Wiadomości z Świętochłowic

Podsumowanie działań "NURD"

  • Dodano: 2022-05-02 14:45

Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili wojewódzkie działania „NURD”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W trakcie działań mundurowi ujawnili prawie 40 wykroczeń.

Policyjne działania NURD

W zeszły piątek na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przyłączyli się do wojewódzkich działań o nazwie „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzeli się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas trwających  działań policjanci uwagę poświęcili również wykroczeniom powstających na relacji kierujący samochodami a użytkownikami pojazdów jednośladowych, czyli tych, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu.  Wiosenna aura sprzyja korzystaniu z tych ostatnich. Kierujący nimi jak każdy uczestnik ruchu drogowego są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

Policjanci ujawnili prawie 40 wykroczeń

Niestety 53% z tych wykroczeń popełnili właśnie... piesi. Nie korzystali oni z wyznaczonych przejść dla pieszych. Takie nieodpowiedzialne zachowanie kończyło się dla nich mandatem w kwocie 50 złotych.

- Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość pod przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. W tym wypadku jednak przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni - przypominaja świętochłowiccy policjanci.

Rowerzyści również pokazali swoje umiejętności. Dwóch rekordzistów otrzymało słone mandaty w kwocie: 2500 zł i 1000 zł.

Nieszczęśliwiec kwitu za 2500 zł kierował rowerem w stanie nietrzeźwości. Do tego, dla swojego „bezpieczeństwa”, poruszał się po chodniku, za co również otrzymał mandat. Kolejny kierujący rowerem był „bardziej trzeźwy” od poprzednika. Jego stan wykazał, że był „po użyciu alkoholu”. Dlatego otrzymał grzywnę w kwocie 1000 zł.

- Przypominamy, jeżeli stężenie alkoholu w organizmie rowerzysty wynosi do 0,5 promila, to może on otrzymać mandat w kwocie 1000 zł. Gdy zaś stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to kwota mandatu wyniesie 2500 zł - czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

W obecnie panującym systemie prawnym jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie stanowi przestępstwa, lecz wykroczenie.

Jednak to nie koniec piątkowych działań. Wśród popełnionych wykroczeń 41% było związanych z przekroczeniem prędkości. Znalazł się również miłośnik jazdy z aktywnym dożywotnim zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Grozi mu za to do 5 lat więzienia. Ponadto myślał, że jazda pojazdem mimo braku dopuszczenia do ruchu uchroni go od odpowiedzialności. Ta pomyłka kosztowała go 3000 zł mandatu.

- Pamiętajmy, nie tylko kierujący pojazdami mają obowiązki na drodze. Piesi również są do nich zobligowani. Z pewnością przestrzeganie obowiązujących przepisów, skupienie uwagi na tym, co dzieje się wokół  nas na drodze, a także unikanie niebezpiecznych zachowań pozwoli zminimalizować ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego - przekazują świętochłowiccy policjanci.

Komentarze (2)    dodaj »

  • życzę

    To nie mają być AKCJE w godzinach urzędowania tylko ciągła praca i kontrola! Na ul. Metalowców trwaja wyścigi kierowców nawet ciężarówek szczególnie w godzinach wieczornych i w weekendy gdy policja AKCJI nie urządza .Mniej akcji wiecej systematycznej pracy

  • jasne?

    oni tylko akcje nagrody awanse i tak to leci .Co dzieje się na ulicach po akcjach nikogo nie obchodzi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również