Wiadomości z Świętochłowic

Poniemiecka wieża wartownicza znaleziona podczas remediacji stawu Kalina

 • Dodano: 2021-05-17 08:15, aktualizacja: 2021-05-17 06:09

Podczas prowadzonych prac związanych z rozbrojeniem bomby ekologicznej, czyli remediacją stawu Kalina w Świętochłowicach znaleziono pochodzącą z czasu II wojny światowej wieżę wartowniczą.

Wieża ta w poniedziałek 17 maja 2021 r. zostanie przetransportowana do Parku Heiloo w dzielnicy Piaśniki, gdzie stanie w pobliżu schronu bojowego nr 39.

Wieża jest w dobrym stanie. Waży 2,5 tony, a jej rozmiary to 250 cm wysokości i 138 cm średnicy. Wieża wartownicza służyła wojskom niemieckim jako ochrona przed nalotami.

Akcję przewiezienia obiektu znad Kaliny do Heiloo organizuje wykonawca remediacji stawu – firma Menard przy wsparciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Brawo

  Dobry pomysł z umieszczeniem schronu w parku

 • Obserwator

  Od wczoraj stoi w parku w Piaśnikach. Może nie jest to znalezisko na miarę złotego pociągu, ale jest to jeden z nielicznych obiektów jaki dało się w miarę łatwo wykopać i przetransportować. Faktycznie jest ich dość sporo w aglomeracji śląskiej, jednak nie oznacza to, że wszystkie trzeba zneutralizować i użyć jako kruszywo pod budowę dróg. Chciałbym dodać że jest kilka typów takich schronów jednoosobowych, które różnią się wykonaniem i przeznaczeniem. Ale o tym może w następnym odcinku. Aha jeszcze chciałem dodać że to nie znalezisko MPŚ.

 • Horst

  Koło bunkra komicznie to wygląda, bo bunkier sam w sobie zapewniał ochronę i to całej załogi.

 • Mama

  Delfin pewnie by zrobił z nich muzeum , no i 100 milionów by to kosztowało z tym 50 mln dla firmy jego matki

 • SB

  TAK A DRUGIE 50 mln DLA TATUSIA KTÓRY OD LAT MYJE SYNUSIA

 • ojojoj

  Zwykle betonowe kregi z takich kiedys budowali studnie. Dorobili do tego jakies drzwi i wielce wieża wartownicza

 • Olo

  To nie jest wieża wartowniczą tylko pojedynczy schron przeciwlotniczy Dużo ich było przy torach gdzie służyły do ukrycia się kolejarzy podczas nalotów

 • karlus ze Hugobergu

  @Pele hehe te wieżyczki leżom sie tam na terenie Chorzowa-Hajduk a niy świon a jak leżom to kożdy leber je widzi hehe.A jak sie wykopie to epne ODKRYCIE hehe,chyba ze śmiychu sie populom ,pyrsk kamraty.

 • Pele

  Dwie takie wieżyczki leżą odkąd pamiętam, przy ulicy Kaliny na wlocie w ulicę Hajduki, przy torach kolejowych i jakoś nikt o odkryciu nie mówi...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.