Wiadomości z Świętochłowic

Mieszkańcy Krasickiego skarżą się na hałas. Miasto nie zainterweniuje?

 • Dodano: 2019-08-12 06:00, aktualizacja: 2019-08-12 06:19

Radny Mariusz Kubas zaapelował do władz miasta o naprawę lub wymianę ekranów dźwiękochłonnych przy Drogowej Trasie Średnicowej, znajdujących się na wysokości autosalonu Renault Pietrzak (ul. Krasickiego, Piaśniki).

Ze względu na liczne prośby mieszkańców pobliskiego osiedla chciałbym zainteresować władze miasta o występujących uciążliwościach związanych z hałasem generowanym przez samochody poruszające się na DTŚ na wysokości zabudowań mieszkalnych. Występujący hałas jest szczególnie uciążliwy w wyższych kondygnacjach budynku – czytamy w interpelacji Mariusza Kubasa.

Świętochłowiczanie mieszkający w pobliżu nie są odosobnieni w problemie. Hałas pochodzący z DTŚ stanowi problem praktycznie dla wszystkich mieszkańców miast, w których trasa biegnie wewnątrz zabudowań ludzkich, szczególnie dla Chorzowa i Katowic. To miejsce jest newralgiczne o tyle, że krzyżując z ul. Bytomską stanowi wjazd do miasta. 

Skutki przebywania przez większość dnia – a w konsekwencji życia – w hałasie są tragiczne. Dodajmy, że zgodnie z badaniami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, mieszkańcy Górnego Śląska są najbardziej narażeni na następstwa nadmiernej ekspozycji na dźwięki powyżej 85 dB ze wszystkich mieszkańców województw w Polsce, zarówno w miejscu pracy, jak i w warunkach domowych. Największa liczba narażonych na hałas jest w województwach: śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim, czyli w częściach Polski o znacznej koncentracji zakładów z sekcji przetwórstwa przemysłowego i górnictwa.

Okazuje się jednak, że władze Świętochłowic nie mają w planach poprawy bezpieczeństwa akustycznego i ochrony mieszkańców przed skutkami nadmiernego hałasu. W kasie miasta nie ma bowiem środków na ten cel.

W obecnym roku nie zostały zabezpieczone środki finansowe w budżecie miasta na budowę, remont oraz utrzymanie ekranów akustycznych na terenie miasta Świętochłowice. Przy wielokondygnacyjnych budynkach zlokalizowanych bezpośrednio przy drodze nie ma możliwości wykonania ekranów akustycznych chroniących wyższe piętra, szczególnie w przypadku szerokich wielopasmowych dróg. Nie ma również możliwości budowania nieskończenie wysokich ekranów, ze względu na określone warunki techniczne, jakie powinny zostać spełnione – tłumaczy zastępca prezydenta, Sławomir Pośpiech.

Jednym z rozwiązań mogła by być budowa ekranów zakrzywionych na górze w kierunku źródła hałasu (tego typu bariery działają z powodzeniem m.in. na katowickim osiedlu Gwiazdy). Jednak zdaniem władz Świętochłowic, ich skuteczność często nie jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniego komfortu akustycznego.

Takie rozwiązanie wymaga wykonania nowych badań akustycznych, projektu oraz zabezpieczenia środków finansowych – podsumowuje Sławomir Pośpiech.

Mieszkacie w okolicy DTŚ i jesteście narażeni na bezpośredni hałas? Czekamy na komentarze!

Komentarze (28)    dodaj »

 • Silesia

  Kurde jak czytam te komentarze to mam wrażenie że tu nikt nie skończył podstawówki

 • Paweł

  A co z hałasem kilkudziesięciu lub nawet kilkuset psów z schroniska w Chorzowie? To schronisko jest całkowicie nieprzystosowane do warunków miejskich. Psy są trzymane 24/7 "pod chmurką" bez żadnej izolacji akustycznej, budząc ludzi zarówno rano jak i w środku nocy oraz uporczywie utrudniając zasypianie. Życie w ciągłym hałasie ma negatywny wpływ na organizm człowieka dlatego też wprost należy powiedzieć, że funkcjonowanie tego schroniska odbywa się kosztem ludzkiego zdrowia.

