Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Miasto chce sprzedać działkę na Skałce - część mieszkańców jest oburzona

 • Dodano: 2019-12-11 16:45

Miasto w Biuletynie Informacji Publicznej umieściło ogłoszenie o sprzedaży działki na terenie Skałki - chodzi o kawałek ziemi tuż przy Alei Parkowej o powierzchni 1031 m2, który obecnie nie jest zagospodarowany. Gdy sprawa sprzedaży została nagłośniona przez byłego prezydenta miasta Dawida Kostempskiego, w Internecie rozgorzała dyskusja - część mieszkańców nie kryje oburzenia, inni twierdzą, że to dobry pomysł.

Teren, na którym znajduje się sprzedawana działka, jest przeznaczona pod sport i rekreację

Staw Skałka wraz z terenami przylegającymi to jedno z najpiękniejszych miejsc Świętochłowic. Spokojna okolica, bliskość wody, basen i inne obiekty sportowe - wszystko to sprawia, że ta okolica to znakomite miejsce na relaks i rekreację. Takie jest też przeznaczenie większości tego terenu miejskim planie zagospodarowania terenu.

Fragment, który ma zostać sprzedany, to pas niezagospodarowanej zieleni znajdujący się tuż przy Alei Parkowej. Zgodnie z obwieszczeniem w BIP-ie cena działki to 190 000 złotych - sprzedaż jest bezprzetargowa.

Sprawę sprzedaży nagłośnił były prezydent Świętochłowic, a obecnie radny, Dawid Kostempski:

Zawsze Skałkę jako teren rekreacyjno-sportowy traktowałem jak rodowe srebra, których sprzedać nie można. Widać nie dla wszystkich jest ona świętością. Sprawa musi być jak najszybciej wyjaśniona - napisał, komentując sprawę sprzedaży, Dawid Kostempski. 

W Internecie część mieszkańców Świętochłowic nie kryje oburzenia. Chociaż wystawiona działka to jedynie nieco ponad 1000 m2, to pojawiają się głosy, że jest to tylko pierwszy krok do wyprzedania terenu, który stał się już jednym z symboli miasta.

Inni mieszkańcy podkreślają, że oddanie terenu w prywatne ręce może być sposobem na uatrakcyjnienie okolicy, tym bardziej, że plan zagospodarowania się nie zmieni, a cokolwiek tam powstanie, nadal będzie musiało spełniać narzucone kryteria - musi więc tam powstać obiekt związany z szeroko pojętym sportem i rekreacją.

Wciąż czekamy na oficjalne stanowisko w tej sprawie władz miasta.

Pokaż na mapie

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • Gosc z Centrum

  Kostempski ma sydrom oderwania od żłoba , zadłużył miasto na sto baniek , prokurator i CBA ma na karku i dyskutuje SKOŃCZYŁEŚ ? TO POWYCIERAJ PO SOBIE

 • gość

  Czy gmina wiy wiela ludzi robioło prace społeczne na Skałce

 • Wataha

  Uwaga, ostrzeżenie sprzedaje przyjazne prostytutki znów prowokują, znowu prowadzą nielegalne działania operacyjne. Pod[...]ją później z płaczem na policję biegają, kolegów za mniejsze wyroki sprzedają. Nie dajcie się sprowokować, tylko na to liczą.

 • Zawisza Czarny

  Hej! #targowicaBergera, zwłaszcza pozdrawiam serdecznie sprzedajnych radnych prezydenckich, tak dbają o mieszkańców, że ich majątek wyprzedają.

 • obserwator

  Pamiętacie? Już kiedyś chyba była afera z przekazaniem tego terenu jednemu biznesłemowi ........ Jeszcze chyba za Gien...:)

 • gość

  a jak napisałem , że wraca "mosiowisko" to mnie minusują! ja od pewnego czasu mam takie deja vu , że tak już ktoś rządził! i wiemy jka się to skończyło.

