Wiadomości z Świętochłowic

Minęły trzy lata kadencji prezydent Daniela Begera. Czas na małe podsumowanie

 • Dodano: 2021-11-08 10:45

4 listopada minęły trzy lata od objęcia sterów władzy w Świętochłowicach przez prezydenta Daniela Begera. On sam podsumował swoją kadencję w mediach społecznościowych, a jak mieszkańcy oceniają jego rządy?

3 lata kadencji prezydenta minęły. Czas na podsumowanie

Jak przyznał Daniel Beger, z okazji trzeciej rocznicy wyboru na urząd prezydenta, postanowił dokonać rachunku sumienia i przygotować podsumowanie swoich rządów. Co się udało, a czego nie udało się jeszcze zrealizować? Sprawdźmy!

- Od razu muszę przyznać, że nie wszystko poszło tak, jak sobie zaplanowałem, ale z kilku spraw jestem naprawdę zadowolony – zaznaczył prezydent krytycznie.

Podkreślił, że do najpilniejszych zadań należy szybka stabilizacja finansów miasta, z którymi od lat nie jest najlepiej. Wskazał też, że konieczne jest efektywne (nie efektowne) podejście do sprawy oczyszczenia stawu Kalina. O „rozbrojeniu ekologicznej bomby” wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu. Staw Kalina znajdujący się w świętochłowickiej Zgodzie od lat jest skażony chemikaliami, które dostały się tam z chorzowskich zakładów chemicznych "Hajduki".

Próby rozwiązania problemu podejmowano wielokrotnie. Czy teraz w końcu się uda? Do prac związanych z jego remediacją i rewitalizację przystąpiono kilka miesięcy temu. Zgodnie z planami w 2023 roku staw ma zostać oczyszczony, a następnie przemieniony w miejsce rekreacji.

Kolejnym palącym problemem wskazywanym przez prezydenta jest potrzeba zainicjowania remontów ul. Łagiewnickiej i Bytomskiej oraz zjazdu z DTŚ. Ma to służyć udostępnieniu terenów inwestycyjnych i odciążeniu ruchu w centrum miasta.

Kolejne inwestycje to: 

 • rozpoczęcie procesu projektowego,
 • budowa hali sportowej na Skałce, 
 • modernizacja stadionu, 
 • budowa boiska sztucznego pełnowymiarowego, 
 • budowa boisk szkolnych w SP2, SP5 i SP10. 

- Bardzo ważnym elementem podnoszenia standardu życia mieszkańców jest rozpoczęcie procesu uciepłownienia miasta (ul. Średnia), czy remontu elewacji budynków komunalnych (ul. Chorzowska), oraz jakże ważnego dla nas wszystkich - powrotu żużla do miasta. W tym miejscu wypada wspomnieć, że część z zadań jest w trakcie realizacji lub została w pełni zrealizowana i to wszystko – przypomnę – w okresie trudnych trzech lat, w których miasto zmagało się z programem naprawczym i zaciskaniem pasa – wskazuje prezydent Beger.

Prezydent odnotował też, że w ciągu ostatniego półtora roku pozyskał (czy raczej gmina pozyskała?) 86,2 mln zł rządowego wsparcia. Dzięki tym pieniądzom udało się zabezpieczyć
Finansowo procesy inwestycyjne.

- (..) nie powtórzy się taka sytuacja, jak ze stadionem na Skałce w 2018 roku – podkreślił prezydent i dodał: - Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia. I choć nie wszystkie moje plany uda się zrealizować, bo minione trzy lata naprawy finansów były ogromną wyrwą w czasie trwania tej kadencji, wystarczy mi sił, by jeszcze nie raz pozytywnie Was zaskoczyć!

Cieniem na kadencji kładą się jednak relacje panujące w świętochłowickim środowisku samorządowym. Wystarczy przyjrzeć się sesjom Rady Miasta, transmitowanym za pośrednictwem Internetu, żeby odkryć, że nie są one najlepsze, a poziom debaty zupełnie inny niż w miastach ościennych. Do tego dochodzą przepychanki – zwolenników i przeciwników obecnej władzy - w mediach społecznościowych, ostre wymiany zdań pomiędzy kontami użytkowników, które z dużą dozą prawdopodobieństwa można potraktować jako fejkowe.


Źródło: FB Daniel Beger, prezydent Świętochłowic, własne

Zobacz także

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • Wyborca

  Komentarze ewidentnie pisane przez rodzine kostempskich odsunietych od wladzy i koryta bez pomyslu na siebie , pisza tutaj zeby oczerniac i przeszkadzac ich nastepcom. Ale wy mieliscie 8 lat zeby sie wykazac , a zostal po was tylko brud smrod i 100 miliono dlugu

 • PAMIĘTAMY!

