Wiadomości z Świętochłowic

Kontrowersje wokół komisji rewizyjnej – czy prezydenta nie trzeba kontrolować?

 • Dodano: 2020-01-31 12:45

Podczas rocznego sprawozdania komisji stałych przy Radzie Miasta Świętochłowice okazało się, że komisja rewizyjna zebrała się raptem dwukrotnie, a żadne kontrole nie zostały przeprowadzone. Wokół tego na sesji rozgorzała dyskusja.

Funkcją komisji rewizyjnej jest kontrola tego, czy zadania organu wykonawczego, a więc w tym przypadku prezydenta, są wykonywane zgodnie z założeniami, a więc uchwałami podjętymi przez radę. W przypadku Świętochłowic jeszcze w styczniu 2019 roku nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego tej komisji – gdy opozycja straciła większość Bartosz Karcz został odwołany z tej funkcji na rzecz Jacka Kamińskiego. Zanim do tego doszło został przygotowany plan jej działania, który zakładał cztery kontrole organu wykonawczego (prezydenta) – kontrole się jednak nie odbyły. Sam fakt, że komisja spotkała się jedynie dwukrotnie, również zwrócił uwagę opozycyjnych radnych.

Głos zabrał między innymi radny Łukasz Respondek:

W ciągu 2019 roku komisja spotkała się zaledwie dwukrotnie. Jest to bez dwóch zdań najważniejsza komisja rady miejskiej. W statucie miasta trzy i pół strony zajmuje samo określenie trybu działania, procedur i wszystkiego co się wiąże z pracami komisji rewizyjnej. Trudno powiedzieć, żebyśmy my, jako członkowie, byli zadowoleni z tego, jak komisja funkcjonowała w 2019 roku - mówił radny Łukasz Respondek, będący członkiem owej komisji.

Na wystąpienia radnych opozycyjnych odpowiedział przewodniczący komisji rewizyjnej Jacek Kamiński:

Ani razu pan Bartosz Karcz i pan Respondek nigdy nie zgłosili żadnych zastrzeżeń co do pracy komisji, nigdy nie apelowali o nic. Nagle, po roku czasu obudzili się jakby z amoku, że był plan pracy... Tak, był plan pracy i to przewodniczący decyduje, czy dana kontrola ma być przeprowadzona czy nie. Ja osobiście, pomimo tej pracy, byłem w stałym kontakcie z prezydentem, otrzymywałem informacje na temat stanu finansów i wiem, w jakiej sytuacji się Świętochłowice na dzień dzisiejszy znajdują – mówił w odpowiedzi na uwagi radnych przewodniczący komisji rewizyjnej Jacek Kamiński - (...) Nie trzeba obecnego prezydenta w żaden sposób kontrolować – to wyście się dopuścili tej sytuacji, która w mieście jest (...) - dodał Jacek Kamiński, który stwierdził, że za czasów rządów Dawida Kostempskiego i jego zastępcy Bartosza Karcza komisja rewizyjna nie wywiązywała się ze swoich zadań.

Na te słowa zareagował radny Rafał Świerk:

Jak pan, panie przewodniczący, będzie plótł takie bzdury, że pan jest w kontakcie z prezydentem i pan wie, co się w mieście dzieje...  Pan nie jest komisją rewizyjną! To jest ciało kolegialne. Więc pan sobie może być w kontakcie. Miał pan ochotę sprawdzać ostatnich osiem lat? Proszę bardzo. Ale nie może pan powiedzieć, że nie trzeba sprawdzać, bo jest ok, bo to może być tylko pana zdanie. Proszę to sobie wziąć do wiadomości - tłumaczył radny Rafał Świerk.

Komisja rewizyjna rady miasta Świętochłowice w roku 2019 nie przepracowywała się, a zasiadający w niej opozycyjni radni nie są zadowoleni z jej funkcjonowania i zapowiadają, że w roku 2020 nie dopuszczą do podobnej sytuacji. Szkoda, że ta refleksja naszła radnych dopiero w momencie, w którym przewodniczący tego organu przeczytał sprawozdanie z ostatnich dwunastu miesięcy jej funkcjonowania. Szkoda też, że ten sam przewodniczący zapomniał, czemu przewodniczy, a konsultacje z prezydentem uznał za zupełnie wystarczające – więc żadnych kontroli nie przeprowadzono.

Komentarze (66)    dodaj »

 • długi

  Poziom obecnego, porównać służbę zdrowia do gospodarki odpadami, miszcz !

 • Ja

  Pamiętam jak Beger w ramach programu oszczędnościowego likwidowal w urzędzie i jednostkach podległych stanowiska i etaty, jak zwolnił p. Kwaśny z funkcji i mówił że będą oszczędności i że w 2 znaczy Beger i Pośpiech świetnie sobie poradzą. Po kilku miesiącach zaoszczędził dla swoich kolesi. Miał dla kogo oszczędzać. Widzę jak tworzy nowe wydziały nowe referaty w urzędzie- czyli nowe fuchy dla znajomków.

