Wiadomości z Świętochłowic

Policja w Urzędzie Miasta. Co zaszło w świętochłowickim magistracie?

 • Dodano: 2021-01-15 21:00

13 stycznia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że w gmachu Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach pojawiła się policja. W jakim celu? Jak donosiły „Nasze Świętochłowice” służby udały się do magistratu na polecenie prokuratury w celu zabezpieczenia umowy na wykonanie audytu w Centrum Kultury Śląskiej.

Z naszych informacji wynika, że gmina mogła sama wykonać taki audyt w instytucji kultury, a zlecenie tego firmie zewnętrznej za bagatela 7 tys. złotych, ta jawna niegospodarność. Przypomnijmy, że w wyniku tej kontroli pracę straciła dyrektor Justyna Kramorz - czy Beger złamał prawo aby pozbyć się byłej dyrektor i utorować drogę na to stanowisko dla swojej znajomej z nadania PiS ...to wyjaśni prokuratura. W sprawie CKŚ pojawia się wiele ciekawych wątków, które również mają być w zainteresowaniu prokuratury - będziemy te sprawy śledzić - bądźcie z nami, a będziecie na bieżąco – napisano na profilu Naszych Świętochłowic.

Przypomnijmy, że wspomniany audyt w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przeprowadzono w lipcu 2020 roku. Zlecenie wykonał niezależny zespół audytorów. Pod lupę wzięto okres funkcjonowania CKŚ od 1 stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Audyt wykazał 25 uchybień. Wśród głównych zarzutów wskazano m.in.: łamanie przepisów ustawy prawo zamówień publicznych, naruszenie dyscypliny finansów publicznych, naruszenie kodeksu pracy (w szczególności art. 22) czy brak zabezpieczania interesów jednostki: poprzez notoryczne braki planów remontowych, lekceważący stosunek do wykonanych zamówień i usług.

Głos w tej sprawie zabrał rzecznik świętochłowickiego ratusza, który enigmatycznie wyjaśnił sytuację za pośrednictwem mediów społecznościowych:

W związku z budzącymi liczne emocje i podanymi w formie sensacji informacjami o wizycie funkcjonariuszy policji w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach zaznaczamy, że ze względu na dobro trwającego śledztwa, nie będziemy komentować tej sytuacji - napisano w oświadczeniu UM.

Rzecznik wskazał także, że nie jest to pierwsza akcja policji w świętochłowickim magistracie.

(...) służby nie po raz pierwszy prowadzą tu czynności, a gros tych spraw dotyczy zdarzeń z poprzednich kadencji, tj. z okresu ‪2010-2018ąŹ. Obecne władze miejskie Świętochłowic deklarują pełną wolę współdziałania ze śledczymi – dodał rzecznik.

I faktycznie tak było. Przypomnijmy chociażby o interwencji policji, do której doszło w październiku 2018 roku, kiedy do Urzędu Miasta w Świętochłowicach przyjechała policja i prokurator. Powodem interwencji miało być drukowanie w magistracie ulotek wyborczych byłego prezydenta Dawida Kostempskiego, który w wydanym oświadczeniu odciął się od tego pisząc:

Zdarzenia, które miały miejsce w Urzędzie Miejskim poza godzinami pracy, które w dniu 26 października 2018 roku kończą się o godzinie 14, według posiadanych przeze mnie informacji związane były z kopertowaniem listów od wybranych radnych do mieszkańców w celu podziękowania za dokonany wybór, a nie z moimi materiałami wyborczymi. Nie była to też forma jakiekolwiek agitacji wyborczej ani też żadne działania niezgodne z prawem.

Z kolei na początku stycznia 2020 roku policja ponownie pojawiła się w urzędzie, szukając byłej sekretarz Urzędu Miasta Świętochłowice Evy Guildis (wcześniej Ewy Jakubowskiej), za którą wydano list gończy. Poszukiwali jej mundurowi z Wydziału Kryminalnego KPP w Będzinie na podstawie Art. 276 Kodeksu karnego - Niszczenie, uszkadzanie, czynienie bezużytecznym, ukrywanie lub usuwanie dokumentu, którym sprawca nie ma prawa wyłącznie rozporządzać.

Komentarze (15)    dodaj »

 • sąsiad

  Przecież jest wyraźnie napisane. Beger chciał pozbyć się dyrektor J. Kramorz dlatego audyt był zewnętrzny by znaleźć. Wewnętrzny audyt znalazł by to co by chciał znaleźć. No to znaleźli. Prokurator zawiadomiony, że 7 tys (...) sprzeniewierzono zadziałał. Spróbujcie coś załatwić teraz w UM to zobaczycie jak urząd jest przyjazdny obywatelom. Po czystce Begera tam oddychać nie mogą i nie chcą, Czy ta walka to takie dobro dla mieszkańca.

