Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Odwołane imprezy i zakaz odwiedzin w szpitalu - miasto wprowadza działania zapobiegawcze

 • Dodano: 2020-03-11 15:30, aktualizacja: 2020-03-11 22:57

Odwołane zajęcia w szkołach, imprezy miejskie, wstrzymana możliwość odwiedzin w szpitalu – to pierwsze działania zapobiegawcze związane koronawirusem, które podjęły władze Świętochłowic.

Dzisiaj prezydent Daniel Beger udostępnił w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym zwraca się do organizatorów imprez i spotkań z prośbą o tymczasowe wstrzymanie organizacji wszelkich wydarzeń na terenie miasta Świętochłowice.

W związku z decyzjami podjętymi w ostatnich dniach przez Radę Ministrów, a także ze względu na analizę sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, zwracam się do organizatorów imprez i spotkań z prośbą o tymczasowe wstrzymanie organizacji wszelkich wydarzeń na terenie miasta Świętochłowice. Wydarzenia skupiające w jednym miejscu większą liczbę osób mogą stwarzać nadmierne ryzyko dla zdrowia publicznego. Dlatego jeśli to możliwe, apeluję o rezygnację z organizacji takich przedsięwzięć, bądź ich przesunięcie na późniejszy termin - czytamy w oświadczeniu prezydenta. - Szczególnie proszę o wstrzymanie organizacji wydarzeń przeznaczonych dla seniorów, którzy w największym stopniu są narażeni na skutki zakażenia wirusem.

Decyzją Premiera RP od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostają kluby dziecięce oraz wszystkie placówki oświatowe. Natomiast w czwartek i piątek, tj. 12 i 13 marca, placówki oświatowe pełnić będą jedynie funkcje opiekuńcze. Zamknięciu ulegają także żłobki oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Świętochłowicach.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców odwołane zostały również nadchodzące wydarzenia m.in.

 • dzisiejsze inauguracyjne posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Świętochłowicach
 • oraz kolejne debaty oświatowe, które miały mieć miejsce 12, 17 i 19 marca.

Zawieszeniu ulegają również zajęcia prowadzone w Sekcji Aktywności Lokalnej i Świetlicy Środowiskowej Promyk działających w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej, a także zajęcia w ramach Centrum Wsparcia Seniora. Z kolei w dziennym domu pobytu Senior+ wydawane będą wyłącznie posiłki.

Przełożone zostają również:

 • szkolenia dla przedsiębiorców,
 • VII Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki OTYLIADA’2020,
 • oraz konferencja profilaktyczna #Świętochłowice bez nałogów, która miała się odbyć 17 marca.

Zawieszeniu ulegają również zajęcia prowadzone w Centrum Kultury Śląskiej. Odwołane są też wszystkie wydarzenia organizowane przez CKŚ. Od 12 marca działalność zawiesza także Muzeum Powstań Śląskich. Ponadto przesunięte w czasie zostaną wiosenne spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami, które planowane były na przełom marca i kwietnia.

W Zespole Opieki Zdrowotnej wprowadzono środki zapobiegawcze w postaci wstrzymania odwiedzin pacjentów oraz organizowania praktyk.

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger wystosował także apel do wszystkich stowarzyszeń i organizacji o nieorganizowanie wszelkiego rodzaju imprez i spotkań.

Bezpieczeństwo mieszkańców miasta jest najwyższym priorytetem, dlatego ś ciśle monitorujemy sytuację i na bieżąco podejmujemy kolejne decyzje. Wiele zależy jednak także od Państwa inicjatywy i współpracy, dzięki której możemy mieć wpływ na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Bardzo proszę o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji i współpracę z organami administracji publicznej - apelował Daniel Beger.

Na chwilę obecną wszystkie obiekty OSiR " Skałka" pracują bez żadnych zmian, jednak w perspektywie najbliższych dni ta sytuacja może ulec zmianie.

O ewentualnych dalszych działaniach informować będziemy na bieżąco.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • urzedniczka

  Czym oskarża się Urząd czy inne jednostki miejskie? Miasto kupiło jakieś środki dezynfekujące? Ile maja maseczek- straż miejska, OPS, DPS, CKS, Skałka, PUP? W Urzędzie nie ma nawet pół maseczki i żadnego płyny odkażającego. Niech Begera aby ocet zakupi.

 • CoronaNonsens

  Przepraszam bardzo ale p. Gowin stwierdzil ze w galeriach, sklepach mozna zetknąc sie z koronawirusem natomiast w kosciołach mozna spotkac Boga!!

 • kwa

  Trójka Megainteligentów rządzących tym miastem już dawno powinna być objęta kwarantanną

 • alkomat

  DELFIN I KRASNAL MASZERUJĄ PO MIEŚCIE POD WPŁYWEM !!! TAK ZABEZPIECZAJĄ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM...

 • Bana

  Jako motorniczy jutro mam 17 to się ucieszyłem.Tam jest tyłe bakterii i zarazków że coronavirus nie ma szans

 • KORONAWIRUS

  Delfin i kilku nawiedzonych, być może płatnych referendystów w najlepsze zaczepia ludzi na mieście, wszyscy podpisujący robią to jednym długopisem. Skandal, zero szacunku do tego co się dzieje, narażają ludzi na zarażenie w imię własnych interesów

 • zwykła grypa

  Jacuś przestań bredzić i siać nienawiść i tak zapłacisz co jesteś winien kolega ci nie pomoże.

 • afisz

  Młodzieżową radę miasta odwołali przyjezdne wariaty czy sprowadzą ryzyko na młodych radnych ?

 • Mieszkanka

  Dlaczego nie apeluje się do mieszkańcow zeby ograniczyli wizyty w urzędzie i innych jednostkach? W Chorzowie juz o to zadbano.

 • hanus

  Proponuję zamknąć wszystkie instytucje z sklepami,kościołami,urzędem miejskim,policją,zakładami pracy,lokalami gastronomicznymi i barami. I zamknąć tv PiS

 • Marian

  A Kościoły to co ? Tam juz zakaz nie obejmuje ?

 • voytek2

  W kościołach będzie więcej mszy.

 • Ewelina Świerk

  BRAWO PREZYDENT BRAWO PREMIER NARESZCIE MAMY PRAWDZIWY POLSKI RZĄD....

 • Karolina

  Skałka też powinna zawiesić działania...

 • Karol

  Zapewne taka decyzja nie była łatwa, ale tutaj jak najbardziej popieram. Lepiej zapobiegać niż leczyć jak to mówią

 • Gośka

  Trochę szkoda tych zajęć w Centrum Kultury Śląskiej. No, ale jak trzeba to trzeba. Nie ma co narzekać

 • Kaśka

  Odpowiedzialna decyzja!

 • Zbychu

  Wszystkie grupy, stowarzyszenia i organizacje powinny dostosować się do tego co mówi prezydent. Teraz nie ma żartów

 • Ewelina

  Bardzo dobrze, że miasto wprowadza działania zapobiegawcze. Racjonalne podejście

 • Tadeusz

  Jak najbardziej popieram. Z koronawirusem nie ma żartów

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.