 • frelka

  Kwaśny była największym nieporozumieniem, skoro po jakimś czasie okazało się że drugi zastępca jest potrzebny to dobry ruch tym bardziej że Trzebińczyk jest bardzo merytoryczny

 • długi

  Adaś skończ, byłeś zatrudniony po znajomości za zaproszenie obecnego, żeby poznał ludzi, w nagrodę bo nic niepotrafisz stworzył ci stanowisko pracy, dalej ci nic nie wychodziło, niby dostałeś za to awans, teraz jedyne twoje zajęcie to młodzieżowa rada miasta i to spartoliłeś, nie ważne jak cię będą pchać do przodu do niczego się nie nadajesz, tak jak twoi koledzy nieudacznicy.

 • Liść dębu

  Dostał stołek bo się zapisał do PiS-u a prezio myśli że jak się teraz będzie łasił do pisiorów to mu tyłek uratują! Ciekawe gdzie jest Świętochłowicki PiS i na co czeka? Jak z tym nie zrobią porządku to więcej na nich nie zagłosuję.

 • Kazimierz Jelonek

  Jurczyk won ze Świon

 • to ja

  Referendum?!

 • Blondyn

  Dla mnie nie do ogarnięcia jest,źe przewodniczący komisji rewizyjnej na pulicznym forum ,może bezkarnie stwierdzić ,źe prezydenta nie trzeba kontrolować bo on jest ok.Czyli ewidentnie widać, jak to przyjaźnii swietochłowicom zrobili sobie prywatny folwark z miasta.Brawo dla Zbysia N .NAJWIĘKSZEGO LOKALNEGO PATRIOTY STOJĄCEGO NA STRAŻY DEKOMOKRACJI I PRAWORZĄDNOŚCI WE WSZYSTKICH KADENCJACH oprócz tej.

 • Olo

  Nowak w tej kadencji się ośmieszył. Ludzie zobaczyli kim jest !!

 • Jacek

  Koniec. Trzeba skonczyć z ta patologią!

 • Max golonko

  Dokładnie!temu panu mówię bay,podziękuj swoim kolesiom ciężko pracowali na to co cię teraz spotyka a ponieważ sam bez winy nie jesteś więc wcale mi cię człowieku nie żal.Pożegnaliśmy delfina pożegnamy i ciebie.

 • Otwarty na zmiany

  Beger musi odejść. Za dużo ludzi przez niego cierpi

 • Mieszkaniec

  Skoro poprzednik nie był kontrolowany to obecny prezydent również nie musi być skądś ta nauka się bierze

 • mieszkaniec

  Jacyś się zapomniał, ewidentnie był wczorajszy i w tym alkoholowym galopie stwierdził, że jako jedyny radny, ma kontrolę nad prezydentem, na wyłączność, przekonany byłem, że jest sterowany z Warszawy lub Katowic, a steruje nim menel spod budki z piwem.

 • świon

  Tak tylko chciałem zapytać czy wszyscy radni w Radzie Miejskiej są mieszkańcami Świętochłowic ? Najwięcej pretensji do wszystkiego mają kolesie poprzedniej władzy !!!!

 • długi

  Adaś dalej wyciera sobie gębę prawdą, a prawda jest taka Adaśku, że nadal zwracają się do mnie osoby, że nadal macie długi za kampanię z 2015 roku. Nadal brak rozliczenia, zresztą długów masz więcej.

 • Adaś

  Odwal się Fabian, psycholu!

 • długi

  Rada młodzieżowa za to drugi powinnien zapłacić, wciągać w wielomilionowy biznes, młode, nieświadome, niedoświadczone osoby, sprytnie to sobie wymyślili, że naiwnych na słupa, znajdą sobie już w podstawówce lub liceum, dobrze, że wiemy kto będzie płacił odszkodowania za zakontraktowanych radnych. Już nawet nie wspominam o darmowej promocji, jak tu czysto grać jak oszukują w wyborach.

 • mieszkaniec

  Niegospodarność, działanie na szkodę interesu prywatnego i publicznego, działanie na szkodę skarbu państwa, pracownicy UM już sami w ramach zatrudnienia powinni wysyłać dokumenty do odpowiednich służb, żeby ktoś przypadkiem kiedyś nie pomyślał, że jednak współpracują z tą grupą. Dowody i świadkowie są, więc wszystko jest, aby zakończyć tą farsę.

 • Mieszkaniec tego miasta

  Dorzucę pytanie dla tych uczciwych inaczej i transparentnych przy okazji! Jak to jest że gminna spółka zwana M.P.G.L oszukuje swoich najemców i wylicza im czynsz z metra kwadratowego powierzchni całkowitej ,zamiast robić to z metra kwadratowego powierzchni użytkowej przepisy prawa w tym temacie mówią jasno że powinno się płacić czynsz za powierzchnię użytkową! A może pani była główna ekonomistka a dziś radna pani Gerda odpowie prostemu mieszkańcowi jak do tego doszło?Dodam że taka sytuacja ma miejsce w moim przypadku od przeszło dwudziestu lat.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również