Wiadomości z Świętochłowic

Niespokojna noc sylwestrowa na Śląsku. Jak sytuacja wyglądała w Świętochłowicach?

 • Dodano: 2023-01-05 13:45, aktualizacja: 2023-01-10 11:20

Miniona noc sylwestrowa nie należała do spokojnych. Od północy do noworocznego poranka w całej Polsce strażacy odnotowali blisko 1100 interwencji, w tym prawie 900 pożarów! Jak sytuacja wyglądała w Świętochłowicach?

Śląsk. W noc sylwestrową doszło do ok. 100 pożarów

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podsumowała minioną noc sylwestrową w całej Polsce. Nie można powiedzieć, że było spokojnie... Od północy do godziny 6:00 rano w niedzielę 1 stycznia strażacy w całej Polsce interweniowali 1098 razy, z czego aż 866 interwencji dotyczyło pożarów! Pozostałe 126 interwencji związanych było z miejscowymi zagrożeniami, a 106 z fałszywymi alarmami. Doszło do 47 pożarów w obiektach mieszkalnych, 12 pożarów samochodów i 20 wypadków. Łącznie doszło do około 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki - głównie były to pożary traw, tuj przy budynkach, śmietników przydomowych, altanek i wiat garażowych.

Najgorzej sytuacja wyglądała w województwie dolnośląskim, gdzie strażacy interweniowali 175 razy, z czego około 100 interwencji dotyczyło pożarów. Niewiele lepiej było w województwie śląskim. W naszym regionie w sylwestrową noc miały miejsce 144 interwencje i doszło od około 100 pożarów. 

Przez cały dzień, 1 stycznia 2023 roku, strażacy z całej Polski interweniowali 2066 razy, w tym przy 1276 pożarach, 594 miejscowych zagrożeniach oraz 196 fałszywych alarmach. Niestety, w wyniku pożarów pięć osób straciło życie, a 17 odniosło obrażenia. W wyniku miejscowych zagrożeń 37 osób straciło życie, a 188 zostało rannych. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach: dolnośląskim (175), śląskim (144), mazowieckim (139) oraz wielkopolskim (129).

Świętochłowice. Czy noc sylwestrowa była spokojna?

Sprawdziliśmy, do ilu zdarzeń doszło w Sylwestra i Nowy Rok w Świętochłowicach. Jak przekazał st. kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, w Sylwestra świętochłowiccy strażacy interweniowali 5 razy. Dwa zdarzenia dotyczyły pożarów. Przed godziną 19:00 doszło od pożaru plastikowego kontenera na śmieci przy ul. Polnej, a ok. godz. 22:00 palił się kontener na odzież przy ul. Nastolatków.

Dwa zdarzenia mogły skończyć się tragicznie. Przed godziną 18:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia próby samobójczej przy ul. Wyzwolenia. Na szczęście, podejrzenie okazało się fałszywe. Niestety o godzinie 19:42 do strażaków dotarło kolejne zgłoszenie o próbie samobójczej, tym razem przy ul. Hutniczej. Osoba ranna została zabrana do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Ostatnie zgłoszenie dotyczyło uruchomienia się czujnika gazu w jednym z mieszkań przy ul. Przybyły. Miało to miejsce o godzinie 21:40. Przybyli na miejsce strażacy nie stwierdzili wycieku gazu,

- Od północy do rana nie odnotowano interwencji - poinformował st. kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

Jak przekazał mł. asp. Michał Tomanek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, w Sylwestra i noworoczny poranek łącznie świętochłowiccy policjanci interweniowali 36 razy, w tym 5 interwencji związanych było z ruchem drogowym. 

- W sylwestra ok. 19:30 potrącenie pieszego na torowisku, reszta zdarzeń z całego okresu dotyczyła w większości zakłóceń spokoju, zarówno w mieszkaniach, jak i w miejscach ogólnodostępnych - przekazał oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Komentarze (10)    dodaj »

 • [...]rsztajn

  w świonach było wszystko OK połowa napranych hehe

 • Strażak Sram

  Wystarczyło by żeby cwaniaki ze straży pożarnej nie narażały Polaków na dodatkowe koszty wysyłając do byle palącego się hasioka po 5 zastępów straży plus dwóch zomowców do zabierania małolat na tylne siedzenie. Oczywiście pętaki strażaki zawsze jeżdżą na kilka wozów, bo za każdy wyjazd jest dodatkowa kasa. Czyli można powiedzieć że pętaki strażaki wyłudzają kasę od społeczeństwa.

 • Hanys

  Polaków mogą narażać, mnie to nie przeszkadza.

 • Sam Strażak

  Wylewając pomyje, widzę nie zrealizowane marzenia z dzieciństwa.

 • Strażak Sram

  Oj prawda was boli chłoptasie w mundurkach. Myśleliście że ludzie was kochają, a lubią was na poziomie minimalnie wyższym od bolków z policji. Nigdy nie chciałem być strażakiem, bo nie jestem trepem który lubi jak mu rozkazują. Za to pracowałem przez jakiś czas w firmach współpracujących z PSP i wiem doskonale jakie to bagno.

 • Sam Strażak

  " Za to pracowałem przez jakiś czas w firmach współpracujących z PSP....." widocznie byłeś słaby, mierny, nierzetelny skoro już nie pracujesz - poznali się na tobie, a co sam udowadniasz pisząc brednie.

 • Michał

  To co Pan mówi odnośnie 5 zastępów przy hasioku jest oczywistą brednią. Brednią jest także stwierdzenie że strażacy mają dodatkową kasę za każdy wyjazd. Nikt tu nie pisał że ludzie kochają strażaków. Część ludzi pozytywnie ocenia straż. Są też tacy jak Pan co straży nienawidzą, z różnych powodów. Większości społeczeństwa pewnie straż jest obojętna. Zakładam, że nie reprezentuje Pan całości społeczeństwa więc to co Pan pisze należy uznać wyłącznie za Pana własną opinię. Nie wiem jaki Pan ma cel, aby pisać nieprawdę. Czy chce Pan dzielić jeszcze bardziej już i tak podzielone społeczeństwo? Tym razem napuszczać ludzi na strażaków. Czy po prostu wylewa Pan swoje prywatne frustracje, bo ma Pan ku temu jedynie Panu znany powód?

 • coś w tym jest

  też to zauważyłem i pomyślałem ,ze musi być związane z kasą bo do drobiazgu wyjeżdza cała zmiana

 • Waldek

  Bo to jest tak. Kiedyś to tylko wojewódzki zarząd robił wałki na zakupach (wóz strażacki za cenę kompletnie wyposażonego w nowoczesny sprzęt przychodził goły i trzeba go było doposażać, bo pinionszki za wyposażenie poszły do kabzi generała czy co tam se za tytuły przyznają te kiepy). Teraz jak jest kasa na wszystko to pozwala się też tym na dole trochę dorobić.

 • Michał

  Większych bzdur dawno nie czytałem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również