Wiadomości z Świętochłowic

Minęły trzy lata kadencji prezydent Daniela Begera. Czas na małe podsumowanie

 • Dodano: 2021-11-08 10:45

4 listopada minęły trzy lata od objęcia sterów władzy w Świętochłowicach przez prezydenta Daniela Begera. On sam podsumował swoją kadencję w mediach społecznościowych, a jak mieszkańcy oceniają jego rządy?

3 lata kadencji prezydenta minęły. Czas na podsumowanie

Jak przyznał Daniel Beger, z okazji trzeciej rocznicy wyboru na urząd prezydenta, postanowił dokonać rachunku sumienia i przygotować podsumowanie swoich rządów. Co się udało, a czego nie udało się jeszcze zrealizować? Sprawdźmy!

- Od razu muszę przyznać, że nie wszystko poszło tak, jak sobie zaplanowałem, ale z kilku spraw jestem naprawdę zadowolony – zaznaczył prezydent krytycznie.

Podkreślił, że do najpilniejszych zadań należy szybka stabilizacja finansów miasta, z którymi od lat nie jest najlepiej. Wskazał też, że konieczne jest efektywne (nie efektowne) podejście do sprawy oczyszczenia stawu Kalina. O „rozbrojeniu ekologicznej bomby” wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu. Staw Kalina znajdujący się w świętochłowickiej Zgodzie od lat jest skażony chemikaliami, które dostały się tam z chorzowskich zakładów chemicznych "Hajduki".

Próby rozwiązania problemu podejmowano wielokrotnie. Czy teraz w końcu się uda? Do prac związanych z jego remediacją i rewitalizację przystąpiono kilka miesięcy temu. Zgodnie z planami w 2023 roku staw ma zostać oczyszczony, a następnie przemieniony w miejsce rekreacji.

Kolejnym palącym problemem wskazywanym przez prezydenta jest potrzeba zainicjowania remontów ul. Łagiewnickiej i Bytomskiej oraz zjazdu z DTŚ. Ma to służyć udostępnieniu terenów inwestycyjnych i odciążeniu ruchu w centrum miasta.

Kolejne inwestycje to: 

 • rozpoczęcie procesu projektowego,
 • budowa hali sportowej na Skałce, 
 • modernizacja stadionu, 
 • budowa boiska sztucznego pełnowymiarowego, 
 • budowa boisk szkolnych w SP2, SP5 i SP10. 

- Bardzo ważnym elementem podnoszenia standardu życia mieszkańców jest rozpoczęcie procesu uciepłownienia miasta (ul. Średnia), czy remontu elewacji budynków komunalnych (ul. Chorzowska), oraz jakże ważnego dla nas wszystkich - powrotu żużla do miasta. W tym miejscu wypada wspomnieć, że część z zadań jest w trakcie realizacji lub została w pełni zrealizowana i to wszystko – przypomnę – w okresie trudnych trzech lat, w których miasto zmagało się z programem naprawczym i zaciskaniem pasa – wskazuje prezydent Beger.

Prezydent odnotował też, że w ciągu ostatniego półtora roku pozyskał (czy raczej gmina pozyskała?) 86,2 mln zł rządowego wsparcia. Dzięki tym pieniądzom udało się zabezpieczyć
Finansowo procesy inwestycyjne.

- (..) nie powtórzy się taka sytuacja, jak ze stadionem na Skałce w 2018 roku – podkreślił prezydent i dodał: - Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia. I choć nie wszystkie moje plany uda się zrealizować, bo minione trzy lata naprawy finansów były ogromną wyrwą w czasie trwania tej kadencji, wystarczy mi sił, by jeszcze nie raz pozytywnie Was zaskoczyć!

Cieniem na kadencji kładą się jednak relacje panujące w świętochłowickim środowisku samorządowym. Wystarczy przyjrzeć się sesjom Rady Miasta, transmitowanym za pośrednictwem Internetu, żeby odkryć, że nie są one najlepsze, a poziom debaty zupełnie inny niż w miastach ościennych. Do tego dochodzą przepychanki – zwolenników i przeciwników obecnej władzy - w mediach społecznościowych, ostre wymiany zdań pomiędzy kontami użytkowników, które z dużą dozą prawdopodobieństwa można potraktować jako fejkowe.


Źródło: FB Daniel Beger, prezydent Świętochłowic, własne

Zobacz także

Komentarze (39)    dodaj »

 • a5

  Pozytywnie oceniam. Zabawę dobrą zrobił dla emerytów w domu kultury na zgodzie-kiedy następna?

 • gość

  Najlepszy okres w historii miasta

 • Wstyd

  A co takiego najlepszego możesz wymienić?Co zrobiono?

