Wiadomości z Świętochłowic

Marszałkowski program poprawy bezpieczeństwa na drogach

  • Dodano: 2022-03-02 09:30

Program będzie realizowany i finansowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie.

Dofinansowanie z marszałkowskiego programu

Dyrektorzy ośrodków zapraszają do składania wniosków o dofinansowanie inwestycji, które finalnie mają wpłynąć na nasze bezpieczeństwo na drogach. Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł.

- Program o wartości 3 mln zł realizowany z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego ma na celu poprawę bezpieczeństwa, a co za tym idzie jakości życia mieszkańców. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy właśnie od infrastruktury, która w praktyce ogranicza liczbę zdarzeń drogowych, których konsekwencją może być utrata zdrowia i życia. Dotyczy to zwłaszcza miejsc w pobliżu budynków użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich, domów dziecka, czy placów zabaw – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W praktyce program przełoży się na budowę nowoczesnych przejść dla pieszych, ich oświetlenia oraz zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego planują przeznaczyć na dofinansowanie tych zadań kwotę 3 mln zł. Wysokość dofinansowania wynosi 50 procent kosztów inwestycji.

Preferowane działania objęte dofinansowaniem to m.in.:

  • zawężenie pasów ruchu (wykonanie przejścia dla pieszych z zawężeniem jezdni),
  • wykonanie przejść dla pieszych zawierających dodatkowe rozwiązania wspomagające i ułatwiające przekraczanie drogi: wyniesionych (również w ramach wyniesionych skrzyżowań), z wyspami azylu lub z wysuniętymi platformami.
  • Dofinansowaniem zostanie objęte także fakultatywne progi zwalniające, oświetlenie, ścieżki rowerowe, czy nawet tzw. dojścia do przejść dla pieszych.

- To bardzo ważny projekt, bo statystyki nie są zbyt optymistyczne. Na przejściach dla pieszych województwie w 2021 roku doszło do 533 zdarzeń drogowych, w których ucierpiało 291 osób, a 12 poniosło śmierć. Kwota na poprawę infrastruktury drogowe dzięki wsparciu wzrosła trzykrotnie, z miliona złotych do trzech milionów. Zauważmy, że tam, gdzie inwestycje zostały już wcześniej wykonane, bezpieczeństwo tych nowych przejść dla pieszych osiągnęło stuprocentowy poziom – akcentuje nadinspektor Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach.

Konferencja dotycząca uruchomienia programu odbywała się w Pszczynie.

– Jesteśmy jedną z tych gmin, gdzie problem dotyczący statystyk wypadków na przejściach dla pieszych jest palący. W każdym mieście, każdej gminie są miejsca newralgiczne, gdzie szczególnie dochodzi do takich zdarzeń. W Pszczynie są to ulice Bielska i Żorska. Wsparcie finansowe pomoże te problemy rozwiązać – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kilka wymogów formalnych

W składanym wniosku należy uwzględnić ilość zdarzeń – wypadków i kolizji – do jakich doszło na przejściu, które ma zostać zmodernizowane lub w jego obrębie. Należy dołączyć także czytelną mapę lokalizacji, statystykę natężenia ruchu na wyznaczonym odcinku drogi oraz dokumentację projektową zaplanowanej inwestycji z zaznaczonymi instytucjami, ośrodkami gdzie obserwuje się dużą liczbę dzieci i seniorów. W przypadku gdy wniosek o dofinansowanie nie spełnia wymogów formalnych lub zawiera oczywiste pomyłki, komisja wezwie wnioskodawcę w terminie 7 dni od otrzymania wniosku, do jego uzupełnienia lub poprawienia. Koszty, które nie będą uwzględniane to m.in. nabycie nieruchomości pod pasy drogowe, samodzielne wykonanie ścieżek rowerowych, roboty w ramach utrzymania dróg, nadzory branżowe, nadzór autorski, dokumentacja projektowa, parkingi, pętle autobusowe i ogrodzenia posesji.

Gdzie składać wnioski?

  • Rejon 1 – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach: Francuska 78, 40-507 Katowice
  • Rejon 2 – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej: aleja Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko-Biała
  • Rejon 3 – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie: Generała Józefa Hallera 1, 42-200 Częstochowa

Szczegóły na stronie WORD.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również