 • Smutek

  Wizytówką dbałości Kostempskiego o Skałkę jest ZDEWASTOWANY STADION.Ile warte są jego objetnice przekonali się ostatnio KIBICE Ruchu Chorzów .Przed wyborami obiecano im nowy stadion po wyborach pokazano im odpowiedni palec

 • zefel

  Wyjaśnij mi co Kostempski ma do stadionu Ruchu?

 • Rea

  G.

 • Jorg

  W kampanii do senatu bredzil o stadionie Ruchu.

 • zefel

  A dostał się do senatu?

 • mieszkaniec

  Mam białą i czarną listę urzędów, Świętochłowice i Chorzów zdecydowanie #patourzędy, z tym trzeba coś systemowo zrobić, wniosek interwencyjny do KPRM ? formalnie-prawnie wnieść szereg wiarygodnych zarzutów, niech machina prawno-administracyjna mieli, tylko kto znów poniesie koszty, biedni mieszkańcy.

 • Mieszkaniec Świętochłowic

  Jabym sprzedał ten (nie)strzeżony parking obok skałki bo ino straszy a ręce precz od OSIR-u od bajtla tanie chodzę na spacery niech sprzeda te strasznie pustostany (róg ulic szkolnej i wyzwolenia na ulicy szpitalnej przy rondzie i na byTomkiem przy zjeździe tramwajowym i wiele innych ruin) no i będzie miał kasę jeszcze raz zdecydowane NIE wobec sprzedaży tego terenu na skalce

  • Mieszkaniec Świętochłowic
   2019-12-12 23:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Yo

  Po co pytać mieszkańców? Wiadomo że 90% ludzi to bezmyślne barany, które nie mają pojęcia o niczym.

 • Jorg

  Te 10% to moi znajomi.Ty się do nich nie zaliczsz. Jesteś bezmyslnym baranem.

 • mieszkaniec

  Czy miasto podpada już pod ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym ?

 • wiedziałem

  czy ktos czytal co jest napisane w BIP? cytuję fragmentami2) powierzchnia nieruchomości: nieruchomość położona przy Al. Parkowej, w skład której wchodzi działka o numerze ewidencyjnym: 4036/1 o powierzchni 1031 m2 4) przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania: zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta teren oznaczony symbolem S.5US jako tereny usług sportu i rekreacji 6) cena nieruchomości: 190 000,00 zł (słownie złotych: sto dziewięćdziesiąt tysięcy złotych) netto. 11) informacje o przeznaczeniu do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę: sprzedaż nastąpi w drodze bezprzetargowej na polepszenie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległejPodkreślam... polepszenie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej... i to rozwiązuje sprawę. Kupuje to właściciel działki sąsiedniej. Zastanawiające jest tylko to czy ta działka już była w zasobach miejskich od dawna czy powstała na skutek podzialu dzialki 4036 na wniosek osoby ktora wystąpiła z wnioskiem o polepszenie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. Jeżeli osoba która chce kupić ta działkę dokonała podziału na własny kosz działki 4036 to może kupić ja bezprzetargowo jeżeli nie nastąpiła taka procedura to musi zostać ogłoszony przetarg na BIP. Panie Kostepski..może Pan to sprawdzi, skoro tak ma Pan na sercu Świony

 • mieszkaiec

  i to jest konkretne wyjaśnienie sprawy. Proszę brać przykład z takich wypowiedzi a nie bić pianę. Gość poczytał BIP, zna prawo i się wypowiedział - konkret , o to chodzi w dyskusjach. Wypominanie co robił Delfin a co robi teraz Prezydent jest bezzasadne bez sprawdzenia w paru źródłach całości tematu

 • Logika

  Inne pytanie na co ma być przeznaczone te 190 tyś. Bo jak się postara to może mu braknąć na nagrody świąteczno-noworoczne dla pracowników, więc bez sensu sprzedawać skoro ceny gruntów nadal rosną, czy to już ta słynna niegospodarność?

 • mieszkaniec

  To nie zmienia faktu, że chce spieniężyć cudzą własność, jakieś konsultacje społeczne? Teraz to już chyba za późno. Delfin też sprzedawał cudzą własność i dlatego stracił urząd, a zamach na skałkę przez obecnego to strzał w kolano.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.