Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Nie będą wypłacali 500+? Pracownicy MOPS szykują się do strajku!

 • Dodano: 2019-04-18 13:45

Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższym czasie kolejna grupa zawodowa upomni się o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy - pracownicy pomocy socjalnej zainspirowani strajkiem nauczycieli sami szykują się do podobnej akcji.

Pracownicy socjalni oraz pomocy społecznej szykują się do strajku

Jak informuje na stronie internetowej Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, również ta grupa zawodowa chce w sposób bardziej kategoryczny upomnieć się o swoje prawa. Chociaż faktycznie pracownicy pomocy społecznej w zasadzie protestują już co najmniej od jesieni, dopiero teraz szykują się do zaostrzenia formy protestu poprzez ogólnopolski strajk.

Przyszedł czas kolejnej mobilizacji i jednocześnie sprawdzian dla całego naszego środowiska zawodowego. Rozpoczynamy zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej - czytamy na stronie PFZPSiPS

Na razie trwają przygotowania, a związki zawodowe przyjmują zgłoszenia gotowości do strajku. Następnie musi jeszcze nastąpić przewidziana w ustawie procedura, wedle której pracownicy powinni najpierw wystosować konkretne żądania, następnie prowadzone są rokowania, mediacje i referendum strajkowe, a dopiero na samym końcu następuje faktyczne odstąpienie od pracy.

Strajk nauczycieli zainspirował pracowników MOPS-ów

Federacja związkowa wzywa do strajku nie tylko koleżanki i kolegów zrzeszonych w związku zawodowym, ale również pracowników, którzy do takiej organizacji nie należą.

Niezbędna jest masowość działań protestacyjnych, którą może zapewnić solidarny udział w akcji wszystkich związków zawodowych działających w pomocy społecznej, ale przede wszystkim gotowość i udział osób niezrzeszonych w żadnej organizacji związkowej. Uzwiązkowienie w Polsce wynosi obecnie ok. 14% zatrudnionych, dlatego oczywistym jest, że bez Waszego udziału żadna akcja strajkowa nie będzie miała szansy powodzenia. Przykład strajkujących nauczycieli pokazał, że ok. 400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale z pomocą związków zawodowych może doprowadzić do największego strajku tej grupy zawodowej. Nasz sprawdzian przed nami. Teraz albo nigdy. Jeśli nie uda nam się zmobilizować – wszystko wskazuje, że najbliższe lata będą dla nas i polskiej pomocy społecznej czasem dryfowania w kierunku jeszcze większego braku szacunku, przekładającego się na poziom naszych uposażeń, obciążania nas i gmin zadaniami bez zapewnienia środków na ich realizację oraz pogorszeniem i tak już tragicznych warunków pracy - czytamy w oświadczeniu Polskiej Federacji  Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej

Wojciech KocjanWojciech Kocjan
Źródło: Foto: Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych

Komentarze (54)    dodaj komentarz »

 • Karol

  Ciekawe co będziecie pisać jak kasy z 500+ i całej reszty nie dostaniecie?

 • Och Karolku

  Nie dostaję kasy 500+, ani żadnej innej. Zarabiam ciężko pracując, tylko mam swoich zarobionych pieniędzy realnie coraz mniej, bo inflacja napędzana prze PIS i rozdawnictwo mi wartość tych pieniędzy pomniejsza.

 • Anka

  Musicie żądać coraz więcej to wkrótce obudzicie się na ziemi, nie podcina się gałęzi na której się siedzi. jak was okradali z PO z funduszy emerytalnych to siedzieliście cicho. Vat też popłynął na prywatne konta do Panamy, na Cypr, do różnych rajów podatkowych. Gdyby to zależało ode mnie nikt by nic nie dostał. Żadnych bonusów 13, 14, 15, 500+, mama+, emerytur +. Zostało to po komunie gdy chcieli skaperować donosicieli, różnych pstrowskich itp.Najuczciwiej byłoby wprowadzić kwotę wolną od podatku tak jak mają posłowie. (30.000) jeśliby państwa nie było stać na taką kwotę to wprowadzić od 25.000 zł. I zabroniłabym osobom publicznym uprawiania polityki na portalach społecznościowych, wypisują różne brednie a ludzie się nakręcają, potem oszołomy latają z nożami.

