Wiadomości z Świętochłowic

Poniemiecka wieża wartownicza znaleziona podczas remediacji stawu Kalina

 • Dodano: 2021-05-17 08:15, aktualizacja: 2021-05-17 06:09

Podczas prowadzonych prac związanych z rozbrojeniem bomby ekologicznej, czyli remediacją stawu Kalina w Świętochłowicach znaleziono pochodzącą z czasu II wojny światowej wieżę wartowniczą.

Wieża ta w poniedziałek 17 maja 2021 r. zostanie przetransportowana do Parku Heiloo w dzielnicy Piaśniki, gdzie stanie w pobliżu schronu bojowego nr 39.

Wieża jest w dobrym stanie. Waży 2,5 tony, a jej rozmiary to 250 cm wysokości i 138 cm średnicy. Wieża wartownicza służyła wojskom niemieckim jako ochrona przed nalotami.

Akcję przewiezienia obiektu znad Kaliny do Heiloo organizuje wykonawca remediacji stawu – firma Menard przy wsparciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Brawo

  Dobry pomysł z umieszczeniem schronu w parku

 • Obserwator

  Od wczoraj stoi w parku w Piaśnikach. Może nie jest to znalezisko na miarę złotego pociągu, ale jest to jeden z nielicznych obiektów jaki dało się w miarę łatwo wykopać i przetransportować. Faktycznie jest ich dość sporo w aglomeracji śląskiej, jednak nie oznacza to, że wszystkie trzeba zneutralizować i użyć jako kruszywo pod budowę dróg. Chciałbym dodać że jest kilka typów takich schronów jednoosobowych, które różnią się wykonaniem i przeznaczeniem. Ale o tym może w następnym odcinku. Aha jeszcze chciałem dodać że to nie znalezisko MPŚ.

 • Horst

  Koło bunkra komicznie to wygląda, bo bunkier sam w sobie zapewniał ochronę i to całej załogi.

 • Mama

  Delfin pewnie by zrobił z nich muzeum , no i 100 milionów by to kosztowało z tym 50 mln dla firmy jego matki

 • SB

  TAK A DRUGIE 50 mln DLA TATUSIA KTÓRY OD LAT MYJE SYNUSIA

 • ojojoj

  Zwykle betonowe kregi z takich kiedys budowali studnie. Dorobili do tego jakies drzwi i wielce wieża wartownicza

 • Olo

  To nie jest wieża wartowniczą tylko pojedynczy schron przeciwlotniczy Dużo ich było przy torach gdzie służyły do ukrycia się kolejarzy podczas nalotów

 • karlus ze Hugobergu

  @Pele hehe te wieżyczki leżom sie tam na terenie Chorzowa-Hajduk a niy świon a jak leżom to kożdy leber je widzi hehe.A jak sie wykopie to epne ODKRYCIE hehe,chyba ze śmiychu sie populom ,pyrsk kamraty.

 • Pele

  Dwie takie wieżyczki leżą odkąd pamiętam, przy ulicy Kaliny na wlocie w ulicę Hajduki, przy torach kolejowych i jakoś nikt o odkryciu nie mówi...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również