów śląskich i górniczych. Zakończeniem tej części projektu będzie występ wokalny wolontariuszek lokalnych stowarzyszeń.

  • 12:00 – 21:00 Zwiedzanie Wież KWK Polska – zwiedzanie bez przewodnika
  • 15:00 – 18:00 Sztuka przemysłu – warsztaty malarskie (konieczna wcześniejsza rezerwacja: telefon: 515 182 275, e-mail: wiezekwk@ cks.org.pl)
  • 15:00 – 18:00 Ulepione z gliny – warsztaty kreatywne (konieczna wcześniejsza rezerwacja)
  • 15:00 – 18:00 Fashionistka – warsztaty kreatywne

Jeżeli chcesz odnaleźć swój styl, poznać typ swojej sylwetki, poznać kolory, które do Ciebie pasują, zbudować „szafę kapsułkową” i szafę „must have”, poznać ciekawe triki stylizacji modowej, te warsztaty są dla Ciebie! Moda jest sztuką!

  • 16:00 – 17:00 Patriotki ze Śląska – wykład historyczny

Wystawa „Patriotki ze Śląska. Posłanki na Sejm Śląski” obrazuje życie, działalność i pracę niezwykłych kobiet- posłanek na Sejm Śląski. W okresie międzywojennym (1922 – 1939) były cztery kadencje Sejmu Śląskiego. Przez ten czas w jego ławach zasiadało ponad 133 posłów, w tym 5 kobiet. Były to: Janina Omańkowska i Bronisława Szymkowiakówna, Maria Kujawska, Maria Gruchlikowa i Elżbieta Korfantowa. Oprócz Marii Kujawskiej, związanej z prosanacyjnym ugrupowaniem, pozostałe cztery panie reprezentowały chadecję.

Po wystawie oprowadza Alina Bednarz- kuratorka wystawy.

  • 17:00 – 18:00 Sztuka rywalizacji – zawody sprawnościowe (konieczna wcześniejsza rezerwacja)

Zawody sportowo – kreatywne skierowane do przedstawicieli jednostek i służb miejskich, jak i mieszkańców Świętochłowic. Kilkuosobowe grupy przedstawicieli jednostek będą pielęgnować sztukę rywalizacji.

  • 18:00 – 21:00 II Turniej Skata – konkurs (konieczna wcześniejsza rezerwacja)

Turniej w Szkat czyli najpopularniejszej grykarcianej na Śląsku w Niemczech i na Kaszubach. W Polsce często nazywany „śląskim brydżem”. Sztuka gry w Skata na Śląsku powoli zanika, dlatego staramy się wykorzystać każdą okazję do podtrzymania tej tradycji.

  • 18:00 – 19:00 Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków – przedstawienie
  • 19:00 – 21:00 Porozmawiajmy o historii Śląska – wykład historyczny

Prelekcja prowadzona przez pana Dariusza Olejniczaka – pasjonata śląskiej historii, znakomitego mówcę. Opowie nam o powstaniu imperium Guido Henckel von Donnersmarcka i Wież KWK Polska.

  • 21:00 – 22:00 W.R.ONA – koncert HIT

W przypadku warsztatów oraz zawodów konieczna jest wcześniejsza rezerwacja

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Industriady jest „Sztuka Przemysłu”.

- Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Obiekty zaprzyjaźnione Industriady

W tym roku wśród miejsc udostępnionych do zwiedzania znajduje się także 6 to obiektów zaprzyjaźnionych: 

  • Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, 
  • Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu- Zdroju, 
  • Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, 
  • Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, 
  • Wieża wyciągowa w Porębie, 
  • Pałac Schoena w Sosnowcu.

Bezpłatny transport podczas Industriady

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Jego organizatorami są Koleje Śląskie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu INDUSTRIADY, czyli 17 czerwca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również