Wiadomości z Świętochłowic

Mieszkańcy tworzą monografię Świętochłowic

  • Dodano: 2018-07-10 08:00, aktualizacja: 2018-07-10 08:09

Wykład Mariana Piegzy rozpoczął cykl spotkań w Muzeum Powstań Śląskich dedykowany powstającej monografii Świętochłowic. Ma ona ukazać się w roku jubileuszu 75-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.

Redaktor Piegza to z wykształcenia polonista i germanista, z zamiłowania historyk, a przede wszystkim świętochłowiczanin z krwi i kości. Jego książki na temat naszego miasta kupić można m.in. w Muzeum Powstań Śląskich. W 2017 roku za swoją działalność został uhonorowany nagrodą „Zasłużony dla Świętochłowic”.

Jestem świętochłowiczaninem już w czwartym pokoleniu i stąd moje zainteresowanie miastem. Im więcej wiem, tym bardziej mam świadomość tego, jak wiele pracy jeszcze przede mną – mówi Marian Piegza, który od 19 lat co roku tworzy kronikę miasta pn. "Rocznik Świętochłowicki".

Wykład w muzeum, połączony z prezentacją przybliżył słuchaczom „Złote lata Świętochłowic”, czyli okres od roku 1845, kiedy do Świętochłowic wjechał pierwszy pociąg i otwarto dawny dworzec, do chwili wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. To czasy największego rozwoju w dawnej historii.

Ważnych wydarzeń było wówczas bardzo wiele. Otwarto Hutę Bethlen-Falva, czyli późniejszą Hutę Florian, a dziś oddział ArcelorMittal Poland. Funkcjonowała kopalnia Deutschland (późniejsza Kopalnia Węgla Kamiennego Polska). Nastąpiło zjednoczenie kopalń. Nie można też pominąć zasług hrabiego Donnersmarcka – dodaje Piegza.

Cykl spotkań to projekt, który ma być swoistym wprowadzeniem do stworzenia nowej monografii.

Ostatnia taka pozycja pochodzi z lat 70, więc jest bardzo stara. Świętochłowice zasługują na nowocześnie wydaną książkę, z dużą ilością zdjęć – mówi dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda.

Monografia w nowej odsłonie ma przedstawiać losy mieszkańców, miejsce ich życia i pracy.

Spotkania będą odbywać się raz na kwartał. Kolejne już 26 września o godzinie 17.00. Okres międzywojenny przybliży słuchaczom dr hab. Lech Krzyżanowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również