  No i co przez to środku kapusty chcesz przekazać? Że ty/ten wpis nie ma nic wspólnego z Begerem i także z korytem? Przygarnial kocioł garnkowi tylko wiesz jaka jest różnica hehe, wiesz, wiesz :DRóżnica jest taka że Kostempskiego już nie ma i nie będzie a jak tu i co zrobić aby Beger i jego bliskie otoczenie utrzymało się przy korycie jak tu notowania spadają hehe

 • Kuba

  Wojska Polskiego do remontu od granicy z Ruda Śląską !!! Daliście tam znak 30 zamiast remontować i stoją twoje pachołki niebieskie i nabijają kasę zamiast drogę zrobić

 • Suszyć policjo

  Powinni suszyć i na metalowców a mandaty tak podnieść by [...] bolała Tylko wysokie kary dzbanów nauczą stosować się do znaków

 • WSTYD

  U mnie przegrał jak i u wielu lokatorów zarządzanych przez MPGL za zrobienie Altanera dyrektorem w tej NIEUDOLNEJ firmie .Wspólnoty masowo uciekają z MPGL nie będzie kogo kroić na kasię MPGL to katastrofa a altaner to jej apogeum

 • gańba jakich mało

  Potwierdzam ten koleś i pewna pani koordynator to już dawno powinni dostać kopa w zad, to są szkodniki dla wspólnot mieszkaniowych generujące niepotrzebne koszty swymi kretyńskimi i złośliwymi decyzjami. Miejska Patologia Gminnych Lokali. Zarząd Wspólnot Mieszkaniowych to powinna być całkowicie oddzielna instytucja nie mająca nic wspólnego z mpgl! W przeciwnym razie tam nigdy nic się nie zmieni!

 • Rada

  Dlatego zmieniajcie zarzady wspolnot na niezależne a tych kilka w mieście jest

 • Okradziona

  DELFIN KOSTEPSKI ZLODZIEJU PRZESTAN KNUC I JATRZYC , ODDAJ LUDZIOM ZDEFRAUDOWANE PIENIADZE ....

 • Mieszkanka centrum

  Zdaję sobie sprawę, że ilu mieszkańców tyle potrzeb ale osobiście uważam, że nie wszystkie wymieniane inwestycje są koniecznie na już miastu potrzebne. Uważam, że w nasze miasto dalej jest szare, brudne, zniszczone z odrapanymi kamienicami w większości do wyburzenia, brak parkingów, zadymione powietrze między kamienicami. Może się mylę ale uważam, że bardziej by się miastu przydały zamiast hali sportowej, boiska już nie wspominając o budowie centrum przesiadkowego na trzy autobusy : monitoring, parkingi, nowe mieszkania komunalne, podłączenie mieszkań do sieci ciepłowniczej

 • Mieszkaniec oczywiście

  Niech się prezydent weźmie za tych pachołów z Mpgl, tak by się przydał porzadek zrobić! Uciepłowienie miasta na jednej ulicy?

  • Mieszkaniec oczywiście
   2021-11-10 06:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkaniec

  PREZYDENT BEGER NAJLEPSZY PREZYDENT W HISTORI ŚWIONÓW !!!

 • daro

  Myślałem że Kostempski był kiepski (bo był) a ten jeszcze lepszy w byciu kiepskim jest :( Musi być ktoś trzeci kolejnym preyzdentem.

 • kurde bele

  kaj ty tam tak kukosz bes te łokno? widzisz tam swoja mazowiecko wjocha? nojlepi kejbyś jak nojgibci spakowoł swoje klamory do kofrow i cis wartko do sfoji gorolyji!niy zapomni wziońć sfoji babay mit!

 • hahahah

  dziś ciemny buraku wiochy lepiej wygladają niż zapyziałe świony .Znalazł się PUSTY DZBAN z metropolii Lipiny

 • hihihihi

  To rwij do siebie na wieś! po co tu siedzisz gorolu? A! Tam się już na tobie poznali więc niema do czego wracać.

 • Zygfryd

  To zdjęcie, na tle krat, jest bardzo wymowne.

 • świadek

  Same długi i jeszcze więcej długów, wszystko wypłynie na koniec kadencji, miasto jak było bankrutem tak jest nadal, komornicy na kontach tylko ugody z wierzycielami i zakłamywanie rzeczywistości plus kreatywna księgowość ratuje tych bankrutów finansowych i moralnych, miasto w rękach banków oddane za bezcen. Kto tylko ma możliwość bez mrugnięcia okiem ewakuuje się z tej dziury bez perspektyw na przyszłość, przy malejącej liczbie mieszkańców Ci co zostają, mają tylko większe długi do spłacenia, a Ci dalej rozdawnictwo.

 • Grażynka

  Bo to wszystko wina Delfina który przeszkadza!!!!! Jakby Delfin odpłynął do Beger wszystko naprawi, dajmy mu szansę na kolejne dwie kadencję, ludzie błagam was, idźcie do kościoła i módlmy się

 • a5

  Pozytywnie oceniam. Zabawę dobrą zrobił dla emerytów w domu kultury na zgodzie-kiedy następna?

 • gość

  Najlepszy okres w historii miasta

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.