Wiadomości z Świętochłowic

Ks. Jan Franciszek Macha - męczennik ze Śląska na znaczku pocztowym

 • Dodano: 2021-11-20 13:30

W sobotę, 20 listopada, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikowany został pochodzący z Chorzowa Starego ksiądz Jana Macha. Tego samego dnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”. 

Znaczek z okazji beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy

Tym samym filateliści będą mogli dołączyć do swojej kolekcji wyjątkowy znaczek dokładnie w dniu mszy beatyfikacyjnej śląskiego męczennika. Autorką projektu jest Ewa Burdzicka. Na znaczku przedstawiła koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy na tle pękającego muru więziennego. Ten symboliczny element przypomina o aresztowaniu kapłana przez Gestapo. 

Znaczek posiada wartość 4 zł, a jego format to 31,25 x 43 mm. Wyemitowany został w nakładzie 144 000 sztuk w technice druk offsetowej. Zastosowano fluorescencyjny papier. Na arkuszu sprzedażnym znajduje się 9 znaczków. Walor wprowadzono do obiegu 20 listopada 2021 r.

Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu

To nie wszystko, bowiem Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Z kolei na niej przedstawiono archiwalne zdjęcie ks. Jana z Jego wielopokoleniową, śląską rodziną w dniu prymicji kapłańskich.

– Nowy błogosławiony, ksiądz katolicki, męczennik, Ślązak i Polak, jest przykładem osoby, która w obronie wartości najwyższych jest gotowa poświęcić swoje życie. Ksiądz Jan Macha zginął za pomoc prześladowanym i ubogim, za polski patriotyzm, za działalność patriotyczną, za wprowadzanie w czyn przykazania miłości bliźniego. Takie postawy ludzkie są nauczycielami życia dla młodego pokolenia, dlatego Poczta Polska honorując beatyfikację śląskiego męczennika, swoim znaczkiem wskazuje go jako wzór do naśladowania – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Przypomnijmy, że Jan Franciszek Macha (Hanik) urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Był księdzem rzymskokatolickim, piłkarzem ręcznym oraz działaczem ruchu oporu. 3 grudnia 1942 r., w Katowicach, w wieku zaledwie 28 lat, za swoją działalność konspiracyjną, został zamordowany przez Niemców – egzekucja poprzez ścięcie (śmierć męczeńska).

Mszy św. kanonizacyjnej przewodniczył papieski delegat, kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas homilii mówił o historycznym kontekście początków posługi ks. Jana w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, który wpłynął na jego duszpasterskie wybory i decyzje.

- Od najwcześniejszych dni swego kapłaństwa oddał się na służbę bliźniemu, wkraczając na drogę heroicznej realizacji miłości, która doprowadziła go potem do złożenia ofiary z życia - wskazał, przypominając, że wynoszony na ołtarze ks. Macha opiekował się rodzinami dotkniętymi tragedią wojny. - Nie pozostał obojętnym na żadne cierpienie: gdziekolwiek ktoś był aresztowany, deportowany, rozstrzelany, przynosił pocieszenie i wsparcie materialne. Nie zwracał przy tym uwagi na różnice narodowościowe, wyznaniowe czy społeczne - wyliczał kard. Semeraro.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Zorro

  Znaczki będą

 • JP3

  Następny kremówkarz, wybiórczo święty

 • Pamiętaj

  Podły z ciebie człowiek ale życie ci to tak sam podłe odpłaci

 • kurde bele

  na pewno poradzioł ciepać szykowne machy tyn macha

 • Zanim cię

  Tys od dziecka był głupol jakich mało w szkole ledwies przechodził Widzs że na starość co roz glupszys

 • gość

  dla jednych męczennik i bohater, dla innych zdrajca i sprzedawczyk, ot takie przygraniczne dylematy . urodził się jako poddany cysorza prus, w dorosłość wszedł jako mieszkaniec autonomicznego śląska , przyłączonego do polski. zmarł jako .... i tytaj punkt widzenia zależy od punkty siedzenia . jako ksiądz katolicki zginął jako "partyzant" jakby nie był księdzem walczyłby w mundurze wehrmachtu za wielką rzeszę i jego poglądy nikogo by nie interesowały i dla dzisiejszych polaków byłby tylko zdrajcą .

 • Co?

  Może to twój tatuś zadenuncjował GESTAPO księdza ? Parszywe geny kolaboranta są dziedziczne

 • Smutne

  Ty jesteś tak głupi że tylko dobry psychiatra może coś poradzić

 • AM

  Co jadłeś dzisioj na śniadanie?

 • gość

  co jadłem na śniadanie? własniręcznie wypiekane bułki i biały ser z rzodkiewkami jak coniedziela. co do gestapo.... cóż, zamordowało kuzyna babci-przedwojennego socjalistę, a dziadka dwóch gwstapowców odprowadziło żeby nie uciekł do punktu zbornego młodych ślązaków wysyłanych na front wschodni. tak więc sorry- strzelacie ślepakami w płot. co do kolaboranta... chcesz ślązaka z dziada pradziada na śląsku nazywać kolaborantem? zwyczajny kolaborancie okupanta? klawiszu polskości? diosecki kongresowioku?

 • Tol

  Po twoich wpisach widać że zostałeś wychowany w ideologii faszystowskiej więc nie kłam że dziadka siła prowadzili bo pewno był ochotnikiem Tylko jak od Ruskich po tyłku dostał to mu przeszło

 • Co?

  Gościu może jeszcze zaprzeczysz niemieckim zbrodniom na Polakach i Żydach na Śląsku i w GG ?

 • Uwaga

  Tego gościa należy zgłosić do prokuratury za pochwalanie totalitaryzmu i zbrodni niemieckich

 • gość

  no cóż, w którym miejscu pochwalam faszyzm? wskaż chociaż jeden punkt, ale tak samo jak faszyzm był zły , tak samo polski nacjonalizm był i jest zły! wy polacy robicie z siebie ofiary, a sami napadaliście, robiliście pogromy i zdradzaliście sprzymierzeńców: zdrada ukrainy, pogrom w lidze i innych miastach, napaść na państwo wajmarskie, ramię w ramię z faszystowskimi niemcami napaść na czechy.... długo by wyliczać i wy macie czelność kogoś nazywać faszystą? wy nawet nie potraficie czytać ze zrozumieniem. na koniec przypomnę wam jak ochoczo polacy przejeli obóz na zgodzie i jakiego ludobójstwa dopuszczali się tam. dixi!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.