 • Makiaweli

  Jedyny problem to nie pogonił całej tej sitwy po delfinie i oni mu rzucają kłody pod nogi .Nie wiem czy to z litości czy może układy na to nie pozwalają by wyczyścić firmy miejskie z sitwy W każdym razie to poważny bład , który się zemści

 • świadek

  Przecież wstawił swoją Mosiową sitwę i tak miasto wróciło do punktu wyjścia, skończy jak Moś.

 • Olo

  Pakuj się daniel

 • Valuś

  Gościu. Fejkowy to jest obecny "prezydęt" - niby jest - ale być nie powinien. Uciepłownienie średniej czy raczej robienie z lokatorów pośmiewiska i obiektów pogardy... fałszywy uśmieszek przed kamerami tylko na tyle było cię stać prezydencino. Remont łagiewnickiej miał być robiony już w 2020 r. A mamy 2021 i nic się nie dzieje. Odwalasz begerku szopkę w mieście, udajesz że coś robisz A jedyne co osiągnąłeś to zrażenie ludzi do siebie. Zostali ci tylko [...]owłazy, w dodatku tacy którzy są na celowniku CBŚ na przykład. Ale to nic . Ważne że masz domek... na teściową

 • Mieszkaniec

  Pajacu, skończ wymyślać brednie. Teściowa prezydenta też mieszka w bloku, jest moją sąsiadką.

 • Anka

  To najgorsze 3 lata, tak jak Świętochłowice rozkwitały, nowy basen, nowa Skałka, nowe Place, remonty skwerów itd. to teraz jest miastem śmieci, bylejakości, nic, dosłownie nic nie zostalo zrobione, nawet na głównej ulicy donice puste z papierkami zamiast kwiatów. Nie bylo 200 zł na Pelargonie. Wstyd! O 2 stówki mniej premii i na kwiaty by było.

 • Mieszkaniec

  Rozkwitały, bo wszystko było robione na kredyt. Dawid narobił długów ze prawie miasto przestało istnieć. Co jego to obchodziło skoro i tak chciał uciec do Warszawy. Nie udało mu się i teraz udaje dobrodzieja, by wrócić i znów to miasto zadłużać. A obecny wreszcie posprzątał w finansach miasta. Owszem nie ma kwiatków ale i też zobowiązań do zapłaty. Wystarczy czytać, by wiedzieć, dlaczego miasto musiało zaoszczędzić na kwiatach.

 • Gryźnogawki

  Hau hau hau

 • Danka

  Premie wypłacane w tysiącach a dwie stówki na kwiaty nie było? Nie ośmieszaj się. Zadłuzenie rośnie, wszędzie pełno śmieci, jak rano idę do pracy to wygląda jak wysypisko.

 • dno dna

  Trzy lata kłamstw i krętactw, dojenia kasy gdzie się da, kupczenia stołkami w spółkach miejskich i wciskania ciemnoty mieszkańcom. Stołki dla kolesi i zlecenia dla znajomków tak wyglądają te trzy lata! Pic na wodę i nic więcej.

 • J3siotr

  To ŻART y? Jakie SUKCESY?

 • Mieszkaniec

  Nepotyzm, kumoterstwo, marazm. Nie spełnione obietnice przed wyborcze jak remont kamienic, domków fińskich, ochrona terenów zielonych. Brak inwestycji i inwestorów, remont dróg. Przegrane pozwy sądowe. Zatrudnianie osoby z poza miasta Świętochłowic. Przedstawiający miasto jako bankruta sam pobierając niebotyczne wysokie uposażenie nie rezygnując w żadnej części aby pokazać od siebie że mu zależy.

 • Mieszkaniec

  Przecież prezydent na sesji RM jakiś czas temu zrezygnowal z części wynagrodzenia. Podziwiam go za to, bo i tak zarabia o wiele mniej niż poprzednik. Do tego sprzedał auto i nie płaci za kierowcę grubej kasy tak jak poprzednik. Tamten jakby sam nie umiał jeździć, ciągle go woził ten arogancki typ.

 • Kamil

  I dom na Hugonie ma za te niewypłacone pensje. Żebyś wiedział ile oni dostaja kasy, pensje to pikuś.

 • miejscowa

  Każdy może stawać w szranki i zostać prezydentem a ,nie tylko opluwać.To wam wychodzi najlepiej.WSTYD. Panie prezydencie głowa do góry,jest pan wielki.TAK TRZYMAJ..

 • mieszkaniec

  W szranki z nieudacznikami? Dla kogoś kto osiągnął w życiu cokolwiek, pokazywać się w takim towarzystwie to wstyd. W szranki i konkurować to można z lepszymi, z gorszymi to nawet wstyd wygrać, jaki to sukces porównywać się z gorszymi.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.