Wiadomości z Świętochłowic

Kierowco! Nie zastawiaj dróg dojazdowych i pożarowych

  • Dodano: 2021-10-21 06:00, aktualizacja: 2021-10-21 14:01

W sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia oraz mienia służby ratownicze są w gotowości 24 godziny na dobę. Ich działania są znacznie utrudnione, gdy drogi pożarowe, szczególnie te na osiedlach bywają nieprzejezdne przez ciasno zaparkowane samochody. Uniemożliwiają one m.in. sprawny dojazd wozów straży pożarnej do budynku. Służby nie są w stanie dotrzeć na miejsce na czas, przez co akcja ratownicza znacznie się opóźnia.

W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców to właśnie czas jest najważniejszy

Do świętochłowickiej komendy coraz częściej docierają sygnały, że na terenie naszego miasta, szczególnie w obrębie osiedli mieszkaniowych zdarzają się przypadki utrudnień podczas dojazdu interweniujących pojazdów służb ratunkowych do budynków mieszkalnych. Takie przeciwności mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Świętochłowic, bowiem mogą spowodować wydłużony czas podjęcia interwencji przez policjantów, strażaków i ratowników.

Właściciele pojazdów często parkują swoje samochody w miejscu niedozwolonym, usprawiedliwiając swoje zachowanie brakiem wolnego miejsca pod budynkiem, w którym zamieszkują. Konsekwencją tego jest zagrożenie dla potrzebującego, do którego pomoc może nie dotrzeć na czas. Zamiast zastawiać drogi pożarowe i dojazdowe, należy po prostu poszukać wolnego miejsca dalej. Taka „wygoda” to dla strażaków strata cennego czasu, bowiem nie są w stanie dostać się bezpośrednio pod budynek, w którym znajduje się potrzebująca osoba. Przez wspomniane zachowanie, często zmuszani są do ustawiania wozów gaśniczych kilkanaście metrów dalej, przez co tracą cenne sekundy na przeciąganie stamtąd węży strażackich. Strażacy muszą mieć bezpośredni dostęp do budynku, w razie konieczności użycia samochodu z drabiną mechaniczną. Tak samo jest w przypadku załóg pogotowia ratunkowego. W razie interwencji, dla ratowników wspomniane kilkanaście sekund jest bardzo ważne. Choćby w sytuacji znoszenia poszkodowanych do karetki. Znacznie szybciej odbywa się to gdy karetka stoi bezpośrednio pod klatką, niż gdy ratownicy tracą cenny czas na niesienie noszy do pojazdu zaparkowanego w znacznej odległości. Służby ratunkowe prowadzą wyścig z czasem, by móc jak najszybciej udzielić pomocy potrzebującym. Źle zaparkowany samochód może być przyczyną dłuższego dojazdu służb na miejsce zdarzenia, co w konsekwencji zwiększa czas oczekiwania na pomoc i ratunek. Ten czas może decydować o życiu lub śmierci. Dlatego dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych pamiętajmy, żeby nie blokować dróg pożarowych i nie stawać w miejscach zabronionych.
 

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj ! Nie odbieraj sobie, swojej rodzinie i pozostałym mieszkańcom szansy na ratunek. Zwróć uwagę na to, jak parkujesz samochód. Pamiętaj, że służby ratownicze wykorzystują większe samochody i potrzebują wolny pas ruchu o szerokości minimum 4 m.

Podczas akcji strażaków i na ich wniosek właściciel pojazdy blokującego drogę pożarową może zostać surowo ukarany. Kierujący akcją ratunkową może też podjąć decyzję o odholowaniu pojazdu, który zastawia drogę i utrudnia pracę służbom. Oczywiście odbywa się to na koszt właściciela pojazdu.Dodatkowo parkowanie na drogach dojazdowych oraz pożarowych zagrożone jest mandatem karnym za łamanie zakazu parkowania lub postoju.

Co więcej, zgodnie z art. 82a § 2 kw w przypadku wystąpienia pożaru właściciel auta może być pociągnięty do odpowiedzialności za utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych, co zagrożone jest nawet karą aresztu i grzywny.

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące poszczególnych rejonów służbowych można zgłaszać pod numerami telefonów lub na adres poczty elektronicznej dzielnicowych z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, które można znaleźć w zakładce INFORMACJE / Twój dzielnicowy albo poprzez aplikacje "Moja Komenda" lub też korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Informacje z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa już niejednokrotnie były wskazówką dla policjantów o miejscach, gdzie dochodzi do łamania prawa i innych nieprawidłowości. Zaznaczenie kategorii, z której wynika, że nieprawidłowe parkowanie blokuje drogę pożarową, może nawet uratować życie. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również