Wiadomości z Świętochłowic

Ks. Jan Franciszek Macha - męczennik ze Śląska na znaczku pocztowym

 • Dodano: 2021-11-20 13:30

W sobotę, 20 listopada, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikowany został pochodzący z Chorzowa Starego ksiądz Jana Macha. Tego samego dnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”. 

Znaczek z okazji beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy

Tym samym filateliści będą mogli dołączyć do swojej kolekcji wyjątkowy znaczek dokładnie w dniu mszy beatyfikacyjnej śląskiego męczennika. Autorką projektu jest Ewa Burdzicka. Na znaczku przedstawiła koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy na tle pękającego muru więziennego. Ten symboliczny element przypomina o aresztowaniu kapłana przez Gestapo. 

Znaczek posiada wartość 4 zł, a jego format to 31,25 x 43 mm. Wyemitowany został w nakładzie 144 000 sztuk w technice druk offsetowej. Zastosowano fluorescencyjny papier. Na arkuszu sprzedażnym znajduje się 9 znaczków. Walor wprowadzono do obiegu 20 listopada 2021 r.

Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu

To nie wszystko, bowiem Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Z kolei na niej przedstawiono archiwalne zdjęcie ks. Jana z Jego wielopokoleniową, śląską rodziną w dniu prymicji kapłańskich.

– Nowy błogosławiony, ksiądz katolicki, męczennik, Ślązak i Polak, jest przykładem osoby, która w obronie wartości najwyższych jest gotowa poświęcić swoje życie. Ksiądz Jan Macha zginął za pomoc prześladowanym i ubogim, za polski patriotyzm, za działalność patriotyczną, za wprowadzanie w czyn przykazania miłości bliźniego. Takie postawy ludzkie są nauczycielami życia dla młodego pokolenia, dlatego Poczta Polska honorując beatyfikację śląskiego męczennika, swoim znaczkiem wskazuje go jako wzór do naśladowania – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Przypomnijmy, że Jan Franciszek Macha (Hanik) urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Był księdzem rzymskokatolickim, piłkarzem ręcznym oraz działaczem ruchu oporu. 3 grudnia 1942 r., w Katowicach, w wieku zaledwie 28 lat, za swoją działalność konspiracyjną, został zamordowany przez Niemców – egzekucja poprzez ścięcie (śmierć męczeńska).

Mszy św. kanonizacyjnej przewodniczył papieski delegat, kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas homilii mówił o historycznym kontekście początków posługi ks. Jana w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, który wpłynął na jego duszpasterskie wybory i decyzje.

- Od najwcześniejszych dni swego kapłaństwa oddał się na służbę bliźniemu, wkraczając na drogę heroicznej realizacji miłości, która doprowadziła go potem do złożenia ofiary z życia - wskazał, przypominając, że wynoszony na ołtarze ks. Macha opiekował się rodzinami dotkniętymi tragedią wojny. - Nie pozostał obojętnym na żadne cierpienie: gdziekolwiek ktoś był aresztowany, deportowany, rozstrzelany, przynosił pocieszenie i wsparcie materialne. Nie zwracał przy tym uwagi na różnice narodowościowe, wyznaniowe czy społeczne - wyliczał kard. Semeraro.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Zorro

  Znaczki będą

 • JP3

  Następny kremówkarz, wybiórczo święty

 • Pamiętaj

  Podły z ciebie człowiek ale życie ci to tak sam podłe odpłaci

 • kurde bele

  na pewno poradzioł ciepać szykowne machy tyn macha

 • Zanim cię

  Tys od dziecka był głupol jakich mało w szkole ledwies przechodził Widzs że na starość co roz glupszys

 • gość

  dla jednych męczennik i bohater, dla innych zdrajca i sprzedawczyk, ot takie przygraniczne dylematy . urodził się jako poddany cysorza prus, w dorosłość wszedł jako mieszkaniec autonomicznego śląska , przyłączonego do polski. zmarł jako .... i tytaj punkt widzenia zależy od punkty siedzenia . jako ksiądz katolicki zginął jako "partyzant" jakby nie był księdzem walczyłby w mundurze wehrmachtu za wielką rzeszę i jego poglądy nikogo by nie interesowały i dla dzisiejszych polaków byłby tylko zdrajcą .

 • Co?

  Może to twój tatuś zadenuncjował GESTAPO księdza ? Parszywe geny kolaboranta są dziedziczne

 • Smutne

  Ty jesteś tak głupi że tylko dobry psychiatra może coś poradzić

 • AM

  Co jadłeś dzisioj na śniadanie?

 • gość

  co jadłem na śniadanie? własniręcznie wypiekane bułki i biały ser z rzodkiewkami jak coniedziela. co do gestapo.... cóż, zamordowało kuzyna babci-przedwojennego socjalistę, a dziadka dwóch gwstapowców odprowadziło żeby nie uciekł do punktu zbornego młodych ślązaków wysyłanych na front wschodni. tak więc sorry- strzelacie ślepakami w płot. co do kolaboranta... chcesz ślązaka z dziada pradziada na śląsku nazywać kolaborantem? zwyczajny kolaborancie okupanta? klawiszu polskości? diosecki kongresowioku?

 • Tol

  Po twoich wpisach widać że zostałeś wychowany w ideologii faszystowskiej więc nie kłam że dziadka siła prowadzili bo pewno był ochotnikiem Tylko jak od Ruskich po tyłku dostał to mu przeszło

 • Co?

  Gościu może jeszcze zaprzeczysz niemieckim zbrodniom na Polakach i Żydach na Śląsku i w GG ?

 • Uwaga

  Tego gościa należy zgłosić do prokuratury za pochwalanie totalitaryzmu i zbrodni niemieckich

 • gość

  no cóż, w którym miejscu pochwalam faszyzm? wskaż chociaż jeden punkt, ale tak samo jak faszyzm był zły , tak samo polski nacjonalizm był i jest zły! wy polacy robicie z siebie ofiary, a sami napadaliście, robiliście pogromy i zdradzaliście sprzymierzeńców: zdrada ukrainy, pogrom w lidze i innych miastach, napaść na państwo wajmarskie, ramię w ramię z faszystowskimi niemcami napaść na czechy.... długo by wyliczać i wy macie czelność kogoś nazywać faszystą? wy nawet nie potraficie czytać ze zrozumieniem. na koniec przypomnę wam jak ochoczo polacy przejeli obóz na zgodzie i jakiego ludobójstwa dopuszczali się tam. dixi!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również