Wiadomości z Świętochłowic

Marcin Banot podbija Warszawę – tym razem wspiął się na szczyt siedziby Polsatu

 • Dodano: 2021-05-31 16:15

Marcin Banot, mieszkaniec Świętochłowic, ponownie zaskakuje. W miniony weekend, podczas pobytu w Warszawie, mężczyzna wspiął się po szklanej elewacji na dach siedziby telewizji Polsat. Wieżowiec liczy aż 19 kondygnacji!

Kolejne wejście na szczyt

Pochodzący ze Świętochłowic polski wspinacz builderingowy Marcin Banot, po raz kolejny zaskoczył cały kraj. Nikt nie spodziewał się, że po wejściu na szczyt hotelu Marriott w czerwcu 2019 roku mężczyzna jeszcze czymś nas zaskoczy. Celem Banota okazał się kolejny warszawski wieżowiec – siedziba telewizji Polsat znajdująca się przy ulicy Ostrobramskiej. Zdobył szczyt bez żadnych zabezpieczeń, wspinając się po szklanej elewacji. Pokonał w ten sposób 19 kondygnacji.

Po wejściu na szczyt zachowaniem mężczyzny zainteresowała się policja, która skonfiskowała należący do niego sprzęt fotograficzny. Podczas wspinaczki wokół budynku zgromadziły się tłumy gapiów; na miejsce przybyli również ratownicy medyczni i strażacy, którzy dla bezpieczeństwa rozłożyli skokochron. Marcin Banot odzyskał swój sprzęt fotograficzny i zapowiedział, że z pewnością nagrania z całej akcji pojawią się w sieci.

Nie uniknie konsekwencji?

Sprawą Marcina Banota zainteresowała się warszawska policja, po zgłoszeniu jego zachowania przez ochroniarzy budynku. Policjanci sporządzili dokumentację na temat zdarzenia i zabezpieczyli nagrania, które mogą stanowić potencjalny materiał dowodowy dla sądu. Mężczyznę oraz osoby powiązane z jego wyczynem mogą w najbliższym czasie spodziewać się przesłuchania. 

Działalność BNT

Marcin Banot już od 2016 roku dokumentuje swoje wyczyny w Internecie. Prowadzi kanał w serwisie YouTube – „BNT”, na którym publikuje nagrania ze swoich wspinaczek na wysokie budynki, kominy, mosty oraz wieże. Wspiął się m.in. na szczyt Diabelskiego Młyna w Śląskim Wesołym Miasteczku (obecnie Legendii), Hotel Silesia oraz Hotel Arts w Barcelonie. W 2020 roku było o nim szczególnie głośno – mężczyzna wspiął się na paryską wieżę Montparnasse, mierzącą 210 metrów. Na szczycie budynku został aresztowany. O mieszkańcu Świętochłowic usłyszeli również w Niemczech, Rumunii, Słowenii, Czechach oraz Wielkiej Brytanii – również w tych państwach Banot wspinał się na wysokie budowle.

Marcin Banot podbija Warszawę – tym razem wspiął się na szczyt siedziby Polsatu

Komentarze (9)    dodaj »

 • Tak jest

  Z jednej strony dziwię się że Ci ludzie to robią ale z drugiej podziwiam za odwagę. Takich ludzi jest więcej i jakoś nie słyszałem że ktoś odpadł ze ściany więc muszą być naprawdę dobrzy. Może były przypadki śmiertelne ale nie słyszałem. Ważne żeby nie robili komuś krzywdy. Tylko z tego co wiem ochrona tych budynków ma potem duże kłopoty że dopuścili do tego (ludzie tracą pracę) i to jest duży minus. Niech organizatorzy wezmą to pod uwagę, szkoda niewinnych ludzi.

 • Jobel

  Jak to nikt się nie spodziewał? Wszyscy się spodziewali (^^,) byś oglądał to byś wiedzial

 • 1946

  ...do czasu, do czasu!

 • krist

  i po co mu to ? są ściany wspinaczkowe to musi ryzykować życiem? mam nadzieję że dostanie w końcu tak wysoki mandat że mu się odechce

 • Mieszkaniec

  Nie masz pasji to nie zrozumiesz jego

 • kaszub

  wysokość mandatu to max 500zł - poza tym w 24h uzbiera na patronite czy innym 5 krotną wartość mandatu + dola adwokata jakby trzeba było.

 • Anonim

  10 tyś ostatnio dostał

 • PAMIĘTAMY!

  Natomiast Beger wspiął się na wyżyny na miarę swoich możliwości obejmując życiową synekurę a przez butę spadnie znaczy wpadnie jak śliwka w szambo.

 • Mieszkaniec

  Jeśli to jego pasją życzę mu powodzenia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również