Wiadomości z Świętochłowic

Radna proponuje stworzenie miejsca upamiętniającego walkę kobiet o prawa wyborcze

  • Dodano: 2021-09-30 10:45

Miasto upamiętni kobiety? Radna Jadwiga Garbaciok zaproponowała stworzenie miejsca upamiętniającego uzyskanie praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Gdzie? Wskazała, że stosowna tablica pamiątkowa może stanąć na terenie, który kiedyś nazywano „Skarpą Breżniewa”. Co na to miasto?

Dawna Skarpa Breżniewa 

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta radna Jadwiga Garbaciok poruszyła temat kobiet walczących o uzyskanie praw wyborczych. Podkreśliła, że należy je upamiętnić w Świętochłowicach. Wskazała nawet miejsce, które mogłoby zmienić nazwę. Chodzi o dawną „Skarpę Breżniewa”. Nazwa odeszła do lamusa, podobnie jak słusznie miniony system. Przypomnijmy, że Leonid Breżniew był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1964–1982. 

- Zaproponowana przez Panią Radną forma upamiętnienia nie jest możliwa do zrealizowania natychmiast: wymagać będzie współpracy i skoordynowania działań różnych Wydziałów Urzędu Miejskiego i jednostek gminnych, a ponadto zarówno uporządkowanie terenu, remont chodnika, jak i umieszczenie granitowej płyty możliwe będzie po zabezpieczeniu środków, których brak w tegorocznym budżecie – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej.

Tym samym pomysł ma szansę na realizację, ale trzeba będzie na to nieco poczekać. Czy już teraz zabezpieczono środki na ten cel? Tego jeszcze nie wiadomo. Temat z pewnością powróci.

Zanim stanie tablica, najpierw konsultacje społeczne

Magistrat wskazał także, że odrębną kwestię stanowi ustalenia treści komunikatu, który zostanie umieszczony na tablicy pamiątkowej. Wskazano, że kwestię tę należy poddać konsultacje społeczne, podczas których lokalna społeczność zdecyduje, co zostanie napisana na tejże tablicy.

- Optymalnym działaniem byłoby poprzedzenie działań inwestycyjnych kampanią edukacyjno-promocyjną przybliżającą mieszkańcom miasta działalność Polek, które swoje życie poświęciły na walkę o niepodległość Polski, zasługują na naszą pamięć, uznanie i szacunek – wskazuje prezydent Daniel Beger.

Prezydent Beger dodał, że będzie wdzięczny radnej za zaangażowanie się w akcję edukacyjną o kobietach i ich wielkim wkładzie w tworzenie się polskiego narodu i polskiej tożsamości.

Komentarze (7)    dodaj »

  • Zbulwersowany!

    Zajmijcie się realnymi i teraźniejszymi problemami mieszkańców!

  • FAELIX429

    CZUJE TU TWORCZA INWENCJE DELFINA ... glupota nie mija

  • Chrop

    Czy ktoś w końcu ograniczy palenie śmieci i plastiku na Chropaczowie? Ledwo się zrobiło zimno i już smród nie do wytrzymania. To są REALNE problemy w mieście.

  • tak ino godom

    Dzwoń na straż miejsko

  • tak ino godom

    Ale po co? Pani radna zna historię? Jeśli Świętochłowice mają upamiętniać nadanie praw wyborczych kobietom to powinniśmy stawiać pomnik z niemiecką datą, a nie polską jeśli mamy na myśli 1918 rok.

  • Olga

    Nie macie na co naszych pieniędzy wydawać?

  • głupia Gienia

    Wy zamiast zajmować się [...]ami i marnotrawić pieniądze na jakieś tablice nikomu do szczęścia nie potrzebne zajmijcie się lepiej pozyskaniem środków na podłączenie budynków komunalnych do CO! [...]ić kocopoły i nic więcej tacy z was radni bezradni. Będziecie obiecywać gruszki na wierzbie jak wybory nadejdą i zawita widmo utraty dostępu do koryta, wtedy będziecie aktywni jak nigdy z workiem super pomysłów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również