 • Ze Świon

  A mi sie wydaje, że ktoś nowy sie sprowadził i mu naroz zawodzo larmo. Ludzie niy ma możliwości żeby w miastach było cicho, zawsze sie coś dzieje. Idzie sie przyzwyczaić, bany tyż mi pod oknami czaskają i mie to już niy budzi. To tak jak kajś pisali facet za pół darmo kupił działka koło lotniska, postawił dom i teraz wielki lament bo jak samolot ląduje to mu dachówki zlatują abo inny przykład jak miastowe sie przykludzili na wieś i protestują że rolniki od nocy pola uprawiają i larmują abo że koguty pieją i krowy muczą. Tyla ich nazjeżdżało że już między swoimi sołtysa wybrali i zawarli jednymu borokowi obora bo im za fest śmierdziało. Zawsze sie znojdom jakeś marudy, nawet bydom narzekać na bezludnyj wyspie. Pozdro :)

 • !!

  Ty ze świonW Wawie się da To tu również Ty ze Świon !!!!!!!!

 • !!

  Ty ze świonW Wawie się da To tu również Ty ze Świon !!!!!!!!

 • Ten z Powstańców Śląskich

  W czym problem żeby sprzedać stare i kupić nowe mieszkanie? Jak kogoś nie stać to nie może marudzić bo mija się to z celem. Jak kupowałem mieszkanie to doskonałe wiedziałem gdzie jest cicho w Świętochłowicach a gdzie głośno lub gdzie w przyszłości może być głośno. ;-)

  • Ten z Powstańców Śląskich
   2019-08-12 15:14
  • odpowiedz
 • Marek

  Najpierw byli te domy potem DTS

 • lobbysta

  Może radny przyjdzie do prezydenta z propozycją.... tak jak to zrobił wkrótce po elekcji Begera?

 • Tomy

  Na wsi jest cicho jak rolnicy nie pracują, chyba, e jeszcze w dżungli można mieszkac

 • Inżynier ruchu

  Można wyprowadzić się na wieś! Hałas jest nieodłącznym elementem miejskiego życia!

 • !!

  Ty Inżynier ruchu W Wawie się da To tu również Ty Inżynier ruchu

 • Wieczorek

  Prawie 3/4 mieszkańców Świętochłowic ma do czego wracać,

 • Miastowy

  Jak 3/4 wyjedzie to w Swietochowicach trzeba będzie wybierać soltysa. Odbiorą prawa miejskie.

 • Ania

  To zrozumiale, na ulicy sądowej jest baza autobusów , Tiry od Delty jeżdżą tam też ludzie nie mogą spokojnie poleżeć i nikt z tym nic nie robi. do kosza na śmieci aby iść należy czekać czasem kilka minut tyle aut. Tragedia jeszcze jak całą Noc na Delcie pracują trzaskają , walą młotem można podjechać i posłuchać zaczyna się zwykle po 23 w nocy i nikt nic nie zrobi :( szkoda nas starszych ludzi :(

 • Yankes

  Co zrobił wcześniejszy prezydent?! NIC! Skargi są od paru lat!

 • !!

  Gdzie był pan Kostepski

 • Laryngolog

  Z tego co wiem na ulicy Piechaczka nomen omen miejsce zamieszkania P radnego jest szczególnie narażone na uciążliwy hałas. Brak jednak jakiegokolwiek działania ze strony radnych Świętochłowic.

 • Też tu mieszkam

  W dzień i w noc przeraźliwe gwizdy jazdy wstecznej wózków transportujących kręgi po halach, wózków widłowych na zewnątrz, kilka razy w miesiącu w soboty i w niedziele pod wczesnego rana wyjące dmuchawy kosiarki spalinowe. Nad ranem klaksony TIRów aby przywołać ochroniarzy do odprawy. Huk przez pootwierane drzwi hal. W upalne noce trzeba spać przy pozamykanych oknach. To jest sprawa do radnego Kubasa.

 • Czytelnik

  Granitowa potwierdzam. hałas z DTŚ bardzo dokuczliwy. Z tym ze mi się wydaja iże zakrzywione ekrany takie jak na Gwiazdach na pewno lepiej by spełniały swoją od obecnych.

 • !!

  Czytelnik może mieć rację

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również