W trakcie akcji "trzeźwość" prowadzonej w dzisiejszy poranek brakiem rozwagi i rozsądku wykazało się dwóch mężczyzn, którzy jechali na podwójnym gazie. Kierowcom zatrzymano prawa jazdy, a za jazdę pod wpływem alkoholu grożą im teraz wysokie grzywny.
Pijani kierowcy w Świętochłowicach
Policjanci ze świętochłowickiej drogówki na ul. Bytomskiej zatrzymali do kontroli dwóch kierowców po spożyciu alkoholu. Pierwszy z nich, kierujący Volvo mieszkaniec Jaworzna miał w wydychanym powietrzu prawie pół promila. Drugi z nieodpowiedzialnych kierujących, 43-letni mieszkaniec Piekar Śląskich wisadł za kierownicę osobowego Volkswagena, mając w wydychanym powietrzu ponad pół promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyznom prawa jazdy. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.
„Trzeźwość” to cyklicznie prowadzone działania przez policjantów ruchu drogowego, które mają na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej ilości pijanych kierowców. W ramach wspomnianej akcji w kluczowych punktach miasta, miejscowi mundurowi z drogówki rozstawili tak zwane „blokady” trzeźwości, na których od wczesnych godzin porannych prowadzili wzmożone kontrole stanu, w jakim znajdują się kierujący.
Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar w dalszym ciągu zdarzają się nieodpowiedzialni kierujący, którzy decydują się na jazdę po alkoholu.
Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu (poniżej 0,5 promila) stanowi wykroczenie. Zagrożone jest ono karą aresztu lub grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) stanowi przestępstwo. Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10.
Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację, powoduje rozproszenie uwagi oraz senność. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Jazda na „podwójnym gazie” niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.