Wiadomości z Świętochłowic

Muzeum na kółkach w Świętochłowicach. Sprawdź, co zaplanowano!

 • Dodano: 2023-07-01 13:30

Do Świętochłowic zawita Muzeum na kółkach, czyli przedsięwzięcie stworzone przez Muzeum POLIN. Czym jest? To podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.

Muzeum na kółkach w Świętochłowicach

Mobilna wystawa prezentowana jest w wielu zakątkach Polski. W dniach od 9 do 11 lipca będzie ją można oglądać także w Świętochłowicach. Stało się tak dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- W Świętochłowicach stawiamy na lokalność i przywrócenie pamięci o górnośląskich Żydach, dlatego w programie wydarzeń towarzyszących znajdziecie wykłady, warsztaty i spacery miejskie mocno osadzone w naszej małej ojczyźnie – wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Wystawa będzie czynna od 9 do 11 lipca w godzinach 10-17. Będą jej towarzyszyły rozmaite wydarzenia. Wszystkie (oprócz dwóch spacerów po Bytomiu i Chorzowie) odbędą się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

Sobota 8 lipca

 • 10:00-12:00 Spacer szlakiem królewskohuckich Żydów (prowadzenie: Larysa Michalska) [ZAPISY]
 • 15:00-16:30 Spotkanie autorskie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko wokół książki "Pamięć pogranicza" (prowadzenie: Larysa Michalska)

Niedziela 9 lipca

 • 11:00-13:00 Oprowadzanie po cmentarzu żydowskim w Bytomiu (prowadzenie: Sławomir Pastuszka) [ZAPISY]
 • 11:00-13:00 Warsztaty dla młodzieży i dorosłych "Spotkania z kulturą żydowską" (prowadzenie: edukatorki Muzeum POLIN) [ZAPISY]
 • 14:00-16:00 Rodzinne warsztaty edukacyjno -plastyczne inspirowane kulturą żydowską (prowadzenie: Anna Seemann-Majorek, Małgorzata Kłych)

Poniedziałek 10 lipca

 • 12:00-15:00 Warsztaty wycinanki i kaligrafii żydowskiej (prowadzenie Anna Wencel) [ZAPISY]

Wtorek 11 lipca

 • 11:00-13:00 Warsztaty dla dzieci "Jak pięknie się różnić" (prowadzenie: edukatorki Muzeum POLIN) [ZAPISY]
 • 17:00-18:30 Wykład „Z kopułą czy bez? Czyli o tym, jak wyglądały górnośląskie synagogi” (prowadzenie: Sławomir Pastuszka)


Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązują zapisy. Na zgłoszenia czekamy pod adresem maxkopfstein@gmail.com. Zgłaszać można się do piątku 7 lipca.
 


Źródło: Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina

Komentarze (1)    dodaj »

 • Prawda historyczna

  Morel powinien mieć tam poczesne miejsce wszak BAAAARDZO jest zasłużony dla swojej nacji i Ślonska .Przybliżcie wszystkim jego działalność chyba się go nie wstydzicie wszak dożył sędziwego wieku w Izraelu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również