Wiadomości z Świętochłowic

Pracownicy gospodarczy zajmują się porządkowaniem i pielęgnacją zielonych obszarów

 • Dodano: 2023-03-27 06:45, aktualizacja: 2023-03-27 06:56

Wraz z nadejściem wiosny na terenach miejskich coraz częściej spotkać można pracowników gospodarczych, którzy na zlecenie Urzędu Miejskiego zajmują się porządkowaniem i pielęgnacją zielonych obszarów.

Prace porządkowo-pielęgnacyjne wykonywane przez pracowników gospodarczych odbywają się w większości na terenach, które nie zostały włączone do stałego utrzymania czystości – często więc miejsca te są bardzo zaniedbane, zaśmiecone, porastają je samosiewy. Ich porządkowanie odbywa się kilka razy w roku i ma charakter planowy, zgodnie ze spisem terenów. Pracownicy realizują swoje zadania również w trybie interwencyjnym – mówi Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Prac realizowanych w związku z interwencjami jest w ostatnim czasie sporo

Najczęściej są one podejmowane po wykonanych w terenie oględzinach stwierdzających konieczność zajęcia się danym rejonem, lub na zgłoszenie mieszkańców, czy też w związku z działaniem funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Niemal każdorazowo, jeśli wchodzimy na zaśmiecony teren, oprócz usuwania zalegających odpadów, pracujemy nad usunięciem nieuporządkowanej zieleni. Pomaga to w dłuższej perspektywie czasu utrzymać takie miejsce w czystości. Często są to miejsca, w których przesiadują osoby spożywające alkohol, co powoduje nagromadzenie się odpadów. W chwili uczynienia takich miejsc bardziej przejrzystymi poprzez między innymi usunięcie samosiewów, krzewów, utrudniamy przebywanie tam osób lub podrzucanie np. zgromadzonych w workach śmieci czy też odpadów gabarytowych – podkreślają pracownicy Wydziału EGO.

Nigdy nie usuwamy drzew, które wymagają uzyskania decyzji zezwalających na ich usunięcie, a jedynie takie, które nie potrzebują takiej zgody i tylko te, których usunięcie będzie sprzyjało bezpieczeństwu mieszkańców, czy też poprawie estetyki – dodają.

Pracownicy działający na zlecenie urzędu posiadają nie tylko odpowiednie wytyczne i wiedzą, ale też odzież roboczą z odblaskami oraz stosowne narzędzia do pracy w terenie. Czasami używają piły do usuwania porostów, co mylone jest ze zorganizowaną wycinką drzew czy nielegalnymi procederami. Niejednokrotnie spotkali się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony mieszkańców, którzy czasem wykonują im zdjęcia w celu udokumentowania rzekomej odpowiedzialności za zniszczenie zieleni. Tymczasem pracownicy działają dla dobra naszej wspólnej przestrzeni.

Wypatrujcie na mieście naszych pracowników. Zbierają śmieci, koszą, podcinają krzewy. Są dla nas i dla naszej przyrody. Nie przeciwko niej. Dlatego zasługują na dobre słowo w miejsce połajanek. W razie wątpliwości można zadzwonić do Wydziału Ekologii, aby upewnić się, kim są i co robią te osoby w Waszej okolicy.

Zdjęcie obrazuje stan zaśmiecenia, jaki zastają pracownicy na terenach zielonych w Świętochłowicach.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  A o co chodzi z wycinaniem drzew w parku przy magierze i lasek na piasnikach?

 • Jacek

  No i bdb! Porządki czas zacząć! Polecam okazałe dzikie wysypiska śmieci, szczególnie to zlokalizowane w bok od przejścia pomiędzy ul. Sudecką a Tatrzańską (teren "zielony" pomiędzy zewnętrznym ogrodzeniem ogródków działkowych i domków 1-rodzinnych). Miała tam być fotopułapka...Kolejnym miejscem jest teren po ogrodach i chlewikach "domków fińskich" od strony ul. J. Zubrzyckiego, vis a vis wjazdu do Bricomarche. Ten odcinek ul. J. Zubrzyckiego stał się rampą rozładunkową utrudniając przejście a nawet stwarzając zagrożenie dla pieszych.

 • T.P.

  Niestety za prezydentury D. Begera miasto jest brudne, zaniedbane i smutne. A opowiadanie wszędzie gdzie się da głupot jak to jest pięknie i cudownie już wszystkim wychodzi bokiem. Szkoda,że musimy się męczyć jeszcze z tym nieudacznikiem do wiosny 2024 roku.

 • Anna

  narzekasz na obecnego prezydenta a jak było za poprzednika? już zapomniałeś? albo dopiero co przyjechałeś ze wsi i nie wiesz?

 • kurde bele

  zeby tylko przez"przypadek"nie wycieli kilka(set) drzew bo świony ekologocznie umierają przez takiego jednego gorola który się na wszystkim zna

 • Przerazony

  Zobaczysz co będzie wzdłuż ul. Katowickiej i z co zostanie po parku na mijance za kilka miesiecy. Projekt był dostępny do wglądu i jestem szczerze przerażony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również