Wiadomości z Świętochłowic

Podsumowanie skutków silnego wiatru. Jak sytuacja wyglądała w Świętochłowicach?

  • Dodano: 2022-02-21 13:30, aktualizacja: 2022-02-21 15:10

Niebezpieczna aura powodująca silne porywy wiatru utrzymuje się na terenie kraju od czwartku 17 lutego 2022 roku. Od tego czasu w województwie śląskim łącznie odnotowano ponad 2 tysiące interwencji straży pożarnej!

Silny wiatr i wichury w województwie śląskim

Wskutek silnego wiatru w minionych dniach w województwie śląskim poszkodowanych zostało pięć osób: dwie w Rudzie Śląskiej oraz po jednej w Zabrzu, Kaletach i Tychach. Uszkodzonych lub zerwanych zostało 245 dachów na budynkach. 

Najwięcej interwencji prowadzono w powiatach częstochowskim i m. Częstochowa, lublinieckim oraz zawierciańskim. W działania zaangażowanych było ponad 2000 zastępów PSP i OSP, w tym ponad 10 tysięcy strażaków.

Orkan Eunice dotarł do Świętochłowic!

Od piątku 18 lutego do poniedziałku 21 lutego w Świętochłowicach strażacy interweniowali 8 razy w związku z usuwaniem skutków silnych wiatrów.

– W większości zdarzenia te dotyczyły nadłamanych, połamanych lub powalonych konarów drzew. Tego typu interwencje prowadziliśmy przy ulicach Metalowców, Powstańców Śląskich, Jaśminowej, Korfantego oraz Łagiewnickiej. Silny wiatr uszkadzał również elementy obróbki blacharskiej dachów. Takich interwencji odnotowaliśmy 3: pod dwoma adresami przy ul. ks. Józefa Michalskiego, a także na ul. Węglowej – poinformował kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

Jak przekazał oficer prasowy, konary drzew usuwano przy użyciu pilarek do cięcia drewna, a luźne elementy poszycia dachowego przytwierdzano do dachu lub usuwano, aby nie stwarzały zagrożenia. Działania, które wymagały pracy na wysokości prowadzono z użyciem podnośnika mechanicznego. 

Przypomnijmy, w miniony czwartek 17 lutego w wyniku silnych porywów wiatru w Świętochłowicach strażacy interweniowali 7 razy, głównie do powalonych drzew i naderwanych elementów. Doszło również do uszkodzenia szczytowego poszycia dachu kościoła Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie.

W minioną niedzielę dla województwa śląskiego wydano kolejne ostrzeżenie o silnym wietrze o prędkości od 25 do nawet 90 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek 21 lutego od godziny 2:00 do 17:00.

Komentarze (2)    dodaj »

  • mieszkaniec

    oby ten wiatr raz na zawsze wywiał ze świonów Dawidka K.

  • Wieczorek

    Wywiało gorola?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również