 • Piotr

  Wszyscy powinni wyjść na ulicę i obalić ten nieudolny rząd. Najlepiej porozdawać bezrobotnym i emerytom, bo w Polsce takich najwięcej, których głos wyborczy najłatwiej kupić za parę złotych. Ludzie uczciwie pracujący muszą posuwać się do tak radykalnych działań żeby wyegzekwować godziwe wynagrodzenie. A dzięki rozdawnictwu inflacja rośnie szybciej niż grzyby po deszczu.

 • Anka

  Z tymi emerytami to chyba przesadziłeś. Nikt nikomu łaski nie robi, jestem na emeryturze 4 lata a pracowałam 42. W tym roku podatku do US odprowadziłam 2280 zł. więc jak dostanę 900 zł to jeszcze i tak zostanie na twoje 500+ albo 13, 14 lub 15

 • gość

  42 lata pracy i 1000 złotych emerytury? tyś anka z tego 40 lat byłaś na l4 czy co? wstydziłbym się jakbym taką emeryturę wypracował , bo wyszedłbym na totalnego lewusa!!!

 • Krysia

  Ty swojej w ogóle nie zobaczysz....

 • nupel

  Cała prawda, całą dobę.!60 mld z OFE. po czym Kopaczka; UE zdjęła z Polski klauzulę nadmiernego zadłużenia.PO zostawia PiS-owi około 50mld.2016 deficyt 38mld2017 deficyt 28mld2108 deficyt 11mldPrzelicz i zgadnij kto jest nieudolny.

 • Paweł

  To wszystko zagrywka polityczna PO. Nauczyciele, jak głupole dali się wciągnąć i trzymają strajk, chociaż większość rodziców jest temu przeciwna. A gdzie prawo dzieci do nauki - o tym nie myślą!! Wszystkie OPS to samo. To co daje PiS to biorą, ale są rządowi przeciwni. Dziwna logika i moralność.

 • gość

  a rodzice to wyrocznia jakaś? przecież to tępa banda debili w 95%! niech nauczyciele strajkują! jak była kasa dla nierobów i 60% podwyżki dla zalewskiej to dla nich też kasa się powinna być! przecież premierzyca mówiła: wystarczy nie kraść - niech przestaną kraść i już!

 • kres

  Telewizja często pokazuje patologie w OPS-ach, Niekompetencja. arogancja i buta tych pracowników. Podwyżka, za co?

 • kasia

  swiete slowa tak sie chwala , ze do urzednika panstwowego pani mowi to ok maja papier a kasy mniej odemnie , ich sprawa a tak sie panosza jak te pawie , mnie np powiedziala ze pracodawce do pionu postawila masakra

 • 1946

  "kres" - spróbuj popracować w OPS i przekonasz się czy ty będziesz butny i niekompetentny i arogancki..Mniemam że nie masz do tego wykształcenia i kompetencji... więc nie wycieraj sobie gęby pracownikami OPS -u...

 • Hybryda

  Strajk?! Za swoją niekompetencję i tak otrzymują dobre wynagrodzenie.

 • Karol

  A inni za nieróbstwo dostają więcej, mają kasę na dzieci a i tak się nimi nie zajmują. Wyrasta kolejne pokolenie korzystającle z OPS.

 • 2019

  ....otrzymują dobre wynagrodzenie? Za niekompetencje? Spróbuj tam popracować to się przekonasz czy warto... za takie pieniądze...

 • Inka

  Może gdyby były lepsze wynagrodzenia to zatrudniano by osoby kompetentne, ale z takimi niskimi wynagrodzeniami nikt sensowny nie chce pracować, więc mamy co mamy ☹️

 • Monika

  Dokladnie

 • kres

  Czy dobrze rozumiem- te lepsze warunki to chodzi o dwa biurka dla każdego pracownika MOPS-u? Puknijcie się w głowę Wy pracownicy MOPS-u.

 • gość

  a może chodzi o to , że ludzie więcej wyciągają z opsu niż pracownicy tam zarabiają?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.