Wiadomości z Świętochłowic

Katastrofa budowlana w Świętochłowicach. Zawaliła się ściana budynku gospodarczego! [FILM]

 • Dodano: 2023-04-20 08:00, aktualizacja: 2023-04-20 10:18

Wczoraj w Świętochłowicach doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się ściana budynku gospodarczego. Na miejscu gruzowisko przeszukiwali strażacy z psami ratowniczymi. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Świętochłowice. Runęła ściana budynku przy ul. Chorzowskiej

W środę 19 kwietnia o godzinie 17.37 świętochłowiccy strażacy otrzymali zgłoszenie o zawaleniu się jednej ze ścian budynku gospodarczego, który już wcześniej był wyłączony z użytkowania. Jak się okazało, budynek gospodarczy znajdował się w placu wewnętrznym pomiędzy ul. Barlickiego i Chorzowską, w dalszej odległości od sąsiednich budynków mieszkalnych. Na miejscu zdarzenia powstało gruzowisko o wymiarach ok. 10 m2 i 2 metrach wysokości. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zadysponowali na miejsce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi.

– Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, monitorowania gruzowiska przy użyciu kamery termowizyjnej, odgruzowywania częściowo ręcznego, sprawdzenia gruzowiska przy pomocy dwóch psów ratowniczych i zbadania gruzowiska przy użyciu kamery wziernikowej – powiedział st. kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

Na szczęście, w wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Na czas prowadzonych działań ewakuowano zwierzęta z przylegających do budynku komórek gospodarczych, w tym 20 królików i kurę. Teren gruzowiska został uprzątnięty przy pomocy ciężkiego sprzętu. 

Jak dodaje oficer prasowy, powodem zawalenia się ściany budynku był jego zły stan techniczny. Już wcześniej w budynku doszło do uszkodzenia się dachu i został on wyłączony z użytkowania. 

W działaniach na miejscu zdarzenia brało udział 10 samochodów pożarniczych w tym 23 strażaków. Działania służb trwały ponad 5 godzin. Na miejscu zdarzenia byli obecni dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej, pełniący obowiązki zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Świętochłowicach, grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, prezydent miasta Świętochłowice, funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej. 

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Komentarze (12)    dodaj »

 • mieszkaniec upadłego miasta

  Można zrobić to i owo, ale jak może funkcjonować w mieście, w którym centrum to slamsy, gruz i syf????

  • mieszkaniec upadłego miasta
   2023-04-25 11:57
  • odpowiedz
 • Zacznij od siebie

  Nikt nie płaci czynszu ale w pałacach filipińskich chcieli by mieszkać. Ciekawe czemu nie krytykuje się lipiniorzy, którzy sami zdewastowali w większości wszystkie klatki schodowebw których koczują. Ukradli co się da a teraz dejta i zróbta.

 • Świętochłowiczanin 82 lata

  .domów,pożal się boże nasze targowisko,domy płoty wszystko w stanie bardzo biednym ale pan Berger nie jeżdzi po podwórkach i mieście to nie widzi tego,ale my mieszkańcy to widzimy i bardzo nad tym bolejemy,że Urząd Miejski doprowadził do takiej biedy.Ale podwyzki w urzędzie były a najwięcej oczywiście przewodniczący miasta..

  • Świętochłowiczanin 82 lata
   2023-04-22 16:42
  • odpowiedz
 • Świętochłowiczanin 82 lata

  .Takich zaniedbanych Świętochłowic już dawno nie było a żyję w tym mieście już 82 lata.Brud w podwórkach,śmieci,ruiny domów,pożal się boże nasze targowisko,domy płoty wszystko w stanie bardzo biednym ale pan Berger nie jeżdzi po podwórkach i mieście to nie widzi tego,ale my mieszkańcy to widzimy i bardzo nad tym bolejemy,że Urząd Miejski doprowadził do takiej biedy.Ale podwyzki w urzędzie były a najwięcej oczywiście przewodniczący miasta..

  • Świętochłowiczanin 82 lata
   2023-04-22 16:39
  • odpowiedz
 • Oskar

  To chlywiki na Lipinach.Beger nic się nie stało,oto świony i polsza właśnie i zdewastowane ekologicznie Oberschlesien

 • Koniec Begera

  Świętochłowice - OBRAZ nędzy i rozpaczy .Ważne ,że Beger sprzedał UROCZYSKO kasa jest a ,że wytnie się KILKA TYSIECY DRZEW to pikuś podciągnie się pod EKOLOGIĘ bo drzewa z pewnością zagrażają środowisku .Deweloperzy i inwestorzy UPARLI się zniszczyć resztki ZIELONYCH ŚWION a tereny już zurbanizowane wyglądają tak jak na zdjęciach z akcji strażaków

 • Amiga

  Co mo wspólnego zawalony chlywik z Uroczyskiem?

 • przykro mi

  Myślenie nie jest twoją mocna stroną Amiga więc nie będę starał się wyjaśniać bo nie zrozumiesz

 • Paweł

  Czy to prawda że na uroczysku będzie największa na Śląsku stacja rozbiórki pojazdów?

 • Mieszkaniec

  Katastrofa to będzie jak beger wygra drugi raz.

 • Lokator

  Drobne sprostowanie dla piszącej ten artykuł. Gruz nie został uprzątnięty.

 • gość

  uff!!! kura cała!dzięki za filmiki, dzwiękówka w tle robi dzień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również