 • Mieszkaniec

  Widze tutaj duzo postow pisanych przez rodzine Kostempskich , czyzby czuli na sobie oddech sprawiedliwosci ? ? ?Co łaczy pana Kostempskiego ze zniknieciem dokumentacji i pani sekretarz od 2 lat poszukiwanej miedzynarodowym listem gonczym. OTO JEST PYTANIE ; )

 • Miś

  Wychodzą stare brudy Delfinarium , najlepsze to gdzie znikneła panna EVE hihihih ;)

 • Aga

  Tyle spraw ile się toczy przeciw Begerowi i spółce, to jest szok! Karierowicze i nieudacznicy!

 • Stary profesor

  No na pewno nie wiecej niz przeciw DawidowiDelfinowi za nim to juz w miescie byli wszyscy wlacznie z CBA , apropo czytaj artykuly do.konca no i ze zrozumieniem sprawy dotycza glownie poprzednich kadencji kostempskiego

 • Publicysta

  Chyba nikt nie sadzi ,że była Ewa, a obecnie Eva robiła to co robiła bez wiedzy , przyzwolenia , a nawet polecenia szefa???Vide opłacona wycieczka do Rio dla uczczenia kolejnej kadencji do której jednak na szczęście nie doszło. Jak ją zaimportowano do miasteczka to została sekretarzem miasta mimo ,że nie spełniała kryteriów Dawid ją powołał bo mu była potrzebna. To była jedna z osób - towarzyszy partyjnych , którym się nie udało i przybyli do nas aby na ciepłej posadce przeczekać okres "nieurodzaju" - bo im, się przecież należało. Po 2015 roku marzenia o powrocie do warszawki się skończyły dlatego nasze biedne miasteczko stało się ich nową ojczyzną gdzie mieli (do czasu cieplarniane warunki) . Swego czasu POmyjowi demokraci łaskawie dostarczyli nam Dawida , a potem już poszło z górki. Jak wiadomo ten pomazaniec widząc upadek jego partii i malejące szanse na dalsze dojenie kasiory wypiął się był ostatnio na swoich mocodawców.Pogorzelisko jakie zostawił po sobie ten ich pomazaniec, przyjaciel Buzka, ministrów i kogo tam jeszcze na długie lata będzie odstraszającym przykładem skutków działania partyjniackiego nominanta bez pojęcia, doświadczenia za to z EGO sięgającym kosmosu , traktującego powierzone w zarząd miasto jak prywatną piaskownicę dla rozpuszczonych bachorów!!! Może by tak zaprosić Buzka do Świętochłowic aby zobaczył dzieło 8 lat panowania swego protegowanego???

 • zefel

  No właśnie czytać powinno się ze zrozumieniem. Artykuł dotyczy audytu w CKŚ przeprowadzonego na zlecenie obecnych władz a o sprawach poprzednich kadencji to tylko dla odwrócenia kota ogonem wypowiedzi rzecznika. Niestety jak było za poprzednich kadencji tak jest nadal i będzie jeszcze co najmniej 3 lata.

 • Michał

  Ile ?To ty piszesz Krzysztofie "Złe Wieści"

 • Pako

  Akurat jestem zwolennikiem Pis-u ale to nie ma nic do rzeczy po prostu byłem bardzo blisko i wiem co się działo

 • wyborca

  Ten budynek przy Katowickiej 54 to chyba jakiś nawiedzony jest. Kto tam nie wejdzie od 20 lat, Moś, Kostempski, Beger to jedno i to samo: problemy z prawem, synekury, kolesiostwo, mobbing, lekceważenie mieszkańców, chamstwo i hejt. Permanentny zarząd komisaryczny pod nadzorem prokuratury innej rady nie ma.

 • Elo

  No ten kostempski to siedzi już w koncu czy jeszcze nie??

 • Świętochłowiczanin 81 lat

  .Bo im nie zależy na obywatelach tylko na posadzie za wielkie pieniądze.W obecnych czasach nie ma patriotyzmu,jest walka o stołki i pieniądze.Gdyby to były pieniądze z ich własnych kieszeni to by zrobili0szczędnie,aletopaństwowe pieniądze,więc można nimi rzucać i je lekką ręką wydawać.Rząd też tak robi,tylko na tym najbardziej cierpi ten uczciwy podatnik,bo ma coraz mniej,a Morawiecki mówił,że Polacy są teraz zamożniejsi,chyba w przybywaniu długów.

  • Świętochłowiczanin 81 lat
   2021-01-17 21:48
  • odpowiedz
 • krist

  dziadku to nie odbieraj 13 albo 14 emerytury przekaż na biednych

 • Pako

  Przejrzyjcie sobie wydatki Ckś za jadencji byłego prezydenta.Tym powinno zająć się cba.Fikcyjne kontrakty i niebotyczne kwoty za usługi

 • lolek

  I dlatego za aktualnego jak są mniejsze przekręty to jest usprawiedliwiony? Gadasz jak typowy PiSowiec, który wciąż krzyczy jak to PełO kradło i dlatego PiS też może.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również