Wiadomości z Świętochłowic

Liderzy Innowacji 2009

  • Dodano: 2009-09-16 14:37

Laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Lider Innowacji - 2009 oraz Honorowego Medalu im. Adama Graczyńskiego spotkają się w dniu 16 września 2009r o godz. 10:00 w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach by uroczyście odebrać na rozpoczęcie Sejmiku Województwa Śląskiego okolicznościowe statuetki LIDER INNOWACJI i HONOROWE MEDALE IM. ADAMA GRACZYŃSKIEGO.

Wyróżnienia jakie otrzymali laureaci są, bez wyjątku, zasłużoną nagrodą za ich wieloletni wybitny wkład w rozwój innowacyjności polskiej gospodarki oraz w promocję i wspieranie wynalazczości na terenie województwa śląskiego. W uroczystości uczestniczyć będą radni Województwa Śląskiego na czele z przewodniczącym Sejmiku Michałem Czarskim oraz marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.

Przed aktem wręczenia wyróżnień Marszałek Województwa Śląskiego wyda dla laureatów o godz. 9:15 uroczyste śniadanie, podczas którego nastąpi wymiana doświadczeń w zakresie różnych aspektów działalności innowacyjnej.

Ogólnopolski Konkurs LIDER INNOWACJI został zainaugurowany w 2002 roku podczas otwarcia Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG-KATOWICE 2002 i już na samym starcie wzbudził duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców, zaplecza naukowo-badawczego, uczelni wyższych i szkół, jak również indywidualnych wynalazców i racjonalizatorów. Głównym organizatorem konkursu jest Regionalne Centrum Innowacji Śląski Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji w Katowicach przy współpracy z firmą Eurobusiness-Haller w Katowicach. Patronat honorowy obejmowali na przestrzeni ostatnich lat: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

We wszystkich ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu o zaszczytny tytuł lidera ubiegały się firmy i twórcy z różnych regionów naszego kraju w rezultacie czego 83 laureatów uzyskało tytuł LIDER INNOWACJI. Organizatorzy konkursu bardzo szeroko potraktowali pojęcie innowacyjności i oprócz wynalazków oraz nowych rozwiązań technicznych do tytułu lidera były nominowane np.: nowe produkty powstałe na bazie wynalazków, nowatorskie rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, innowacyjne systemy gromadzenia i przetwarzania danych, nowoczesne programy nauczania, wybitne prace dyplomowe czy nowe rozwiązania organizacyjne w zakresie zarządzania.

Należy podkreślić, że tytuł "LIDER INNOWACJI" jest tytułem honorowym nadawanym w danym roku kalendarzowym, a prawo do niego regulują zasady używania znaku towarowego słowno - graficznego zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP.
Organizatorzy konkursu przewidują w swoim regulaminie przyznanie spośród zgłoszeń, nie więcej niż 10 tytułów wraz ze statuetkami i dyplomami. Jednocześnie organizatorzy zastrzegają sobie rokrocznie prawo do zmiany powyższych ustaleń.

Pierwsza edycja Honorowego Medalu im. Adama Graczyńskiego zainaugurowana została w 2005 roku i dotąd wręczono już 18 medali osobom, firmom i instytucjom, placówkom naukowo-badawczym w tym Urzędowi Marszałkowskiemu w Katowicach oraz Prezydentowi Miasta Rybnik. Należy podkreślić, że laureatów medalu wybrała Kapituła spośród 26 nominowanych kandydatów. Medal ustanowiony uchwałą Zarządu RCI ŚlWKTiR w Katowicach po śmierci jego Prezesa, jest wyróżnieniem przyznawanym głównie za promocję i popularyzację innowacyjności oraz postawy sprzyjające innowacjom i burzące bariery rozwoju przedsiębiorczości, owocujące postępem naukowo-technicznym w gospodarce.
Istnienie takiego medalu, w oparciu o wymienione kryteria, ma stanowić sygnał głównie dla ludzi młodych wchodzących w aktywność zawodową i naukową, że pasja nowatora, człowieka twórczego zawsze cieszyć się będzie społecznym uznaniem.

Tegoroczna VIII edycja konkursu organizowana pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Prezesa Urzędu Patentowego RP, została ostatecznie rozstrzygnięta przez Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr inż. Romana Wusatowskiego w dniu 29 lipca 2009r.

Jury przyznało tytuły i statuetki LIDER INNOWACJI 2009 następującym osobom i firmom:

  • Henrykowi Składanicowi - Prezesowi Zarządu Spółki Odlewnia Metali Szopienice Sp. z o.o. za "Wdrażanie rozwiązań innowacyjnych prowadzących do rozwoju technik poziomego odlewania ciągłego wyrobów z brązu" 
  • Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów S.A. w Katowicach za: rozwiązanie pt.: "Linia ozonu i węgla aktywnego w Zakładzie Uzdatniania Wody Goczałkowice" oraz rozwiązanie pt.: "Laboratorium Chemiczne i Mikrobie-logiczne Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A."  
  • Instytutowi Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie za rozwiązanie pt.: "Termiczna metoda przekształcania osadów ściekowych w lekkie kruszywa dla budownictwa" oraz wspólnie z Przedsiębiorstwem Innowacyjno - Wdrożeniowym "WAMET" w Bydgoszczy za rozwiązanie pt.: "Innowacyjna Hydrauliczna Pionowa Wiertnica Wielozadaniowa do Robót Hydrogeologicznych i Inżynieryjnych H 30 G" 
  • Instytutowi Nafty i Gazu w Krakowie za "Opracowywanie i wdrażanie na potrzeby polskiego przemysłu rafineryjnego innowacyjnych światowej klasy rozwiązań technologicznych związanych z procesami doskonalenia jakości paliw i olejów, wytwarzania nowoczesnych dodatków uszlachetniających paliwa, oraz proekologiczne dotyczące biokomponentów w paliwach, a także utylizacji wysoce niebezpiecznych dla środowiska odpadów ropopochodnych." 
  • Przemysłowemu Instytutowi Maszyn Rolniczych w Poznaniu za wynalazek pt.: "Urządzenie do otwierania pary ramion bocznych wielosegmentowego wału uprawowego" 
  • Firmie "SALAG" Sp. z o.o. Sp. Komandytowa w Suwałkach za wzór użytkowy pt.: "Listwa przypodłogowa linii NG"
  • Spółdzielni "Domena" w Bielsku - Białej za rozwiązanie pt.: "Informatyczny system gromadzenia i przetwarzania sygnałów z urządzeń i systemów alarmowych."

Wyniki V edycji Honorowego Medalu im. Adama Graczyńskiego ustalone zostały na posiedzeniu Kapituły Medalu w dniu 24 sierpnia 2009r. A oto tegoroczni laureaci i ich dokonania:

  • Zbigniew Ciupiński - Redaktor Naczelny ogólnopolskiego czasopisma "NOWATOR XXI" za promocję i popularyzację osiągnięć śląskich wynalazców, innowacyjnych firm i zaplecza naukowo - badawczego.
  • dr Waldemar Matusiak - emerytowany Dyrektor Gabinetu Prezesa Urzędu Patentowego RP, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, za wieloletnią pomoc merytoryczną oraz wspieranie społecznego ruchu wynalazczości i przedsięwzięć innowacyjnych w województwie śląskim.
  • Prof. dr hab. Andrzej Szewc - Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, za ogromny wkład pracy naukowej, autorskiej i publicystycznej w rozwój wynalazczości i popularyzację Prawa własności intelektualnej w województwie śląskim.

WKTiR

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również