Wiadomości z Świętochłowic

Przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach stanęły tablice po śląsku

 • Dodano: 2023-09-09 10:00

W lipcu 2021 roku tablice po śląsku stanęły przed Urzędem Miejskim w Bytomiu. Ustawiono je w 101. rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, kiedy to w regionie obchodzony jest Dzień Śląskiej Flagi. Teraz na taki sam krok zdecydowały się Świętochłowice.

Tablice po śląsku stanęły przed gmachem świętochłowickiego urzędu

Przypomnijmy, że pomysłodawcą święta śląskiej flagi był nieżyjący już Marek Plura, który zabiegał o uznanie śląskiego za język regionalny. W Bytomiu montaż tablic po śląsku zaproponował Dobromir Kaźmierczak, jeden z bytomskich społeczników. W Świętochłowicach była to także oddolna inicjatywa.

Tablice informujące o tym gdzie w Świętochłowicach znajduje się siedziba prezydenta miasta, Rady Miasta oraz magistratu odsłonięto w miniony piątek 8 września.

- Dzięki inicjatywie Kamila Jarząbka, lidera Związek Aktywistów Śląskich oraz pracom zespołu eksperckiego, w skład którego weszli m.in. Monika Kassner, Rafał Adamus oraz pracownicy Urzędu Miejskiego odsłoniliśmy tablice w języku śląskim – poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Związek Aktywistów Śląskich zaznacza, że tablice umieszczone przed wejściem do świętochłowickiego magistratu są pierwszymi legalnymi i „zgodnymi z literą prawa tablicami w języku śląskim”.

- Prace nad projektem trwały kilkanaście miesięcy! Dzięki zaangażowaniu prezydenta miasta Daniela Begera oraz urzędników magistratu mamy pewność, że pod względem prawnym - nie ma się do czego doczepić, dlatego każdego regionalistę z miast Górnego Śląska zapraszamy już do skorzystania z naszego projektu oraz dostępu do dokumentów już w samym UM. Z chęcią też pomożemy w realizacji takich tablic w innych miastach naszego regionu – zaznaczają przedstawiciele Związku Aktywistów Śląskich.

Jak dodali, w prace nad składnią językową i analizą projektu zaangażowana była specjalnie stworzona grupa ekspertów, w skład której weszły osoby związane z tworzeniem języka śląskiego - Rafał Adamus, Pro Loquela Silesiana, opinię dla zapisu zostały wydane przez Hynryka Jaroszewicza oraz Artura Czesaka, a nad stylistyka i składnią czuwała Monika Kassner oraz wybrani naczelnicy Urzędu Miejskiego. Z kolei wydruk herbu Gōrnego Ślōnska to zasługa firmy Remar Reklamy.

Jedną z osób uczestniczących w pracach była Monika Kassner, historyczka i polonistka, a także działaczka społeczna i dziennikarka pisząca po śląsku. Jest autorką m.in. książek dla dzieci: przygodowo-historycznej „Zaginione perły księżnej Daisy” oraz popularno-naukowej „Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat. Dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski”, a także kryminału retro „Sprawa Salzmana. Trup, którego nie było” i „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała”.

- Z ojcem i matką wyjątkowego projektu. Ja byłam tylko ciocią.. Dzięki też Rafał Adamus za wkład merytoryczny, Hynryk Jaroszewicz i Artur Czesak za wyczerpujące opinie naukowe, Daniel Beger za zielone światło dla złoto-modryj inicjatyw – napisała w mediach społecznościowych Monika Kassner, znana świętochłowicka pisarka i historyczka.

Przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach stanęły tablice po śląsku/ fot. UM w Świętochłowicach

Komentarze (14)    dodaj »

 • kurde bele

  Ernest to jes dobre pytanie "Eli cie piecze skuliż tabliczki po naszymu, synek."jo ci powjym i tukej sie byrgemajstra spytom,eli te tabulki po wyborach uostanom stoć.

 • jorg

  kto za to zapłacioł?

 • Aborygen ze O/S

  Pojakymu tych tabulek niy przikrynciyli do fest do ściany,co śrobek brało.Tyn sztynder to ino na parada i pory tydni.

 • autochtōn4th

  Super, małymi kroczkami do normalności :)

 • Autochton-Jo je stond

  widać że to taki woszt welunkowy.Tyn sztynder ze tymi tabulami po welunku wartko sie straci i tyla ślonzoki s tego bydom mjeli.A kaj naszo godka i nauka naszych bajtli po ślonsku i historii regionu.Poltonie majom nos kajś!!!

 • Rudik

  Cud! Nie po rusku ukraińsku!Przed wyborami to sie przypomnieli że tu ślonzoki żyją, a nie rusy i poloki ino

 • Olo

  Celny komentarz.

 • tak ino

  "Urzond" to takie trocha naciongane. Raczyj amt.

 • gość

  jeronie, mały szyld po naszymu i zespół "ekspertów" pracujący miesiącami. ta tablica gorole czy marsjanie stawiali? a na marginesie : dwie tabulki po śląsku i [...]ne murale klawiszy polskości...no i na koniec pytanie o tablice w prawdziwej godce prawdziwych mieszkańców tego miasta oberschlaesch?

 • Ernst

  Eli cie piecze skuliż tabliczki po naszymu, synek..

 • gość

  po naszymu, po waszymu, po poltońsku... nawet po klingońsku nie zmieni nic. małpa dalej tyn zygarek rozd..... !

 • SZOK

  no i git

 • Ecik

  Ciekaw jestech ino czy 2 maja będzie tam wisieć ślonsko fana

 • autochtōn4th

  Naszŏ fana wieszōmy 15-go lipiynia, nale przed amtym powinna wisieć 365 dni we roku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również