Wiadomości z Świętochłowic

Policjant drogówki spotkał się z przyszłymi kierowcami

  • Dodano: 2021-10-18 05:45, aktualizacja: 2021-10-18 05:54

Policjant z komendy w Świętochłowicach spotkał się z kursantami uczęszczającymi do świętochłowickiej szkoły nauki jazdy. Miejscowa drogówka stawia na edukację, dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego korzystają z każdej okazji, aby promować pozytywne zachowania w ruchu drogowym. Zajęcia z przyszłymi kierowcami, są ukierunkowane na ograniczenie zdarzeń drogowych oraz ich skutków wśród młodych kierowców.

Mundurowy z miejscowej drogówki odwiedził kursantów uczęszczających do świętochłowickiej szkoły nauki jazdy

Edukacja jest najważniejsza, dlatego też spotkanie ukierunkowane było na promowanie pozytywnych zachowań w ruchu drogowym oraz zwrócenie uwagi młodych ludzi na zachowania i czynniki wpływające na bezpieczeństwo. To właśnie nietrzeźwość, brawura, nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy, to główne przyczyny wypadków drogowych. Przy okazji spotkania policjant uczulał uczestników wykładu, aby zawsze pamiętali, że nie są jedynymi użytkownikami korzystającymi z dróg. Mowa tutaj o motocyklistach oraz niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, czyli między innymi pieszych i rowerzystach. Mundurowy apelował o wzajemny szacunek na drodze zarówno w trakcie praktycznej nauki jazdy - jeszcze na etapie szkolenia, jak i później po zdaniu egzaminu i uzyskaniu uprawnień.

Spotkanie było też świetną okazją, aby nawiązać do znowelizowanych przepisów wprowadzonych od 1 czerwca 2021 roku, które dotyczą kierowców i pieszych. Policjant podkreślił, że kursanci muszą mieć świadomość, że nieznajomość przepisów nie zwalnia ich z konieczności stosowania się do nich.

Głównym tematem spotkania, a zarazem przypomnieniem dla uczestników była kwestia obowiązującego w Polsce ruchu prawostronnego. Policjant w ramach akcji śląskiej drogówki o nazwie „Kierowco! Trzymaj się prawego pasa” promował jazdę zgodnie z przepisami, to jest blisko prawej krawędzi drogi. Mundurowy, aby zobrazować kursantom omawianą tematykę, odnosił się do sytuacji, które niejednokrotnie obserwuje na drogach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, a mianowicie kiedy kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa ruchu, pomimo faktu, że prawy pas jest wolny. Zdarzają się także sytuacje, że kierujący tamują/utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Mundurowy podkreślił, że takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania manewru wyprzedzania z prawej strony. Zaznaczył, że wskazane przez niego zachowanie stwarza zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Przypomniał jednocześnie, że lewy pas ruchu służy do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ta sama praktyka dotyczy wykonywania manewrów omijania. Niestosowanie się do powyższych przepisów to zgodnie z artykułem 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Podczas prelekcji policjant podkreślił uczestnikom, że jako kursanci zdobywają dopiero uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Doskonaląc swoje umiejętności za kierownicą, muszą pamiętać o tym, że zawsze podczas jazdy należy być trzeźwym. Bowiem kierowanie pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Grozi za nie nawet 2 lat więzienia. Ponadto sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Policjant zaapelował do kursantów, że jeśli sami mają przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie”, nie powinni być obojętni. Nawiązał do kampanii społecznej śląskiej Policji o nazwie „Nie reagujesz – akceptujesz!”

Dzięki spotkaniu z mundurowym z drogówki kursanci mieli okazję powtórzyć i utrwalić wiedzę z zakresu znajomości przepisów w ruchu drogowym. Stróż prawa starał się ją przekazywać w bardzo ciekawy i przystępny sposób, opierając się na własnych doświadczeniach.

Świętochłowicka drogówka zapowiadają, że to nie koniec spotkań z przyszłymi kierowcami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również