Wiadomości z Świętochłowic

Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Łukasz T. skazany na 16 lat więzienia!

 • Dodano: 2023-09-27 10:30

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok w sprawie Łukasza T., kierowcy autobusu, który w lipcu 2021 roku w Katowicach śmiertelnie potrącił 19-latkę.

Zapadł wyrok w sprawie Łukasza T.

Zakończył się proces kierowcy autobusu PKM Łukasza T., który 31 lipca 2021 roku na ul. Mickiewicza w Katowicach śmiertelnie potrącił 19-letnią mieszkankę Świętochłowic. W środę 27 września Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok. Łukasz T. został skazany na łącznie 16 lat więzienia za zabójstwo młodej kobiety, usiłowanie zabójstwa innej kobiety i prowadzenie pojazdu pod wpływem. Mężczyzna nie będzie mógł przez 15 lat prowadzić pojazdów mechanicznych oraz zobowiązany jest do zapłaty zadośćuczynienia partnerowi i dwójce dzieci zabitej 19-latki: 80 tys. zł partnerowi i po 70 tys. zł dla obojga dzieci.

Przewodnicząca składu orzekającego Justyna Magner-Szweda w ustnym uzasadnieniu powiedziała, że dla sądu niewystarczające były wyjaśnienia oskarżonego, który nie przyznawał się do winy. Wiarygodne były jednak skrupulatnie zebrane dowody w postaci zeznań świadków.

Według oceny sądu wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, popełniony czyn zasługuje na szczególne potępienie, jego szkodliwość społeczna ma najwyższy stopień, a życie ludzi nie było dla sprawcy dobrem nadrzędnym. Jak wskazał sąd, działania Łukasza T. nie da się w racjonalny sposób wytłumaczyć i usprawiedliwić.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Zarówno rodzina zmarłej, jak i sam Łukasz T. wciąż mają prawo do apelacji.

Prokurator domagał się kary 25 lat pozbawienia wolności

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 31 lipca 2021 roku w centrum Katowic na ul. Mickiewicza. W grupie osób wracających z imprezy doszło do sprzeczki, której skutkiem była szarpanina, a jej uczestnicy znaleźli się na jezdni przed maską autobusu komunikacji miejskiej. Na przystanek wjechał autobus linii 910, za którego kierownicą siedział 33-letni Łukasz T. Mężczyzna początkowo zatrzymał pojazd i użył sygnału dźwiękowego, a następnie ruszył prosto na stojących na jezdni ludzi. Pod kołami autobusu znalazła się 19-letnia mieszkanka Świętochłowic, mama dwójki małych dzieci, która chciała jedynie rozdzielić awanturujących się mężczyzn.

Prokuratura uznała, że kierowca miał świadomość przebywania pokrzywdzonych przed pojazdem, którym kierował i celowo najechał najpierw na jedną z kobiet, usiłując pozbawić ją życia, a następnie z tym samym zamiarem najechał na kolejną kobietę - 19-letkę ze Świętochłowic, która zmarła na skutek poniesionych obrażeń.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony przed wypadkiem przyjął substancje psychoaktywne, w tym lek tramadol, które sprawiły, że w trakcie zdarzenia znajdował się w odmiennym stanie świadomości. Zgodnie z prawem podobne medykamenty działają na organizm w podobny sposób do alkoholu, co równoważne jest ze stanem nietrzeźwości. 

Komentarze (22)    dodaj »

 • you

  jestes głupi czy udajesz?

 • Ona

  A wystarczyło zadzwonić po służby żeby rozgonili towarzystwo, które blokuje ruch pojazdów...

 • Marq

  Czego współczujesz? Że przejechał ludzi celowo? Wyhamował a potem na nich ruszył...faktycznie biedy...

 • Marq

  A czytałaś co tam napisali? Patologia nie patologia, gość zatrzymał autobus przed nimi a potem ruszył i celowo ich potrącił mając pewnie świadomość tego, że ich zabije. Fakt, że był pod wpływem, bo zażył 'tramal' - jeśli faktycznie źle się czuł to mógł pójść do lekarza a nie do pracy prowadzić autobus, gdzie jednak bierzesz na swoje barki sporą odpowiedzialność. Gdyby mu wbiegli i by nie wyhamował...to fakt wtedy bym mu współczuł, bo nie mógł nic zrobić, ale z opisu wynika, że gość zrobił to celowo, zatrzymał autobus a potem ruszył prosto w nich. W takim przypadku można by faktycznie jeszcze podbić wyrok...zabójstwo z premedytacją.

 • Natehzzxyz

  Będzie magik

 • Gemma

  A wy tak serio współczujecie kierowcy ? Widział stojących ludzi przed maska widział wiec naciskając [...] gazu miał świadomość że może ich rozjechać a jednak go nacisnął. Więc jak dla mnie nie ma co mu współczuć. Bo mogę współczuć komuś kto nie mógł uniknąć potrącenia bo np ktoś mu wbiegł w ostatniej chwili przed auto ale w tym przypadku on ruszył z premedytacja wie c powinien ponieść karę. Zreszta jak wyjdzie po 16 latach to jeszcze pożyje a ofiara jest już po ziemia

 • Krzyś

  Szkoda kierowcy! Patologia się nachlała i awantury [...]e robili.

 • Iwona

  Nie pojmuję tego wyroku.Kierowca zarzył tramal być może z powodu bólu choćby kręgosłupa by móc pójść do pracy.Patologia lała się na ulicy, uczestniczyła w tym również 19 latka, pomijam już wiek, ale mając dwoje dzieci, normalna dziewczyna nie szlaja się po imprezach.Dla przykładu kierowca pod wpływem alkoholu i narkotyków w Kamieniu Pomorskim zabija 6 osób( w tym dziecko) i dostaje 15 lat.Jak ma się ten wyrok do wyroku kierowcy autobusu?

 • Ewa

  Gdzie ona ta mamusia sie szlajała nad ranem??Smiechu warte.

 • Janpaweł2gmd!!

  I prawidłowo. Morderca. Całe szczęście że poczytalny bo by się wylgal.

 • Pio772

  szkoda kierowcy, który celowo wjechał w ludzi? lecz się

 • Przemek

  Współczucia dla kierowcy.Taki kraj.Taki wyrok

 • marian56

  Za zamordowanie nożem 25 lat za zamordowanie autobusem 16 lat . Jakaś kpina z wymiaru sprawiedliwości . To nie był wypadek tylko zabójstwo

 • JameZ

  Szkoda kierowcy...

 • Truth

  Whaaaat? Gosc przejechał umyślnie ludzi, których widział przed autobusem. Trzeba byc niezłym socjopata, by cos takiego zrobic

 • Mirek

  Współczuję kierowcy ☹️

 • Gekon

  To znaczy, ze jesteś chory na głowę i ja współczuje twojej rodzinie. Chłop przejechał z premedytacja dziewczynę, [...]nij się w ten pusty łeb

 • Inka

  A ja współczuję dzieciom tej kobiety, którą on zamordował.

 • Obserwator

  Czy osoby szarpiące się przed autobusem na ulicy poniosły jakieś konsekwencje??80tys partnerowi? Za co? Partner jest współodpowiedzialny za smierc tej dziewczyny!

 • Podpis

  Gdyby nie podjechał do nich potrącając jedna z dziewczyn i trąbiąc na nich n8e byłoby tej sytuacji. A to że próbowali wedrzeć się do autobusu żeby mu spuscić łomot i spanikował uciekając po trupach - to efekt jego akcji. Po kiego tak do nich podjechał?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również