Wiadomości z Świętochłowic

Klasy szachowe w SP nr 19 w Świętochłowicach

  • Dodano: 2021-03-02 06:30, aktualizacja: 2021-03-02 06:34

W Szkole Podstawowej nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Świętochłowicach realizowane są  zajęcia nauki gry w szachy dla klas 2 i 3 w ramach projektu "Edukacja przez Szachy w szkole".

W roku szkolnym 2020/21 w oparciu o ten projekt, Pani Aleksandra Wieczorek prowadzi autorskie zajęcia szachowe również dla pierwszaków -  „Szachy z Mozartem”.

– Uczniowie poprzez zabawę poznają zasady tej „królewskiej gry”. Mamy już uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w turniejach szachowych, rozgrywanych w szkole, ale także poza nią: Kacperek Jabłoński z 1b uczestniczył w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach 2020-edycja online, Oliwia Solich (klasa 2a) i Maciej Szczepanowski (klasa3a) wzięli udział w IV turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowic, Oliwka Solich uczestniczyła również w IV Olimpiadzie szachowej w Zabrzu.  26 lutego rozpoczyna się Grand Prix XVII- UKS”G4” Tarnowskie Góry, w którym wezmą udział wyżej wymienieni uczniowie. – mówi Aleksandra Wieczorek, opiekun grup szachowych.

Szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak: integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (Ś), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania. Źródło: „Szachy w szkole” (0050/2011)

Nauce gry w szachy towarzyszy muzyka Mozarta.

– Elegancja klasyki wpływa na naszą psychikę, pomaga uporać się z problemami współczesnego świata. Męczy nas bezsilność wobec brzydoty otoczenia, postindustrialnego środowiska, hałasu, otaczająca tandeta; one nie  motywują  do nauki, działania, nie zachęcają do twórczego przeżywania świata.  Mimo wszystko, wierzymy w Efekt Mozarta. – mówi Katarzyna Borowiec, dyrektor SP nr 19.

Wszystkim młodym szachistom życzymy samych sukcesów!

Komentarze (1)    dodaj »

  • inwestycja w umysł

    Świetnie, gratuluję tego mądrego pomysłu zarówno pomysłotwórcy jak również wykonawcom. Szacun.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również